Zima, čas vodního plánování

Uvažujeme-li o vybudování vodní plochy na své zahradě, je zima právě tou nejvhodnější dobou na úvahy o tom, jak a kde ji vytvořit. Nejprve si musíme ujasnit, jak budeme zahradu využívat a kolik času jsme schopni jezírku v sezoně věnovat. Teorie o bezúdržbových nádržích jsou velmi zavádějící, alespoň jednou za měsíc si jezírko vyžádá odpovídající čas.

Pokud jde o typ vodní plochy, je možné vybírat z několika variant. Může to být buď velice oblíbený koupací biotop, nebo jezírko v podobě estetického doplňku zahrady, v úvahu připadá i vodní nádrž určená k chovu okrasných ryb. Důležitý je také výběr vhodné velikosti: čím bude jezírko větší, tím lépe vznikne biologická rovnováha a systém není tolik ovlivnitelný vnějšími vlivy. Dalším podstatným hlediskem je umístění jezírka. Nejvhodnější je poloha, která umožňuje výhled na vodní hladinu a rostliny kolem ní například z obývacího pokoje nebo z terasy.

Čím se jednotlivé typy jezírek liší
U koupacích biotopů bychom měli vybudovat pohodlně přístupnou koupací zónu, kterou je vhodné vyzdít. Rozměry by měly vyházet pochopitelně z velikosti zahrady, pokud jde o hloubku, měla by být minimálně 150 cm. Tvar koupacího jezírka závisí jen na fantazii investora, může být obdélníkový, oválný nebo ledvinovitý… V okolí koupacího prostoru vytvoříme rostlinnou zónu nepravidelného tvaru, abychom měli kam zasázet vodní a vlhkomilné rostliny. Ideální hloubka pro bahenní rostliny je 30 až 40 cm, pro lekníny 80 až 100 cm. Okrasné jezírko ani jezírko pro chov ryb není nutné zdít. Hloubka se může u okrasného jezírka pohybovat kolem jednoho metru, ovšem v případě, že chcem chovat okrasné ryby, alespoň část nádrže prohloubíme minimálně na 180 cm, aby ryby měly kde přezimovat.

Co patří k základní výbavě
Voda v jezírku by měla alespoň lehce proudit, proto bude nezbytné počítat s vhodným typem čerpadla. Koupací biotop se také bez filtrace neobejde, je nutné zvážit, zda a v jakém případě se spolehneme na kořenovou „čističku“, nebo budeme vodu filtrovat pomocí biologicko-mechanického systému. Okrasné jezírko může v příznivých podmínkách vystačit s kořenovým systémem, pokud se však rozhodneme pro chov ryb, je výkonná biologicko-mechanická filtrace nutností. Zelenání vody způsobené sinicemi lze eliminovat tím, že do cirkulačního systému zařadíme UV lampu odpovídající kapacity.
Filtrační systémy můžeme rozdělit na dva typy – gravitační a výtlakové.
Gravitační systém počítá s umístěním v šachtě na úrovni hladiny, čerpadlo vodu nasátou přes náplně filtrace tlačí do vodopádu nebo do potoka. U druhého systému je čerpadlo ponořeno v jezeře, vodu nasává přes sací koš a plovoucí skimmer a tlačí jí do filtrace, z níž voda vytéká zpět do oběhu. Zkušenosti hovoří spíše pro systém gravitační, ovšem v případech, kde není dost prostoru, je nutné použít filtraci na výtlaku.

Nejsme tak bohatí…
… abychom si kupovali levné věci. Toto přísloví platí i pro materiály, z nich budujeme jezírko. Praxe prokazuje, že se vyplatí investovat do profi komponentů, a to včetně fólie. Napohled levné ceny se nám ve výsledku totiž mohou pěkně prodražit. Produkty pak většinou nesplňují uvedené parametry, navíc jejich životnost nebývá dlouhá. Ve všech případech musíme dbát na zapojení přístrojů odbornou elektrikářskou firmou! Ať už jde o kterékoliv hledisko budování zahradního jezírka, vždycky se vyplatí důkladná rozvaha a konzultace s odborníky.

Text, Foto: AZARO spol. s r.o. www.azaro.cz

Napsat komentář