Zahradní nábytek na terasu i na zahradu

Letní měsíce trávíme dle možností co nejvíce venku. Ti šťastnější z nás se zahrádkou a terasou si můžou dovolit luxus trávením volných chvilek venku – na čerstvém vzduchu v domácím pohodlí. Zahradní nábytek se stal neodmyslitelnou součástí našich teras a zahrad.

Zahradní nábytek – kvalitní a nenáročný na údržbu
Odpočinku dodá na komfortu kvalitní, pokud možno na údržbu nenáročný a pochopitelně pěkný zahradní nábytek. Kdo investici do tohoto vybavení zvažuje právě v rámci začínající letní sezóny, měl by rozhodně vědět, že letos hraje prim variabilita a originalita.

Výrobci respektují individuální vkus a nabízejí skutečně pestrou škálu nejrůznějších stylů, materiálů a jejich kombinací. Na trhu je nábytek v mnoha stylech, designech a široké paletě použitých materiálů, k nimž patří hliník, ušlechtilá ocel, dřevo a speciální syntetické materiály používané pro stále oblíbenější výplety. Na deskách stolů se stále objevuje sklo a přírodní či syntetický kámen.

Hliníková lehkost a stabilita
Díky své lehkosti, pružnosti a nepřebernému množství kombinací s dalšími materiály si hliník v segmentu zahradního nábytku už řadu let drží silnou pozici. Pro tento materiál jsou charakteristické čisté linie a kombinace s dalšími materiály, jako jsou výplety a textilie různých typů nebo dřevěné a plastové prvky na opěrkách.

Nábytek z hliníku lze označit jako bezúdržbový, takže stačí ho čas od času omýt vodou a nechat oschnout. Na zimu je vhodné ho chránit před vlhkostí a mrazem. Pozor na zmíněné doplňkové materiály, některé z nich potřebují speciální péči.

Zahradní nábytek z kovu
Kovový nábytek je vhodný nejen pro zahrady, najde však uplatnění i v interiérech. Kov je dalším materiálem, který z hlediska údržby nevyžaduje přílišnou pozornost. U ocelového nábytku je ale nutné se ujistit, že výrobce myslel na kvalitní ochrannou technologii, která kov chrání před korozí.

Skvělá je například úprava Thermosint, díky níž je kovový nábytek naprosto bezúdržbový po dlouhá léta, opět si vystačí s občasnou vodní lázní. Nábytek s tímto povrchem není ani nutné schovávat před nástrahami zimy, jako to vyžadují výrobky bez speciální úpravy. Opět dávejte pozor na doplňkové materiály (například dřevo), s nimiž bývá kov často kombinován.

Vyplétaná krása a praktičnost
Není divu, že boom vzdušných výpletů přetrvává: ve vyplétaných křeslech se pohodlně a příjemně sedí, syntetická vlákna jsou pružná, naprosto odolná proti vlivům počasí a snadno se udržují. Výplety se v nejčastěji kombinují s hliníkovou konstrukcí, finální nábytek je lehký a velmi stabilní.

Dříve hodně používaný ratan postupně dokonale nahrazují syntetické, textilní a kovové výpletové materiály, které jsou odolné, a přitom si zachovávají dokonalý vzhled. Díky vyspělým technologiím výroby a kvalitním surovinám není potřeba většině vyplétaného nábytku věnovat zvýšenou péči. Údržuje se s pomocí teplé vody a houbičky s neagresivním čistícím přípravkem. Přes léto není nábytek nutné schovávat, pouze v zimě potřebuje střechu nad hlavou a suché prostředí bez mrazu.

Nerezová jednoduchost
Ctitelé čistých tvarů a jednoduchých a přímých linií určitě sáhnou po nerezovém zahradním nábytku. Základem výsledného efektu je kombinace hlavní suroviny – ušlechtilé oceli – s textilním výpletem nebo dřevem. Ani tento typ nábytku nevyžaduje zvýšenou péči, vystačí si s občasnou sprchou proudem vody. Na zimu se doporučuje uskladnit ho v suchém prostředí, protože je nutné chránit doplňkové materiály (například teakové dřevo, textilní tkaniny či výplety).

Teakový nábytek
I když dřevo je v letošní sezóně trochu na ústupu, na své si přijdou i milovníci dřevěného zahradního nábytku. Dominantní dřevinou pro jeho výrobu je teak, jehož obliba díky pěknému vzhledu a odolnosti neklesá. Počasí teakový nábytek vzdoruje díky obsahu éterických olejů, jež si poradí s každým počasím: deštěm i tropickými vedry, s mrazem i sněhem.

Teaku neublíží dokonce ani slaná voda. Přesto je na zimu rozumné nábytek uklízet. Důležité je vědět, že teak časem získává šedou patinu a na povrchu dřeva se vytvářejí vroubky, což však nezhoršuje kvalitu materiálu. Údržba ve formě jemného zbroušení povrchu dřevu vrátí jeho dokonale hladký povrch a částečně odstraní i patinu. Ošetření teakovým olejem oživí charakteristickou barvu dřeva a zlepšuje jeho pružnost a odolnost.

Foto: IKEA, Kettler, Zahrada Praha, Finezza design

Napsat komentář