Zkulturňujeme koupelnu v paneláku

Rekonstrukce domova bývá radostnou událostí. Konečně si můžete zařídit téměř vše podle sebe a zbavíte se všech nedostatků, které do bytu či domu zanesli autoři staveb za minulého režimu. Jak nejlépe zmodernizovat panelákové jádro, kde špatný architektonický návrh znepříjemňuje každý den?

Stěny téměř z papíru mají své nedostatky
Největším hříchem panelových bytů jsou bezpochyby slabé koupelnové stěny z umakartu. Jejich výhodou a zároveň nevýhodou je téměř nulová tloušťka. Díky tomu je přes ně slyšet v podstatě vše a koupelna neplní jednu ze svých hlavních funkcí, kterou je poskytnutí soukromí. Dalšími nedostatky jsou odpudivý vzhled a nevyhovující technický stav.

Malá tloušťka stěn je výhodou proto, že zabírají málo místa. V paneláku jde o každý centimetr. Majitelé bytů obvykle požadují co největší možné zvětšení koupelny, takže není vhodné bytové jádro vždy vyzdívat. Jak tedy zkulturnit umakartové jádro?

Stačí jen natřít nebo otapetovat
Řešení je několik – úplně nejjednodušší je jádro natřít nebo otapetovat, což obvykle skryje estetické nedostatky umakartu. Další možností je na umakart připevnit sádrokartonové desky, na které se lepí kachličky. Tyto dvě varianty zachovávají dispozice bytu a jsou i mnohem méně finančně a časově nákladné.

Poslední a nejzásadnější variantou je kompletní rekonstrukce. Jedná se o vymontování všech umakartových přepážek a výstavbu celé moderní koupelny. Tato úprava už je náročnější na čas i peníze a někdy se vyplatí využít půjčku. Na druhou stranu dostaneme možnost určit si nové prostorové uspořádání, například spojit koupelnu a toaletu do jednoho a zásadně tak zvětšit užitnou plochu místnosti.

Dejte pozor na stavební povolení
Ať se už rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je dobré dát pozor na dodržení zákonných povinností. Povrchové úpravy není nutné nikomu hlásit. Stejně tak pokud neměníme dispozice nebo měníme starý materiál za nový.

Další možností je například přemístění toalety nebo její rozšíření. Změní se tím způsob využívání části stavby, ale nezasahuje se do nosných konstrukcí. Takové změny je nutné pouze nahlásit. V takovém případě vám bude nahlášení úprav i s vyřízením půjčky trvat pouze pár dní a s rekonstrukcí můžete začít téměř okamžitě.

Bohužel se často stává, že i vnitřní přeuspořádání mění původně kolaudované řešení a ovlivňuje nosné zdi, a tak je třeba zažádat o stavební povolení. Kvůli této ne úplně jasné situaci je vždy dobré se informovat, zda povolení potřebujete.

Jestli si nejste s návrhem nové koupelny jisti, neváhejte kontaktovat architekta. Při rekonstrukci bytu si můžete totiž vybrat z nepřeberného množství variant.

Napsat komentář