Windows Vista: Zábava, přehlednost a bezpečí

Windows Vista, Windows verze 6.0, jsou po pěti letech dalším operačním systémem, se kterým společnost Microsoft přišla a způsobil předem očekávaný rozruch. Od roku 1986, kdy firma představila svou první verzi operačního systému, se jedná již o sedmnáctou verzi pro PC. Visty byly dlouho očekávaným systémem, při jejich uvedení na trh byl zájem o ně několikanásobně vyšší než před pěti lety u Windows XP. Chcete vědět proč?

Windows Vista jsou oprávněně považovány za nejbezpečnější Windows v historii. Microsoft při tvorbě svého nejnovějšího systému věnoval bezpečnosti největší pozornost, a to zejména díky rozvoji internetu a jeho úskalí – virům, spamům, pishingu a dalším nepříjemnostem, které uživatelům PC dokáží otravovat život. Internet 3. tisíciletí přináší možnosti on-line obchodů a transakcí, kdy dáváme on-line k dispozici velice citlivé informace, které je potřeba chránit a minimalizovat tak riziko jejich zneužití či ztráty. Rizika tu budou i nadále, díky propracovanosti systému Vista a jeho zabezpečovacím mechanismům jim můžeme ale dobře předcházet.

Bezpečný PC, a to i pro vaše děti
Za zmínku určitě stojí phishingový filtr, který vás při brouzdání na internetu upozorní na stránky, které se vydávají za jiné nebo po vás budou vyžadovat instalování nebezpečných programů. Phishingový filtr vás upozorní na případné nebezpečí a rozhodnutí, zda chcete pokračovat v instalování či jiné činnosti záleží jen na vás.

Počítače v dnešní době stále více využívají i naše děti. Slouží jim ke studiu, zábavě nebo i komunikaci s kamarády. Dalším bezpečnostním prvkem, který Windows Vista nabízí, je funkce Rodičovská kontrola. Díky ní můžete přesně určit, které stránky vaše dítě může navštěvovat, na jaké by se nemělo dostat vůbec a především můžete přesně nadefinovat čas, kdy a v jakých limitech vaše ratolest může s počítačem pracovat.

Windows Media Center – zábava, radost, relaxace
Domácí zábava v dnešní době zahrnuje především televizi, video a audio. Softwarová centra domácí výbavy na současném trhu nabízí hned několik společností. Ve vedení ale právem zůstává jednoznačně Microsoft, a to především díky nabídce funkcí, které předčí ostatní produkty. Nepracuje pouze s televizí, ale přidává navíc kompletní správu obrázků, videí i audia.

Průměrného uživatele PC dostane Windows Media Center svou jednoduchostí a přehledností s jakou se dají ovládat všechny jeho funkce.
Fotografové či sběratelé tisíců rodinných fotografií naprosto ocení systém fotogalerie, které Media Center nabízí – fotografie můžete snadno třídit, popisovat, umísťovat do fotoalb, přidávat k nim hudbu či z nich rovnou vytvořit video. V době digitálních fotoaparátů a množstvím fotografií, které pořídíte na dovolených tyto funkce jistě oceníte o to víc, když přehledně seřazené fotografie budete moci prohlížet na televizi s dálkových ovládáním. 

Nová éra vyhledávání
Integrované vyhledávání, které Vista nabízí, ocení každý uživatel PC, a to zejména díky jeho snadnému a rychlému použití. Stačí zmáčknout tlačítko Windows na klávesnici nebo kliknout na tlačítko start a okamžitě můžete začít psát text (nebo jeho část), který hledáte, stejně jako jsme na to zvyklí na internetu. Téměř okamžite se vám zobrazí hledané dokumenty, navštěvované webové stránky, soubory, složky nebo emaily.
Tablet PC

Revoluční možností je používat elektronické pero ve většině aplikacích běžících ve Windows Vista. Díky funkcionalitě Tablet PC, která je součástí všech edic Windows Vista (kromě Home Basic), můžete využít této funkce například k opravě dokumentů ve Wordu a Excelu, použít při prezentaci v Powerpointu nebo začít psát emaily rukou z Outlooku.

Windows Aero – velmi diskutovaná novinka
Na rozdíl od předchozích verzí systému Windows poskytuje systém Windows Vista dvě odlišná rozhraní uživatelského prostředí: „základní“ prostředí pro jednoduché systémy a vizuálně dynamičtější prostředí s názvem Windows Aero.

Nové uživatelské rozhranní Windows Aero vám ulehčí přepínání mezi programy a orientaci při práci s počítačem. Protože systém Windows Vista budeme používat několik následujících let, je připraven na bezpečnostní nástrahy, kterým čelíme dnes, a které se teprve objeví. Také nám umožním začít používat nová hardwarová zařízení ve spojení s technologií SideShow a posune bohatost a funkce aplikace na novou uživatelskou úroveň.
Odborníci z řad IT poslední dobou diskutovali nad tím, zda nové rozhraní nezpomaluje výkon počítače. Poslední rozsáhlé testy tyto domněnky ale zcela vyvrátili. Při testování výkonů při práci na Windows XP a Windows Vista se jednoznačně prokázalo, že Visty se díky technologii SuperFetch spouštěli výrazně rychleji.

Text: Kateřina Nová
Foto: Microsoft

Napsat komentář