Zimní zahrada. Můžete ji mít?

Mít zimní zahradu je snad snem každého vášnivého zahrádkáře, který má má dům nebo byt. Její pořízení však stojí peníze nejen na její stavbu, ale i na další vytápění, kvalitní izolaci či náročnost rostlin na světlo. Proto, rozhodujeme-li se pro zimní zahradu, musíme si nejprve vybrat správnou světovou stranu.

Světová strana, na kterou bude zimní zahrada situována, má základní vliv na její další využití i na potřebu vytápění. Nejvýhodnější je jih, kde vnitřek i v zimě prohřívají sluneční paprsky, dále pak západ, kde si můžete užívat hřejivých slunných podvečerů. Rovněž rostlinám se v těchto případech díky dostatku světla daří nejlépe.

Správná orientace ušetří peníze
Kdo dává přednost rannímu slunci, může zvolit východní orientaci. Severní strana je nejméně vhodná – zimní zahrady zde působí sice jako tepelný izolant domu, ale slunce ji takřka nevyhřívá. Aby zimní zahrada přinesla domu výraznější energetické úspory, musela by být bez přídavného vytápění – potom však nemůže sloužit k odpočinku po celý rok. Na druhou stranu – pokud je dobře orientovaná a má kvalitní izolaci, může přirozená sluneční energie vyrovnávat ztráty vzniklé umělým topením v nepříznivých obdobích, vytápění tedy nemusí být vůbec nákladné.

Zimní zahrada je další obytná část domu
Nová obytná plocha neboli zimní zahrada může širší stranou navazovat na dům nebo být dalece vysunuta do venkovní zahrady, pokrývat jedno či více podlaží, navazovat na různé rozsáhlé části prosklenné střechy. Zajímavým řešením jsou i střešní prosklenné nástavby. Jako základ lze využít třeba i střechu garáže.

Izolace zimní zahrady
Nezbytná je samozřejmě dobrá izolace. Jednoduchá skla jsou z tohoto hlediska naprosto nedostatečná, můžete si však vybrat z řady izolačních skel – od dvojitých se vzduchovou výplní až po trojité plněné inertním plynem. Nejdokonalejší tepelnou bariéru tvoří neviditelná vrstva kovu – pokud je potažená na skle, funguje jako neviditelné zrcadlo. Propouští světlo, ale odráží velkou část tepelného záření. I nízké zimní slunce opírající se do svislých skel může výrazně přispět k tepelné pohodě – proto může být výhodné na stěny použít skla pro teplo propustnější, na střechu nepropustná. Počáteční investice je poněkud vyšší, ale vyplatí se.

Izolace jako ochrani i proti přehřátí
Izolační skla vás ochrání nejen před zimním chladem, ale také před letním přehřátím. Navíc tvoří i účinnou bariéru proti hluku. Nezbytný je dobře vyřešený systém větrání. Zimní zahrady lze doplnit o automatické odvětrávání, aby ani při delším zavření otvíravých prvků nedocházelo k přehřívání vnitřního prostoru. I v případě vaší dovolené bude uvnitř udržována vámi zvolená teplota i relativní vlhkost. Pro letní dny lze celou zimní zahradu doplnit vhodnou stínicí technikou.

Pozor na slunce
Součástí celého díla jsou samozřejmě otvírací prvky dle požadavků investora.Lze je zajistit posuvnými či výklopnými okny ve svislých stěnách, strešními okny otvíranými ručně či elektricky nebo pomocí elektrického ventilátoru s termostatem. Zapomenout se nesmí ani na zastínění před příliš intenzivním sluncem. Nejlépe se osvědčují lehce ovladatelné rolety, rohože a žaluzie. Při stavbě zimní zahrady se vždy poraďte s odborníky, mohou vám ušetřit spoustu peněz jen tím, že vám správně zvolí nejen použité mechanismy, materiály, ale především správné umístění.

Text: Martin Kubát
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář