Zahradničení na terasách a balkonech

Nemusíte mít zrovna celou zahradu, abyste se mohli těšit z barevné krásy květin nebo dokonce z úrody bylinek či drobného ovoce. I v rozměrově skromných podmínkách totiž lze popustit uzdu pěstitelské vášní a tvořivosti.

Balkony a terasy se v poslední době staly z pohledu využití k pěstování květin, ovoce, zeleniny a bylinek velmi populární. Koneckonců, nejde o nic složitého, protože trh dnes už nabízí řadu speciálních „balkonovek“ všech druhů, jež jsou vyšlechtěny tak, aby prosperovaly i v omezených prostorových podmínkách. Je samozřejmě nutné vybírat je s ohledem na podmínky, které máte konkrétně k dispozici, tedy například na intenzitu oslunění a povětrnostní vlivy v podobě deště a větru.

Bylinky středem zájmu

Vlastní čerstvé bylinky jsou snem každého alespoň mírně pokročilého kuchaře. Kromě dotváření chuti pokrmů totiž krásně voní, a velmi dobře také působí na psychiku. I když nemáte zahradu, nezoufejte, pro jejich pěstování postačí balkon nebo terasa, nebo dokonce i okno orientované ke slunci. Milovníci české kuchyně si tak mohou snadno dopřát petržel, pažitku či majoránku, bazalku, tymián, rozmarýn, mátu či kopr z vlastních zdrojů. Důležité je uvědomit si, že většina bylinek potřebuje plné slunce, díky němuž získávají aromatické látky. Prvním krokem k malé zahrádce je pořízení vhodných sazenic. Jako nejrychlejší řešení se jeví koupě „hotových“ bylinek v supermarketu, ovšem jde bohužel o „rychle vyhnané“ rostlinky načasované k okamžité spotřebě, kterým žádná dodatečná péče většinou nepomůže. Lepší variantou je využít služeb zahradníků, případně zkusit vypěstovat sazeničky ze semínek. Bylinky se většinou vysévají přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem. Pozor na příliš hustý výsev, rostlinky totiž pak mají málo místa a „vytahují se“ za světlem. Nezapomeňte, že není vhodné pěstovat dohromady například vzrostlé a půdopokryvné typy…

Jak se o ně starat

Bylinky potřebují ke svému životu slunce, prostor a vláhu, při splnění těchto základních podmínek jim vůbec nevadí, že si z nich každou chvíli kousek ustřihnete nebo utrhnete. Většina rostlin je však suchomilná, proto jim přehnaná péče a zalévání škodí. Odborníci doporučují samozavlažovací květináče, ze kterých si kořeny díky knotové závlaze mohou vzít pouze tolik vody, kolik potřebují. Současně se závlahou probíhá přísun živin hnojivy rozpuštěnými ve vodě. Půda se neprolévá a živiny se neodplavují, nedochází k jejímu střídavému rozbahnění a přesychání. Ideální teplota pro pěstování se pohybuje od 10 do 20 stupňů. Nezapomínejte na pravidelné rosení, protože příliš suchý vzduch by listům mohl škodit.

Zelenina z balkonu

Pěstování zeleniny na balkoně či terase je v poslední době velmi populární, dokonce lze říci, že je evropským hitem. Je libo lilek, okurky, dýně, papriky, rajčata? Žádný problém, na balkoně se daří většině druhů speciálně k těmto účelům vyšlechtěné zeleniny, záleží v podstatě pouze na velikosti pěstební plochy. Klidně si můžete vypěstovat třeba melouny, ale důležité je mít zdravé rostliny, dobré hnojivo (méně často znamená více), dostatek místa pro daný druh zeleniny a adekvátní zálivku (kvůli hrozícímu uhnívání kořenů i tady lze použít pravidlo, že méně je více). Ze stejného důvodu je nutné také zajistit odtok přebytečné vody na spodu nádoby. Ani na balkonech a terasách však nejsme chráněni před škůdci, jako jsou molice, třásněnky a puklice. Naštěstí je na trhu celá řada specializovaných či univerzálních přípravků, jež nám pomohou se „nájezdníků“ zbavit.

Ovocná balkonová zátiší

Pro pěstování ovoce na balkonech a terasách lze doporučit například odrůdu broskve Bonanza, která bohatě kvete a má velké aromatické plody. Pěstovat můžete i beztrnný ostružiník „Triple Crown“, maliník „Glen Ample“, beztrnný keř angreštu zvaného „Captivator“ nebo zakrslou švestku. Abychom sklidili bohatou úrodu, je třeba květináče se zeminou s obsahem živin umístit na slunné místo. Podstatná je také dostatečná péče o rostliny, což obnáší pravidelné zalévání, hnojení a řezání. U balkonového ovoce provádíme hlavní řezy na podzim, nejen zakrslé bobuloviny řežeme ihned po sklizni, peckoviny na začátku léta a u jádrového ovoce seřízneme letošní výhony pro podporu růstu do září.

  • Bylinky pěstovali už ve staré Číně, Persii či Řecku. I naše babičky věděly, že se bez nich v kuchyni neobejdou, a že kromě skvělé chuti a vůně přinášejí i úlevu od mnohých fyzických i psychických problémů.
  • Stačí osázet pár květináčů a truhlíků, a náš obytný svět rázem získá další zářivý rozměr.
  • Aby správně rostly, je nutné bohatě rozvinout kořenový systém rostlin, nejlépe prostřednictvím pomocného rostlinného přípravku s obsahem huminové a fulvo kyseliny, jež napomáhají k regeneraci půdy a odstraňují její únavu.
  • U bylinkové zahrádky v balkonových truhlících jsou obzvláště důležití „dobří sousedé“, tedy správný výběr jednotlivých druhů, kterým se dohromady daří. Dobře se k sobě hodí například rychle rostoucí druhy typu bazalka, kerblík, majoránka, petržel a pažitka. Stejně tak pomalu až středně rychle rostoucí druhy, jako je saturejka, oregano, rozmarýn a tymián.
  • Základem pro prosperující výsadbu je kvalitní substrát. V obchodech je k dostání přímo speciální pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Obsahuje rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva, které rostlinu vyživuje. Částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu substrát provzdušňují.
  • Naplnění truhlíku substrátem by mělo vždy předcházet vystlání drenážní vrstvou, která slouží k odvodu přebytečné vody. Jako drenáž se používá hrubší písek nebo keramzit, které vysypeme minimálně do výšky dvou centimetrů. 

Text: Jana Jeníková

Napsat komentář