Z deště pod sprchu. Nebo naopak?

Sprcha je laskavá k pokožce i ke spotřebě vody. Možná i proto jí dává přednost stále více lidí. Navíc už dávno není jen záležitostí hygieny, dá se totiž kombinovat s hydromasážemi a dalšími požitky, jako je terapie hudbou a světlem. Blahodárné kapky tak přinášejí člověku vedle potřebné očisty těla i novou energii a dobrou náladu.

Sprchovat se je možné ve vaně opatřené zástěnou, ve sprchovém koutu mnoha typů a rozměrů. Osvěžující rituál umocní sprchové a masážní hlavice a panely, stejně jako originální a designový sprchový altán. A protože ve sprše se chceme kromě mytí také utřít, potřebujeme k tomu dostatečné místo. Takové, abychom mohli nejen zvednout ruce, ale i sehnout se a dotknout se chodidel. Nejčastěji užívaný rozměr sprchového prostoru je 90×90 cm. Pro pohodlný a volný pohyb před vanou nebo sprchovou kabinou je zase nutné myslet na volnou plochu hlubokou alespoň 85 cm.

Sprchové kouty
Hitem jsou minimalistické a designově „čisté“ sprchové kouty s vaničkou instalovanou ve stejné výšce s podlahou a bezrámovými sprchovými dveřmi, kde linii neruší ani armatury, protože jsou pod omítkou a viditelné jsou jen jejich funkční prvky. Více komfortu nabízejí sprchové boxy s poklopem, jejichž standardní součástí jsou hlavová a ruční sprcha, termostatická baterie, sedátko, integrovaná polička na hygienické potřeby. K další příjemné výbavě patří speciální spršky pro masáž celého těla nebo jeho jednotlivých částí. V některých boxech je i speciální tryska na masáž chodidel. Funkce ruční a hlavové sprchy stejně jako teplotu vody a typ masáže lze nastavit elektronicky. Při nákupu sprchového koutu si zjistěte, jestli má výrobek v republice, servis, zda se dá vyměnit prasklá výplň, jak odolnou povrchovou úpravu mají profily stěn a dveří, jak kvalitní jsou pojezdy a jestli se dveře snadno otevírají a zavírají.

Sprchové altány        
Mají obvykle podobu válce nebo kvádru s několika nosnými sloupy (obvykle čtyřmi, ale mohou být jen tři, u rohových altánů pouze dva) propojenými prosklenými stěnami. Jsou určeny k volnému umístění do volných koupelen nebo bazénových hal či domácích tělocvičen a v závislosti na rozměrech se v nich lze sprchovat i v páru. K výbavě patří kompletní sprchová sada včetně horní a ruční hlavice, boční sprchy a masážní trysky, někdy i vodní kaskády (nádoba, která svůj obsah po naplnění vodou vylije na šíji uživatele). Technický pokrok přinesl do altánů také osvětlení, ozvučení, dokonce i telefon. Ovládání je většinou elektronické, vně i uvnitř kabiny. Po vnějším obvodu může mít altán jakési potrubí zahřívané horkou vodou tekoucí ke sprchám, takže může fungovat zároveň jako sušič a nahřívač ručníků a osušek.

Masážní a parní boxy
Kabinu s víkem, rohovou, stěnovou nebo atypických tvarů můžeme považovat za vyšší standard ne- li za nadstandard sprchování. Instaluje se jako komplet, na jehož zadní stěně bývá obvykle komfortní sprchový panel se sedačkou. Ve výbavě nechybějí pochopitelně různé typy sprch a masážních trysek, součástí parní kabiny je elektrický vyvíječ páry. Špičkové produkty mají multifunkční ovládání s nastavitelnými funkcemi, jako typ hydromasáže, směr a intenzita paprsků vody, rychlost a střídání jednotlivých cyklů, zapojení trysek i průběh parní lázně. Luxusní komplety mohou mít také speciální hadici pro prudké ochlazení těla studenou vodou, lampu pro chromoterapii, audio soupravu… výrobci boxů pamatují i na děti, jejichž výšce lze podřídit počet zapojených trysek.

Sprchové hlavice   
Jednoduché sprchové hlavici už zdá se odzvonilo, postupně ji nahrazují chytré a důmyslné systémy, které dovedou měnit nejen intenzitu proudu od razantního pro jemný deštík. Termostatická baterie dohlíží na konstantní optimální teplotu, takže odpadá strach z opaření nebo z ledové sprchy. Efekt je patrný i v podobě úspory vody, protože není nutné výslednou teplotu dlouho vylaďovat. Kvalitní modely dovedou díky integrovanému zařízení (například proudový kotouč se silikonovými nopky, čisticí kolíčky, filtrační svíčka, vyplachovatelný filtr v rukojeti ) zamezit usazování nečistot a vodního kamene. Sprchy je možné sestavovat do kompletů, takzvaných„rodin“ a jejich funkce pak přepínat podle potřeby nejen pokud jde o počet, ale i co do typů vodního proudu (velkoplošný, jemný, pulzující, přívalový…).     

Sprchový a masážní panel 
Vyrábějí se v různém designu a z mnoha materiálů: z akrylátu (i barevného), lesklého i matného kovu, skla, teakového dřeva atd. Umisťují se na zeď do sprchového koutu nebo k vaně se zástěnou (zde – v kombinaci s výtokem do vany – v podstatě nahrazují baterii). Panel může mít i podobu volně stojícího sloupu nebo elegantního oblouku s horní a ruční sprchou a bočními masážními tryskami. 

Základní rozdělení sprch
Pevné: horní nebo boční, hlavice jsou obvykle směrovatelné, nezaměstnávají ruce, které zůstávají volné pro mydlení, kartáčování, masírování. Pořizují si je lidé se zálibou v pasivní relaxaci.  
Ruční: Dobře se s nimi manipuluje i v menším prostoru, při lokálním sprchování není nutné se úplně svlékat
Kombinované: Ideální spojení předchozích dvou typů představuje ruční sprcha s pevnou tyčí. Nepotřebuje moc místa a poskytuje značný komfort.
 
Text: Alena Millerová
Foto:  Archiv redakce

Napsat komentář