Vysoké měsíční náklady na bydlení a chod domácnosti? Vyzkoušejte naše tipy

Chod domácnosti, to je to nejdražší, co z našich výplat musíme zaplatit. Počínaje nájmem, přes vodu, topení, energie, jídlo, domácí drogerii, ale třeba také náklady na domácí mazlíčky nebo nečekané výdaje v době, kdy se některý ze spotřebičů rozhodne, že už se s námi rozloučí. Tohle všechno jsou věci, které z našich peněženek a účtů tahají ohromující částky. Půjčka do výplaty to sice v případě oprav či nákupů jistí, ale co ten pravidelný provoz? Dá se s ním něco dělat?

Jistěže dá! Můžete najít nižší ceny za energie. Nebo začít klasicky šetřit, tedy snižovat vaši spotřebu. Anebo zainvestovat do spotřebičů, které budou mít levnější provoz, protože mají nižší požadavky na energii. Případně do těch produktů, které vám přímo pomohou nižší spotřeby dosáhnout.

Poohlédněte se ve vaší domácnosti, v čem by se dala vaše spotřeba snížit

A nejde jen o levnější nákupy či jejich nižší objem. Na nákupu potravin i drogerie se dá ušetřit mnoho peněz, aniž byste reálně pocítili jakoukoliv újmu. Jak na to?

Nákupy potravin
Sledujte aktuální letáky a nakupujte to, co je právě v akci. Akční ceny jsou každý týden u různého zboží, a když svůj jídelníček naplánujete podle letáků, budete se stravovat mnohem levněji. Přestaňte kupovat drahé polotovary a hotové výrobky. Nakupte levnější suroviny a jídlo si vytvořte doma. V tomto případě nejenže ušetříte, ale také zvýšíte kvalitu pokrmů, které budete jíst. Polotovary jsou totiž prolezlé éčky – aby vydržely déle.

Nákupy drogerie
Zaměřte se i na letákový nákup drogerie. Drogistické zboží je trvanlivé a nespotřebovává se nijak rychle. Takže můžete nakupovat v době, kdy je na něj akční cena. Online nabídka letáků na jednom místě vám, stejně jako u potravin, ušetří spoustu času a vyhledávání.

Spotřeba elektřiny a tepla
Začněte více sledovat vaši spotřebu energie. Kde a kdy svítíte, čím svítíte, kdy pouštíte pračku a myčku (toto je důležité, pokud máte dvojí tarif elektřiny), zda vypínáte elektroniku pouze do režimu stand-by anebo úplně. Jestli necháváte nabíječky v elektřině. Ale také jak topíte, zda je topení ovládané termostatem a zda správně větráte (tedy krátce a intenzivně). Nemáte třeba před radiátorem postavený nábytek nebo přes něj přehrnuté záclony? I tohle dělá ve spotřebě tepla divy!

Vyplatí se nákup nového spotřebiče, který je úspornější?

Na tuto otázku se nedá odpovědět obecně. Dá se to však vždy spočítat. A pokud si s tím nevíte rady sami, požádejte o výpočet v prodejně elektra. Tam jsou na to školení. Nejvíce se v této souvislosti dá uvažovat o mrazácích a lednicích, které jsou v provozu 24 hodin denně a jejich spotřeba je tedy znát.

Když zainvestujete do nových spotřebičů, a hodit se na to může i půjčka bez registru, během několika let můžete na spotřebě energie ušetřit více, než byla jejich pořizovací cena a ještě cena půjčky. Ale nezapomeňte si půjčku vždy ověřit pomocí srovnání půjček. Abyste vzali opravdu tu nejvýhodnější.

A co věci, které nám přímo pomáhají snižovat spotřebu?

Sem můžeme zařadit třeba perlátory, které se montují do vodovodních baterií a snižují skutečný průtok vody (aniž byste cokoliv poznali). Anebo omezovače splachování, které regulují množství spláchnuté vody – když jste byli jen na malé a stačí mírné spláchnutí. Tady jsou úspory opravdu velké. A vzhledem k tomu, že neplatíme jen vodné, ale i stočné, ušetříte pomocí perlátorů vlastně dvakrát.

Jak je to s těmi cenami za energie?

Není nutno platit vysoké ceny dodavatelům elektřiny a plynu. Stačí si otevřít online srovnání jejich cen a hned vidíte, kde se dá nakupovat mnohem levněji. Za rok to jsou i tisícové položky. Navíc se dá smlouva uzavřít na jeden rok, takže pokud jiný distributor nabídce později lepší cenu, po doběhnutí jednoho roku u prvního z nich elegantně nakráčíte k tomu druhému. Respektive, ten druhý si vás sám a bezplatně převede pod sebe.

Snažte se doma o maximální recyklaci

A nejde jen o vhazování odpadu do správných kontejnerů – na tom naše peníze moc neušetříme. Ale o to, jaké věci kupujeme, v jakých obalech a zda by ty obaly třeba nešly ještě nějak využít doma, na cokoliv jiného. Vše, co máme doma, se snažme spotřebovat do možného maxima. Zejména potraviny.

Vyvarujme se zbytečných nákupů a vyhazování jídla z lednice. O čem víme, že do doby skončení trvanlivosti nespotřebujeme, dejme včas zamrazit. Za týden nebo deset dní se to může zase hodit. Místo vhození do popelnice to prostě zužitkujete.

Domácí výroba je levná i moderní, dnes se jí říká DIY

A tak běžte s davem. Buďte moderní, pusťte se také do Do It Yourself (DIY). S kamarádkami i s kolegy díky tomu získáte další témata k rozhovorům, zabavíte děti a ještě ušetříte spousty peněz. Co vy na to?

Napsat komentář