Vzhled a komfort kuchyně

Poctivé zpracování, praktičnost, dokonalá funkčnost včetně odolnosti proti opotřebení i mechanickému poškození, ale také estetická kvalita a nenáročná údržba. To jsou parametry podstatné pro výběr kuchyňské pracovní desky.

V současné době je jejich škála dost široká na to, aby se v ní našel adekvátní materiál pro jakoukoliv realizaci. Počínaje dřevěným masivem, přes kámen přírodní i kompozitní až po sklo, laminát či nerezovou ocel. Každý z nich má své výhody a nevýhody, spojené se vzhledem, odolností, životností a údržbou, liší se pochopitelně i finanční náročností.

Dostupný laminát

Kvůli své nízké ceně jsou pracovní desky s laminátovou povrchovou úpravou jednoznačně nejprodávanější, navíc nabízejí skutečně variabilní dekor, imitující i přírodní materiály. Lehký a snadno opracovatelný produkt, vyráběný ze dřevěných třísek a živic, spojovaných při vysokém tlaku a teplotě, má nosnou část v podobě dřevovláknitého jádra, na něž se lisuje finální vrstva. Hrana desky může být zakončena ABS páskou či hliníkem, díky takzvanému postformingu je možná i zaoblená varianta. Jistou nevýhodou je omezená životnost, tu lze ale celkem dobře ovlivnit způsobem zacházení.
Proti mluví i nepříliš velká odolnost, zejména vůči působení ostrých či těžkých předmětů nebo vysoké teplotě. Je třeba si také uvědomit, že tento typ pracovní desky umožňuje montáž veškerých doplňků pouze shora, nikoliv zespodu nebo do roviny. Někoho mohou odradit i znatelné spoje, které snižují nejen estetický efekt, ale i odolnost ztěžuje úklid.

Dřevěný masiv

V kuchyni vypadá výborně, je kompatibilní nejen s rustikálním stylem, ale obstojí i v moderním prostředí. K výrobě kuchyňské desky se ale hodí pouze odolné, dobře vysušené tvrdé dřeviny z buku nebo dubu. Důležité je rovněž adekvátní zpracování, především povrchová úprava, díky nimž lze docílit potřebné odolnosti a nenasákavosti. Vybírat lze mezi lakováním, olejováním či voskováním, jež ale vyžadují pravidelnou obnovu, nebo v podstatě bezúdržbovou tlakovou impregnací epoxidovými pryskyřicemi. Zajímavou, vzhledově i funkčně vydařenou možnost pak představují tropické dřeviny, například teakové dřevo, jež je nenasákavé samo o sobě. Uživatelé oceňují i možnost poměrně snadné renovace v případě povrchového poškození či opotřebení. Při údržbě dřevěných pracovních desek je nutno dbát hlavně na eliminaci dlouhodobého působení vody a jejího zatékání do spár.

Přírodní kámen

Představuje skutečně stylové řešení, jež dodá kuchyni nádech luxusu a exkluzivity. Vedle nesporné estetické hodnoty boduje rozhodně i svými užitnými vlastnostmi, především tvrdostí a odolností vůči mechanickému i chemickému namáhání a působení vysokých teplot. Jako ideální materiál se díky své nízké nasákavosti v praxi ukázala zejména žula, roli ovšem hraje rovněž způsob povrchového zpracování zvoleného nerostu. Leštění se přitom jeví jako vhodnější než patina různého typu. Ovšem ani přírodní kámen se neobejde bez údržby, impregnace adekvátním přípravkem mu dodá paropropustnou vrstvu, která – přestože umožňuje materiálu dýchat – je imunní vůči kyselinám a olejům. Přesto je třeba být při rozlití podobných agresivních činidel i přírodních šťáv a alkoholu opatrný.

Moderní kompozit

Umělý, nebo chcete-li technický či polymerový kámen je v poslední době volbou řady designérů nejen – ale i – pro kuchyňské pracovní desky. Jde o směs přírodních minerálů, pigmentů, granulátů a pojidel, namíchaných v různém poměru v závislosti na technologii konkrétního výrobce. Z toho pak také plyne výsledná kvalita produktu, který představuje výhodné spojení přírodní kreativity s odolností moderních materiálů. K jeho ceněným vlastnostem patří nenasákavost, neporéznost nebo vysoká rezistence vůči poškrábání a chemikáliím, stejně jako široká škála barev, dekorů a povrchových úprav, variabilita tlouštěk a rozměrů. Uživatelé oceňují i snadné spojování jednotlivých prvků beze spár, tvárnost řady produktů umožňuje i výrobu kuchyňské desky přímo s integrovaným dřezem ze stejného materiálu. Pozor je však nutno dávat na teplotní šoky, které mu škodí. Poškozenou plochu lze do určité míry opravit zbroušením a přeleštěním.

Tvrzené sklo

Splňuje nejvyšší požadavky na estetiku i odolnost, což ho k aplikaci v podobě na kuchyňské desky přímo předurčuje. Je sice obvykle považováno za velmi křehký a zranitelný materiál, ale speciální úprava temperováním dává pracovní ploše ze skla nečekanou pevnost a skvělé užitné vlastnosti, například stoprocentní neporéznost a z ní plynoucí hygienickou nezávadnost, či odolnost vůči teplotám. Určitou nevýhodou jsou otisky rukou, patrné zejména na lakovaném povrchu, pro někoho mohou být nepřijatelné i přiznané viditelné spoje desek. Pokud jde o hrany, mohou být standardní leštěné či matné, zvolit lze i elegantní fazetu. Volitelné je například speciální zakončení skla v rozích, rozličné zaoblení či různě ostrý rádius. Varianty skleněných desek zahrnují transparentní formu i variabilní dekory v matu či lesku, širokou barevnost, efektní je pak zejména možnost prosvětlení materiálu LED zdroji.

Špičková nerez

Do našich domácností sice pomalu, ale přece jen postupně proniká z profesionálních provozů, kde odvádí skvělé služby. Pracovní desky z nerezového plechu jsou totiž hygienické a téměř nezničitelné, díky svému technicistnímu, až laboratornímu vzhledu, podtrženému jednoduchým tvaroslovím, nacházejí uplatnění především v moderních kuchyních. Nepřijde si na ně mastnota ani ovocná šťáva, neohrozí je vysoká teplota. Bodují bezespárovým provedením i možností vytvořit jednolitý celek s integrovaným dřezem. Běžné užívání však na jejich povrchu zanechává viditelné stopy, zejména po otiscích prstů nebo vodních kapkách, takže je nutné ho leštit adekvátními prostředky. Materiál není ani příliš nakloněn přímému kontaktu s ostrými předměty, pro krájení se proto doporučuje použít prkénko nebo doplnit plochu víceúčelovým dřevěným prvkem, určeným pro přípravu potravin.

text: Alena Müllerová, foto: archivy firem

Napsat komentář