Zdravý spánek a ložnice

Aktivní lidé často považují čas strávený odpočinkem a spánkem za promrhaný. Neuvědomují si však, že mozek může správně fungovat jedině, když se mu dostane vydatného spánku. Každý desátý člověk trpí podle lékařů závažnou nespavostí. Mnozí sahají po lécích, ale tyto z dlouhodobého hlediska problém nevyřeší. Chronická nespavost pak vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, úrazům či poklesu pracovních výkonů.  Stojí za to se zamyslet jak se zdravě vyspat. Základem je duševní hygiena, která učí člověka jak předcházet obtížím a jak je co nejlépe zvládat. Je jednoduchou prevencí somatických i psychických nemocí, odráží se na kvalitní pracovní výkonnosti – vyrovnaný člověk se dokáže dobře koncentrovat na práci a odpočinek. Duševně zdravý člověk kladně působí na své okolí a neprožívá citová vypětí.Prostředí ložnice

Jedním z faktorů ovlivňujícím zdravý spánek je i prostředí naší ložnice. Někdy stačí udělat malé změny. Poohlédněte se ve své ložnici a zamyslete, co by mohlo narušovat váš spánek. Máte dostatečně velkou postel? Pokud ji sdílíte spolu s partnerem můžete se během spánku cítit stísněně.  Pokud oba nemáte dostatek prostoru se natáhnout, stojí za to vyměnit postel. Dalším krokem je zkontrolovat matrace, polštáře a povlečení. Nabídka matrací je bohatá. Výrobci vycházejí vstříc lidem se specifickými problémy, proto dnes není problém najít si matraci doslova na míru. Společnost Hilding Anders nabízí navíc zákazníkům při nákupu pomocníka – přístroj ErgoCheck (akce u jednotlivých prodejců najdete na webu), počítač vám pomůže vybrat si tu nejvhodnější matraci. 


Foto: matrace Natural Soya

Velice oblíbeným a praktickým řešením pro páry jsou dnes tzv. partnerské matrace. Značka Slumberland uvedla novinku – matraci Natural Soya s jádrem z pěny Natur. Pěny se vyrábějí z rostlinných olejů, získávaných z rostlin sóje, aloe vera nebo ze skočce. Nejenže šetří životní prostředí, ale mají i léčivé účinky známé a používané již v starém Egyptě. Spánek na těchto matracích přináší uvolnění a novou energii pro tělo i pro duši. Pěny Natur jsou vysoce elastické, stabilní a mají dlouhou životnost. Díky vysokému podílu rostlinných olejů jsou ideální pro alergiky. Novinkou v tomto segmentu je Natural Soya, partnerská sendvičová matrace vyrobena ze dvou typů pěny Natur o různé tuhosti ložných ploch (aloe a sója). Luxusní sedmizónová  matrace s pětiletou zárukou sendvičového typu s vynikající bodovou elasticitou je vhodná taky pro osoby s poruchami pohybového ústrojí a nabízí možnost volby tuhosti ložné plochy – strana soft, zelená z aloe vera je vhodnější pro ženy, strana hard, oranžová ze sóje je určená mužům. Výška matrace je cca 20 cm a doporučené zatížení do 130 kg. Cena se pohybuje od 7.060,- do 14.830,- Kč, včetně DPH dle rozměru. 


Foto: detail matrace Visco Duo

Můžete si vyzkoušet i další novinku – Visco Duo, další luxusní sedmizónovou matraci značky Slumberland, které jádro tvoří pěna Visco. Je kombinací vysoce elastické studené pěny a líné pěny tzv. termopěny, optimalizující svoji tuhost podle absorbovaného tepla, čímž zaručuje přizpůsobení matrace u všech poloh spánku (na boku, na zádech atd.) Líní pěna je použita na ložné ploše a je charakteristická efektem pomalého vracení se do původní polohy. Tato matrace má vynikající ortopedické vlastnosti a dlouhou životnost. Doplněna je potahem Jojoba v moderním designu, kterého vlákna jsou ošetřena z extrakty z keře jojoba (mají blahodárné účinky na lidskou pokožku). Výška matrace je cca 18 cm, maximální zatížení je do 130 kg a nabízí možnost volby tuhosti stran (soft/hard). Cena se pohybuje od 6.040,- do 12.690,- Kč včetně DPH. Poskytovaná záruka je na 5 let.
Věnujte dostatečnou pozornost rovněž lůžkovinám. Výjimečnou novinkou na trhu s ložním prádlem je Slumberland Anti Stress, přikrývky a polštáře, které obsahují kromě vysoce kvalitních materiálů také uhlíková vlákna pomáhající uvolňovat nahromaděný stres a elektrický náboj z lidského těla. Vnáší do ložnice relaxační a léčivé podněty, které pomohou navodit klidný spánek. Materiál výplně Amball® má vynikající termo-izolační vlastnosti. Tyto ložní soupravy, které vynikají lehkostí, měkkostí a pružností zcela vyhoví lidem s vysoce aktivním životním stylem. Potahové látky splňují přísné normy certifikace ÖKO TEX STANDARD 100. Lehce se udržují a jsou pratelné na 60°C. Cena polštáře je 580,- Kč a přikrývky od 1.380,- Kč. 


