Zrcadlo – okno do duše interiéru

Jestliže se říká, že oči jsou oknem do duše, potom zrcadla budou oknem do duše interiéru. Pořídit funkční, vkusné a zároveň originální zrcadlo obnáší mnohdy náročný úkol.

Zrcadlení v čase

Zrcadla ne vždy sloužila jen ke zkrášlování člověka a jeho obydlí. První zrcadla zřejmě uměli vyrábět už Číňané z leštěného kovu. Ze skla pokrytého cínovou vrstvou je vyráběli Římané a ještě před nimi Řekové – ti díky Archimédovi použili soustavu zrcadel k zapálení nepřátelských římských lodí. Ve středověku nejdokonalejší zrcadla na světě vyráběli Benátčané.

Ačkoliv už dnes zrcadla nepoužíváme k zapalování nepřátelských lodí, mohou mít stále více funkcí než jen tu dekorativní. Například vhodně použitá zrcadla v interiéru zvětší prostory a zvýší světelnost. Odraz v zrcadle může znásobit vámi vybranou barvu a dodat prostorám další rozměr.

Vyhrajte si s odrazem

V interiéru mohou zrcadla nahradit nedostatečnosti architektury tím způsobem, že budou odrážet celý interiér, minimálně některé jeho části a zákoutí. Správně umístěná zrcadla poskytují neobvyklý pohled třeba na schodiště, stylové osvětlení nebo sbírku umění. Zároveň představují mocný prostředek k optickému zvětšení prostoru a vnášejí do něj mimo jiné i světlo.

Optické hry se světlem oceníte především tam, kde je přístup denního světla nějakým způsobem komplikovaný. Jde zejména o chodby, haly, předsíně nebo koupelny. Vyzkoušejte efektní hru světla a stínu násobenou plochou zrcadla – svíčka, lustr nebo lampička umístěné proti zrcadlu či nad zrcadlem nejenže pro oko počet zdrojů zdvojnásobí, ale odrazem světla přispějí k lepší atmosféře. Totéž se děje v případě odrazu denního světla od zrcadla, umístěného na protilehlé straně od okna. Zrcadlo přispěje k maximalizaci lomu paprsků a vytvoří jedinečný efekt.

Dobře umístěné zrcadlo dokáže opticky zvětšit menší, příliš úzké nebo jinak nevyhovující místnosti. V takovém případě instalujte zrcadlo vždy tak, aby odráželo protilehlou, respektive bližší stěnu. Odrazem se prostor zdvojnásobí. Nezapomeňme také na fakt, že pokud bude mít zrcadlo stejnou nebo velmi podobnou šířku jako vedle stojící nábytek, místnost bude vypadat prostornější.

Moment překvapení

Tvarem, ale i vzhledem zrcadel dokážeme do místnosti vnést jakési vizuální napětí a dopřát jim možnost být středem pozornosti. Jako správná dominanta místnosti umí zrcadlo přilákat pohled svojí velikostí, povrchovou úpravou, kontrastním vzhledem a rovněž tím, že reprezentuje unikátní designový kousek či starožitnost.

Není důvod se bát použít zrcadlo originálním způsobem a opřít ho třeba jen o stěnu. Zkuste ale třeba nad zrcadlo pověsit ozdobný lustr. Celosvětově známá interiérová designérka Kelly Hoppen o tomto vynikajícím detailu řekla, že „ze zrcadla se tímto jednoduchým trikem stane skulptura“.

Dominanta interiéru

Originální tvary a zvláštní detaily dělají ze zrcadel často i nositele stylů interiéru. Oslnivý metalický lesk a velkorysá plocha upoutá pozornost například v glamour budoáru nebo ve stylizované zámecké komnatě.

Zrcadla patří mezi nejvděčnější dekorativní doplňky s výrazotvorným efektem. Stylisté si například oblíbili řešení, při němž vystaví i několik stylově naprosto protichůdných kusů na jedno místo a kombinují je třeba i s prázdnými rámy, kde hlavní slovo má přitažlivá struktura pozadí, stěna.

Zrcadla se, především v 90. letech minulého století, objevovala také v podobě velkoformátového obkladu stěny, pokrývala celou plochu dveřního křídla nebo jste je mohli vídat na drobných kusech nábytku, máme na mysli noční nebo konferenční stolky či zadní stěnu vitríny s vystaveným křišťálem. Celkový efekt ještě umocnilo nasvícení, násobící krásu vystavených sbírek. Oblíbené bývaly také dekorace v podobě zrcátky polepených táců a podnosů, váz či květináčů. Na tento často až bizarní styl navazují umírněnější kreace, například komody, stoly či klenotnice.

Funkce praktická

Zrcadla zůstávají nedílnou součástí zejména koupelen. Zde se mají umístit do optimální výšky, korespondující se vzrůstem členů domácnosti, a doplnit vhodným osvětlením. Výjimkou v současnosti nejsou ani zrcadla s integrovaným osvětlením a pro úsporu úložného prostoru mohou být řešením úložné zrcadlové skříňky. Pro optické otevření prostoru koupelny se hodí umístit zrcadlo na celou délku stěny nad umyvadlem.

Při pořizování zrcadel ale dávejte pozor, abyste to s množstvím a efekty nepřehnali. Pokud vyznáváte učení feng šui, vyhněte se zrcadlům umístěným v ložnici. Odrážejí prý energii a vytvářejí dojem přítomnosti další osoby v místnosti.

text Lenka Dubská foto archiv firem

Napsat komentář