Zařizujeme dětský pokoj

Když přijdou do vašeho života a vaší domácnosti  děti, je to ten nejhezčí dárek, který vám  může osud přichystat. Následují příjemné starosti  a jednou z nich je i jak vybavit jejich pokoj  či pokojíček.

Nejmenší batolata a kojenci jsou pokud jde o vybavení a nábytek  skutečně velmi skromní. Většinou si přejí prožít co nejvíce  času s rodiči a sourozenci. Pro začátek tedy stačí postýlka, police a třeba také přebalovací pult. Naši nejmenší odpočívají nejraději v soukromí, proto milují malé skrýše, kde mají pocit naprostého  bezpečí. Není proto od věci jim nad postýlku umístit veselý baldachýn a okno jim zakrýt římskou roletou. Baldachýn může mít malá okénka, kam starostlivý rodič může čas do času nahlédnout. Naše batole také nebude mít strach z uzavřeného prostoru.  

Postýlka podle trendu 
Současným trendům odpovídá postýlka o rozměrech  140 x 70 cm na kolečkách s aretací, výsuvnými bočnicemi a výškově  polohovatelným roštem. Z důvodu bezpečnosti nesmí být  tyčky v postranicích dál než 7,5 cm od sebe a výsuvy by měly být  konstrukčně zajištěny tak, aby s nimi větší dítě nemohlo manipulovat  a skřípnout si prstíky. Kupujemeli postýlku „z druhé ruky“, je vždy nezbytné opatřit novou matraci. Měla by být z antialergického  přírodního materiálu, který se dá dobře prát.

Variabilní postýlky
Některé  postýlky jsou tak variabilní, že z jejich rozložených dílů můžeme sestavit dětský stůl a boč­nice tvoří žebřiny k zavěšení šatů. Případně  je možné po odstranění bočnic postýlku přestavět na  lůžko pro starší dítě. Od tří let už by dítě mělo spát v posteli  široké alespoň 90 až 140 cm. Postel by měla být dostatečně  pevná, dlouhá i široká, alespoň 100 x 200 cm, ale pokud nám to  prostor umožní, klidně i 120 až 140 x 220 cm. Ideální je lamelový  rošt, jeli polohovací, tím lépe. 

Kolébka nebo houpačka 
Naše babičky mívaly prastarou a dobře osvědčenou kolébku,  která plačícího potomka uklidňovala. Její funkce v moderní  době převzala houpačka, neuškodí mít v pokojíku i pohodlné  křeslo pro maminku. Dětský pokoj je ale i pro ty nejmenší místo  plné her, a proto také batolata ocení, když mají kolem sebe  hračky, které milují. Nyní se dostáváme k problematice podlahy.  ¨

Pro hraní na zemi
Jelikož se náš potomek bude většinu svého herního č­asu  šourat po zemi, je rozumné vybrat do jeho pokoje takovou krytinu,  kterou můžete rychle vytřít. Velký koberec se v dětském  pokoji neudržuje úplně snadno v dokonalé čistotě, ale menší  „hrací“ kobereček vaše dítě ocení, protože určitě touží po co největší pohodě. Pokojík by proto měl být především příjemný  a útulný s přihlédnutím na praktickou stránku věci. Batolata  milují veselé barvy, proto může mít kobereček na hraní výrazné  barevné odstíny. Jinak ostatní barvy bychom měli sladit tak, aby  pokojík zářil a přitom nebyl příliš agresivní. Základem je sytě  modrý strop, připomínající večerní nebe, bílé stěny, na ostatních  doplňcích červená, žlutá a oranžová. 

Důležité osvětlení
Úplně malé dítě do šestého roku by mělo mít pokoj osvětlen tak, aby byl maximálně zamezen jeho přístup k elektrické části. Proto je lepší dát přednost stropním světlům nebo nástěnným lampám umístěným mimo dosah dítěte. I stůl, na kterém si hraje, je nejvhodnější nasvítit ze shora. Dámeli však přeci jen přednost přenosnému svítidlu, pak je dobré využít drobná světýlka na baterii nebo alespoň transformované napětí 12 voltů.

Bezpečí
Ať zvolíme jakékoli svítidlo, v žádném případě by nemělo mít dítě šanci dostat se nějakým způsobem k elektrickému zdroji, což platí i pro zásuvky, které bychom měli chránit plastovými kryty. Rozmístění svítidel a intenzita světla by měly být funkční, aby byl v maximální míře osvětlen celý prostor. Věku dítěte přizpůsobujeme i design – vybavení pokoje. Stejně jako v jeho zařízení, tak i v osvětlení volíme veselejší barvy. Vhodná jsou halogenová světla doplněná různými ozdobami, aby dítě mělo pokoj veselý, barevný a dobře vidělo na své hry.

Text: Jana Štichová 
Foto: Lokki  

 

Napsat komentář