Vydělávejte pronájmem bytu – i na hypotéku

Historické minimum cen bytů podporuje nový investiční trend. Lidé čím dál víc kupují byty, které pořizují s cílem pronajímat je, a zařadit je tak do portfolia svých příjmů. Investice do takového bytu rozhodně není záležitostí jen pro horních deset tisíc.

Na byt k pronájmu můžete dostat peníze od banky
Vlastní bydlení máte vyřešené a přebývá vám hotovost, kterou byste rádi nějakým způsobem zhodnotili? V současné nejisté finanční situaci rozhodně neprohloupíte, pokud investujete do realit. Koupě nemovitosti, kterou budete dále pronajímat, vám může vydělat na hezké přilepšení k důchodu.

Některé banky vám na byt k pronájmu poskytnou i speciální hypotéku, která bude ve vašich příjmech zohledňovat právě položku plynoucí z plánovaného nájmu bytu. Připravte se ale, že pro získání takové hypotéky musíte doložit nájemní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí. Nemile vás může také překvapit vyšší úroková sazba.

O výběru banky se poraďte raději s odborníkem. Některé peněžní ústavy totiž mají přímo v podmínkách, že byt zakoupený na hypotéku nesmíte určitou dobu pronajímat (například první rok splácení hypotéky). Berte také v potaz, že na takovou hypotéku nemůžete uplatnit odpočet z daní.

Správný výběr nemovitosti rozhoduje o vašich ziscích
Až budete listovat nabídkou bytů na prodej, vezměte si k ruce kalkulačku. Ne každý nájem vám totiž hypotéku úplně pokryje a mohlo by se stát, že skončíte v červených číslech. Na pronájmu v Praze u metra vyděláte řádově o několik tisíc více než na nájmu v bytě na okraji Plzně, takže hypotéku pokryjete snáz.

Nechte si také finanční rezervu na případné opravy bytu nebo „hluchou“ dobu, než po odchodu nájemníka seženete nového. Nejen, že vám během této doby nebude z bytu plynout žádný příjem, ale budete muset platit poplatky za elektřinu a další služby ze svého.
Pro megalomany můžeme jen doporučit koupi bytového domu. Malý činžák v dobré lokalitě z vás udělá rentiéra ani nemrknete.

Napsat komentář