Vybrali jsme si Europanelsystems

Znáte sendvič ze dvou aglomerovaných dřevotřískových desek (OSB) a polystyrenu zvaný Europanel? O práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my vám vysvětlíme proč.

Základ europanelů tvoří statický plášť ze dvou dřevoštěpkových OSB desek a jeho výplň (izolační jádro) ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS-F. Běžná tloušťka panelu pro obvodový plášť domu je 17 cm, což je stále velmi tenká stěna s výbornými tepelnými vlastnostmi. „Nespornou výhodou Europanelu je, že z něj lze pořizovat podlahy, stěny, stropy i střechy, takže doba výstavby se zkracuje na pouhé týdny. Samozřejmě záleží na velikosti a promyšlenosti celé stavby a také na tom, jak do výstavby zasahuje klient a zda si přeje určité změny přímo jemu na míru nebo jestli si vybere typový dům, který se dá velice rychle seskládat jako stavebnice,“ říká Ing. arch. akad. arch. Petr Průša. Další velkou výhodou dřevěných domů z europanelů je možnost výstavby během celého roku, protože u této technologie je takzvaný mokrý proces buď zcela vyloučen, nebo výrazně omezen na minimum. Finální vrstvou v interiéru u tohoto způsobu výstavby jsou sádrokartony, na fasádě zateplovací systém nebo klasický obklad dřevem či jinými obkladovými materiály.

Řezejte bez obav
Europanely lze jakkoli řezat a upravovat podle potřeby, takže není problém dispozice přizpůsobit různým požadavkům. Zároveň nedochází ke kombinacím různých systémů. Tím je maximálně eliminováno používání rozdílných stavebních materiálů o jiné statické únosnosti a tepelném odporu. Právě tento fakt je velkou výhodou při tvorbě nových staveb z Europanelů, jejichž OSB desky se velice dobře snášejí s jinými materiály. Snažíme se navrhovat domy s volným dispozičním řešením, u kterých je pak snadné pomocí nenosných stěn půdorysnou plochu dále členit. Toto dělení je možné u dřevostaveb rovněž snadno provádět pomocí vestavěného nábytku, skříní, šaten a nebo i mobilních stěn.

Levné řešení
„Snažíme se o to, aby všechny domy, které navrhujeme ze Europanelů, byly cenově dostupné. Jednou z možností, jak toho docílit, je například minimalizování délky rozvodů veškerých inženýrských sítí po domě,“ říká Ing. arch. akad. arch. Petr Průša. Dostat se do ceny jednoho miliónu za malý rodinný dům je také možné, ale dům za milión a půl až dva milióny už bude splňovat všechny požadavky čtyřčlenné rodiny. Důležité je, aby v domech bylo vždy navrženo dostatečně velké technické zázemí, místnost pro domácí práce, spíž na potraviny, samostatné šatny. Nechceme, aby se naše domy podobaly vnitřními dispozicemi panelovým bytům. Dispoziční řešení rodinných domů navržených ze Europanelů umožňuje postupné zvětšování domu přidáváním jednotlivých modulů formou adice, aniž by se muselo cokoliv zásadního bourat. Pokud nemáte v současnosti dost peněz, počkejte a po čase můžete dům bez problémů rozšířit. To je výhoda variabilní dřevěné montované stavby.

Šance pro každého
Právě tyto stavby se, nejspíše v příměstských aglomeracích, stanou zajímavou alternativou bydlení pro širší vrstvu obyvatelstva. Tato novodobá architektura je pro Europanel systems jako stvořená. Samonosná obvodová konstrukce stavby a sendvičový střešní plášť je pro navrhování a následnou výstavbu zajímavou a optimální variantou. Připočteme– li k tomu i prostorové výhody na obestavěný prostor, tepelný odpor konstrukce, výstavbu suchou cestou a možnost stavby v jakémkoliv počasí, stává se z Europanelu univerzální stavební systém.

Zdroj: Iridia

Napsat komentář