Židle nesmí křivit páteř

Pokud máte to „štěstí“ pracovat v kanceláři, jistě trpíte bolestí zad. Většinu svého času jistě trávíte na židli před obrazovkou počítače. Lékaři konstatují onemocnění svalstva a deformace kostry, především plotének, a pokřivení páteře.

Odborníci uvádějí jako příčinu těchto obtíží vedle nesprávných pracovních návyků, neergonomických klávesnic počítačů a nevhodného osvětlení také špatně konstruovaný sedací nábytek, jenž nevyhovuje potřebám těla. Podle vyjádření odborníků by měla správná židle splňovat řadu předpokladů, včetně efektivního systému, který řídí pohyb dynamických částí.

Látková klasika
Kancelářské židle jsou standardním vybavením každé firmy. Patří sem židle, které jsou určeny na celodenní sezení, například při práci u počítače. Jejich potah je ve většině případů látkový a jsou výškově nastavitelné. Chcete-li ale doopravdy kvalitní židli, měla by mít výškově nastavitelné a anatomicky tvarované opěradlo a od ostatních židlí se ty kvalitnější odlišují zpravidla delší zárukou (minimálně 3 roky) a možností zvolit i kožený potah.Dejte si pozor na židle s kovovými, ostrými či velmi tenkými nohami, mohou vám nepříjemně poškozovat dřevěné nebo i laminátové podlahy. A to jak doma tak i v kanceláři.

Ergonomií proti bolestem
Posezení pro fajnšmekry Ergonomická židle umožňuje takzvané dynamické sezení, tedy možnost měnit polohu těla zejména dopředu do pracovní pozice a dozadu do pozice relaxační. Přitom je důležité permanentní podepření zad. Nesmí chybět ani automatické přizpůsobování zádové sedací opěry pohybům trupu, které umožňuje samotný mechanismus židle. Jinak se páteř bortí, stáčí se a blokuje důležité nervy. To pak brání prokrvení zádových svalů i správnému fungování vnitřních orgánů. Páteř v křeči je hlavním důvodem mnoha našich zdravotních obtíží. Čím se tedy ergonomická židle liší od běžné kancelářské?

Vždy pohodlná
Tato židle má permanentní podepření zad ve všech polohách. Rovněž nabízí možnost regulace přítlaku opěráku a nastavitelnou hloubku sedáku. Musí mít také dostatečně široký a hluboký anatomicky tvarovaný sedák a libovolné nastavení výšky područek. Při opření vzad se pohybuje sedací část, opěra zad a aktivní podpora pánve do ergonomicky správné pozice. Úhel sklonu opěry zad a pružnost pohybu lze nastavit pákou podle tělesné hmotnosti a temperamentu při sezení. Horizontální nastavení sedací části umožňuje sedák vyklopit v před, což podporuje přenesení větší váhy na dolní končetiny a udržení aktivního sedu Fakt je, že ergonomické židle jsou ve vyšších cenových relacích. Komu ale není líto investovat do svého zdraví, nakonec na tom vydělá.

Text: Zdeněk Lodyha

Napsat komentář