Zařizujeme byt pro alergika

Prach, roztoči, spousta nejrůznějších alergenů kolem, to je obraz současnosti. Zrakem ani jiným smyslovým orgánem přitom nemáme šanci zjistit, co vdechujeme a co nás obklopuje, takže indikátorem je často až alergická reakce. A to už bývá pozdě.

Podle imunoložky MUDr. Blanky Handlové jsou alergeny z roztočů pocházejících z domácího prachu nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Přitom zařídit byt tak, abychom se riziku alergií vyhnuli, není zase takový problém. Základním předpokladem je dodržování určitých pravidel a zásad. Prašnost bytového a domovního prostředí totiž závisí na několika faktorech, z nichž některé můžeme ovlivnit při zařizování interiéru, například výběrem kvalitní digestoře, dobrého vysavače a správné matrace. Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvě stě násobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích.

Postelí to začíná
Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude by měl začít velký boj s roztoči. Lůžkoviny je dobré nechat půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec je nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte pracími výrobky plněnými dutým vláknem. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně 1x za 14 dnů, přikrývky a polštáře svěřte prací lázni 1x za 3 měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, aby prostor pro prach dostal minimální příležitost.

Alergolog:
Nezapomínejte na pravidelné čištění matrací, kde život roztočů vzniká. Zde všude se doporučuje použít speciálních čisticích prostředků proti roztočům. Dětem pokud možno nedávejte  plyšové hračky, které jsou pro alergiky velmi nevhodné.

Podlahy
Vsaďte na kvalitní a snadno udržovatelé podlahoviny ze dřeva, keramiky, PVC nebo laminátu, na textilie raději zapomeňte. Koberce a různé předložky (i zvířecí) sice podlahu oživí a dekorují, ale líbí se v nich i roztočům. Orientujte se na povrchy jednoduché na údržbu, každodenní vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Alergolog:
S roztoči lze bojovat i různými účinnými přírodními přípravky ve spreji. Sprej po aplikaci na dané materiály (nejpostiženější jsou především přírodní vlákna, bavlna) připraví roztoče o potravinovou základnu, což má negativní vliv na jejich vývoj i rozmnožování, v prostředí bez potravy nemohou přežít ani larvy.

Kuchyně
Významnou součástí bytu je pro většinu z nás kuchyně. Při její realizaci nezapomínejte na to, že by její součástí měla být i vhodná digestoř, která odsaje nejen páry vzniklé při vaření. Jsou totiž doslova tvůrcem živné půdy pro roztoče a plísně.

Alergolog:
Na výkonné digestoři se doopravdy nevyplatí šetřit.

Nábytek
Materiál, z něhož je zhotoven nábytek a další zařizovací předměty v bytě alergika, by měl být opět dobře omyvatelný a snadno udržovatelný. Povrch je nelepší hladký, bez strukturálních nerovností, v nichž se drží prach a kde se zabydlují roztoči. Vhodná je opět keramika, plast, porcelán, sklo nebo kov.

Alergolog:
Na korku, textiliích a dalších těžko udržovatelných materiálech se snadno usazuje nejen prach, ale i pyl. Vhodné nejsou ani lepené zátěžové koberce, které odpařují formaldehyd. Mohou se stát spouštěčem toxicko-alergické reakce.

Okna, stěny
Záclony už naštěstí už svoje tučná léta za sebou, stále více je nahrazují  dekorativní žaluzie v bohaté škále materiálů, odstínů i provedení. Často jsou i finančně dostupnější, určitě se však lépe čistí a udržují. Tapety nahraďte malbou. Vlhkost v bytě by se měla pohybovat kolem 50 %, při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů.

Alergolog:
Velmi důležité je pravidelné větrání.

Tip
Rozmnožování roztočů podporuje také příliš suchý vzduch v bytě. Určitou žádoucí vlhkost mu mohou dodat květiny. Do obývacích pokojů s dostatečným množstvím světla se doporučují například Ficus benjamina, Dracena marginata, Schefflera, do hal či tmavších pokojů se hodí spatiphyllum, aglaonema nebo i zamioculcas, které nevyžadují moc přírodního světla.

Text: ll, Foto: Milbiol, EXX, Samsung, Electrolux, Mille

 

Napsat komentář