Zimní zahrada není výkladní skříň

Zimní zahrady rozširují obytnou plochu domu. Stává se zelenou oázou, ve které si odpočinete od každodenního shonu a stresu jako na soukromé dovolené. Vzhled domu oživí zvenku i zevnitř, do bydlení vnáší zcela novou kvalitu. Není tedy divu, že je o zimní zahrady stále vetší zájem.

Zimní zahrada je součást domu, který je tímto rozšířen o prostor, který má mnohostranné využití. Je to stavební prvek, díky moderním technologiím dnes bežně dostupný, který byl dříve součástí pouze zámeckých sídel a podobně.

Náklady se nezvýší
Myšlenka zimní zahrady je tedy zřejmě stará jako stavebnictví samo. Může sloužit přímo jako obytná místnost, která je buď samostatná, nebo přímo navazuje na obytný pokoj. V obou případech nemusí mít uživatel obavy z navýšení nákladů na vytápění, protože vlivem skleníkového jevu dochází k vytápění domu teplem přijatým zimní zahradou od slunečního záření. Zvláště při proměnlivém jarním počasí, kdy je již dostatek slunečního svitu, ale venkovní teplota se pohybuje kolem 5 – 15 stupňů nad nulou a nedá se pobývat venku, poskytuje zimní zahrada místo pro příjemnou relaxaci a odpočinek.

Co do ní
V prostoru zimní zahrady najdou své místo rostliny všeho druhu, kaktusy nebo citrusy. Zimní zahrada může také sloužit k přezimování venkovních palem a jiných rostlin, které je potřeba v zimě chránit před mrazem. Nejprve je ale dobré si rozmyslet,  jestli bude vaše zimní zahrada spíše místem pro odpoleční čaj nebo rájem pro květiny – tedy, jestli bude sloužit především vám nebo vašim rostlinám. Je možné zvolit různé varianty prosklení od levného polykarbonátu až po nejdražší protisluneční skla.

Zelená oáza
Zimní zahrada rozširuje obytnou plochu domu. Stává se zelenou oázou, ve které si odpočinete od každodenního shonu a stresu jako na soukromé dovolené. Vzhled domu oživí zvenku i zevnitř, do bydlení vnáší zcela nový rozměr. Není tedy divu, že je o zimní zahrady stále větší zájem. Aby zimní zahrady mohly sloužit jako samostatný obytný prostor, měla by mít nejméně 10 metrů čtverečních, hloubku potom 2 metry. Je třeba počítat s místem pro nábytek, květiny i průchozí zóny.

Nábytek a podlaha
Pokud její prostor přímo navazuje na vnitřek domu, stačí i plocha menší. Zimní zahrady tvoří přechod mezi interiérem a venkovním prostředím, čemuž může odpovídat i podlahová krytina. Vhodná je například keramická dlažba, dřevo či přírodní kámen. Vzdušnou a světlou atmosféru nejlépe doplní odlehčený nábytek s dostatkem prostoru, příliš masivní vybavení spíše uškodí.

Aby nás nikdo neviděl
Většina lidí se ani v krásné zimní zahradě nemusí cítit dobře, pokud si připadá jako ve výloze, do které každý vidí, zvláště večer při umělém osvětlení. Pokud můžete stavbu orientovat do venkovní zahrady tak, aby byla pohledům kolemjdoucích skryta, máte vyhráno. Jinak pomůže bariéra z vnitřní i venkovní zeleně, rolety a žaluzie. Řešením můžou být nečiré sklo nebo výplně z polykarborátu, které jsou levnější než bezpečnostní skla a unesou dospělého člověka.

Text: Martin Kubát
Foto: archiv autora

 

 

Napsat komentář