Zahradní sprcha pro očistu i osvěžení

Je skvělým užitečným doplňkem nejen pro chataře a chalupáře, ocení ji rozhodně i majitelé venkovních bazénů. Stylová sprcha se pak kromě uživatelského komfortu podílí rovněž na výsledném vzhledu celé zahradní kompozice.

Osprchování před vstupem do vody chrání obsah nádrže před znečištěním, šetří tím i množství chemie potřebné k udržování jeho nezávadnosti a hygieny. Do bazénové vody se tak dostane výrazně méně bakterií a mechanických nečistot, jako jsou zbytky trávy, písek, prach a podobně. Vybírat lze z několika typů sprch, ať už z pohledu funkčnosti, mobility, materiálového zpracování, nebo designu. Zájem roste především o solární typy, jež se ekologicky a bez nároku na finance postarají o přísun teplé vody, ty nezámrzné pak zajistí spolehlivé celoroční fungování.

Pevná versus přenosná

K nejrozšířenějším patří pravděpodobně solární sprchy instalované do pevné podložky například v podobě terasové podlahy z betonu, dřeva nebo pálených prvků, do trávníku pak pomocí zapuštěné betonové patky. Z obecného hlediska totiž disponují větším zásobníkem vody, který je součástí konstrukce, některé pak nabízejí i výbavu v podobě ventilů směrovaných na různé části těla. Obvykle lze dokoupit i další příslušenství zvyšující uživatelský komfort. Alternativní možností jsou jednodušší mobilní modely vstřícné ke snadnému přesunu na libovolné místo, a to bez stavebních úprav, samozřejmě v návaznosti na zdroj vody. I ty mohou být vybaveny menší nádrží. Právě její obsah je při výběru vhodné sprchy důležitý, měl by respektovat počet osob, které ji budou využívat. U solárních typů se pohybuje od osmi do pětasedmdesáti litrů. Voda ohřátá sluncem až na sedmdesát stupňů se díky mísicí baterii, jež je součástí výbavy, promění až ve sto padesát litrů teplé vody. Ti, kdo chtějí horkou sprchu venku u bazénu užívat po celý rok, by pak měli vsadit na nezámrzný produkt s automatickým vyhříváním.

Materiály a design

Ovlivňují nejen vzhled, ale také kvalitu sprchy. Plasty přispívají k nižší hmotnosti a snadnější manipulaci s výrobkem, ovšem negativně se podepisují na jeho životnosti a rezistenci vůči povětrnostním vlivům. Dražší a těžší hliníkové modely se odvděčí téměř neomezenou trvanlivostí a odolností, špičku mezi venkovními sprchami ovšem představují sprchy z broušené leštěné černé, šedé nebo zelené nerezové oceli doplněné designově odpovídajícími armaturami, ideálně s keramickou kartuší. Pokud jde o vzhled zahradních sprch, na výběr je řada typů kompatibilních s konkrétním stylem zahrady či obytného objektu. Je možné ji zcela skrýt a nechat vyniknout spíše obklad stěny, do níž je integrována, nebo naopak vytěžit maximum z jejího elegantního těla. Efektní tvary a lesklý či matný kov jsou skvělými prostředky k vytvoření poutavého designu. K dispozici jsou subtilní či robustnější typy, modely s oblinami nebo hranami a hlavicemi různých velikostí a tvarů. Doplňková výbava může zahrnovat speciální ventily na oplachování nohou, díky nimž potřebná očista proběhne bez nutnosti manipulovat s hadicí. Nadstandardní komfort poskytne podložka, eliminující kontakt nohou uživatele se špinavou vodou. Součástí některých sprch jsou pevné hlavice, další modely je mají odnímatelné, a to v různých velikostech s variabilními typy proudu.

Zdroj a odvod vody

Ke sprchování lze využít napojení na vodovodní řad obytného objektu stejně jako vlastní zdroj v podobě studny. K zajištění správné funkce je však nutný optimální tlak vody v rozmezí tři až tři a půl baru. Je-li tato hodnota vyšší, může voda protékat, při nižším tlaku zase proud není dostačující. Kromě místa a způsobu připojení je podstatným funkčním parametrem rovněž systém odtékání. Zatímco u mobilních modelů se použitá voda snadno vsákne do země, pevné sprchy s většími objemy zásobníků už vyžadují sofistikovaný odtok, například v podobě žlabů nebo podlahových výpustí napojených na kanalizaci. Vybrané zařízení musí být určeno pro venkovní použití a odolávat i nízkým zimním teplotám.

Umístění

S ohledem na solární ohřev potřebuje zahradní sprcha vhodnou pozici, ideálně na slunném místě v blízkosti bazénu či vířivky, oceníte také závětří. Skvělou službu z funkčního i estetického hlediska ovšem prokáže rovněž jako nepřehlédnutelný solitér. V některých případech se vyplatí vytvořit rovnou něco jako venkovní sprchový kout se zástěnou, kabinu se sprchovým panelem nebo dokonce samostatný pavilon, který poskytne i potřebné soukromí. Nachází-li se přímo u stěny domu, je nutné postarat se o její důkladné odizolování voděodolnými materiály stejně jako o pečlivě promyšlený odtok vody. V zahradě pak můžete ke splynutí sprchovacího místa s okolím a jeho skrytí před nechtěnými zraky využít místa obklopeného rostlinami, květinami, stromy a keři, takové řešení přináší souznění s přírodou. Působivě vyzní například sprchový kout ze dřeva s rustikální povrchovou úpravou ve venkovském stylu, panel lze zavěsit i na kamennou zídku. V kombinaci se zelení a přírodní oblázkovou podlahou bude vypadat velmi luxusně a může evokovat pocity z exotických dovolených.

Alena Müllerová

archivy firem

Napsat komentář