Foto: ložní prádlo Slumberland Anti Stress

Nejnáročnějším požadavkům na kvalitu a použití vyhoví Slumberland Medical. Materiály, ze kterých je lůžkovina vyrobena poskytují možnost praní až na 95°C, čímž se zcela eliminují zdraví nebezpečné organizmy. Tyto polštáře a přikrývky jsou vhodné nejen na domácí použití, ale i všude tam, kde je hygiena na prvním místě (hotely, pensiony). Jedná se o velice odolný produkt a potahové látky rovněž splňují přísné normy certifikace ÖKO TEX STANDARD 100. Cena polštáře je 480,- Kč a přikrývky od 880,- Kč.
 Vhodnými doplňky nejen ke spánku jsou anatomické polštářky. Polštářek Tom má jednoduchý a vysoce funkční tvar a je použitelný také jako opora zad při sledování televize nebo práci s počítačem. Antialergické vlastnosti jsou samozřejmostí a dodávaný je v potahu Greenstyle®, který je bez proševu, snímatelný a pratelný na 60°C. Prodává se za cenu 1.630,- Kč. Viscoelastická pěna, tvořící jádro polštáře Fun poskytuje díky svému charakteru (změna tuhosti v závislosti na teple) poskytuje oporu krční páteři a napomáhá uvolnění svalů šíje. Anatomické tvarování (rozdílná výška stran) umožňuje využití produktu široké vrstvě uživatelů. Výrobek splňuje i ty nejvyšší požadavky na kvalitu a hygienu spánku. Novinkou je potah Nano, který vzhledem k použití nanotechnologie zajišťuje regulaci vlhkosti, která je rovnoměrně vedena po jeho celé ploše, a tím zajišťuje optimální klima při spánku. Cena polštáře Fun je 1.100,- Kč (více o výrobcích na www.slumberland.cz).


Foto: polštář Fun

K dalším faktorům ovlivňujícím kvalitu spánku v ložnici patří ticho, tma, adekvátní teplota a větrání. Udržujte nízkou hladinou zvuku, jakýkoliv zvuk může mít rušivý efekt – televize, hluk z ulice, jiné elektrospotřebiče, nebo samotný budík. Dobrým pomocníkem k zaspání mohou být nahrávky zvuků moře nebo deště. V ložnici by měla být tma, protože zdroj světla může vydat špatný signál tělu, které se může uprostřed noci probouzet. Vhodným doplňkem na ochranu před světlem je maska na oči. Důležitá je pokojová teplota a větrání. Sebelepší matrace a lůžkoviny nepomůžou, pokud není pokoj dostatečně větrán, nebo naopak pokud netěsní okna nebo dveře. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 18 až 20°C.

Zkuste se zamyslet, co by mohlo zlepšit kvalitu vašeho spánku. Možná stojí za to investovat do matrací, možná bude stačit upravit denní rytmus. Aby měl spánek ty správné osvěžující účinky, měl by být spojen s nějakým rituálem – třeba s čtením knížky nebo s poslechem oblíbené desky. Nejdůležitější zásadou zůstává, že práce rozhodně do postele nepatří. Pokud už se vám nechce spát, můžete se v ní věnovat jiné příjemné činnosti.

www.tropico-plus.com
www.slumberland.cz
www.geltech.cz
www.curem.cz

Jaká pravidla dodržovat, abychom spali zdravě?

Podle publikace Poruchy spánku a bdění (Soňa Nevšímalová, Karel Šonka) právě tyto:

1.  Asi pět hodin před usnutím nepijte kávu, čaj, kolu nebo energetické nápoje. Působí povzbudivě a ruší spánek.
2.  Nepijte večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.
3.  Nekuřte, zvláště ne před usnutím. Nikotin organismus povzbuzuje.
4.  Vynechejte večer těžká jídla, jezte naposledy tři až čtyři hodiny před ulehnutím.
5.  Lehká procházka po večeři může spánek zlepšit. Naopak cvičení tři až čtyři hodiny před  ulehnutím může spánek narušit.
6.  Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit.
7.  Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a milování (v posteli nejezte, nečtěte si, nedívejte se na televizi a přes den ani neodpočívejte).
8.  V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18 až 20 stupňů Celsia).
9.  Uléhejte a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, i o víkendu.
10.  Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Napsat komentář