Vybíráte podlahu? Slyšeli jste o té z vinylu?

Zařizujete nový byt, nebo jste se rozhodli pro rekonstrukci interiéru. Začněte pěkně od podlahy. A to doslova!

První na řadě by měl být výběr podlahy. Na trhu je jich ale hodně. Pro kterou se rozhodnout, aby byla funkční a dlouho vydržela? Co takhle vinylová podlaha?

Když se řekne podlaha

Podlaha je důležitou součástí interiéru. Bude taky nejvíc zatížena. Postavíte na ni nábytek, budete po ní chodit vy, děti, možná i čtyřnozí mazlíčci. Málokdo vybírá podlahu s tím, že ji klidně vymění za novou, když mu zrovna tahle nebude vyhovovat. Její výběr nepodceňujte!

Než vůbec začnete podlahu vybírat, ujasněte si pár základních faktů.

  • Kde bude podlaha sloužit?
  • Jakou zátěž ji připravíte?
  • Co od ní očekáváte?

Klidně si do každé místnosti dejte jinou podlahu. Rozdílnou nejen dekorem, ale i typem. Kdo chce podlahu, která po správné instalaci dlouho vydrží, bude plnit funkci, a navíc zaujme svým vzhledem, měl by popřemýšlet o té z vinylu.

Proč vinyl?

Podlaha z vinylu je kombinací přírodních a syntetických materiálů, dostupná v mnoha barvách, motivech i provedení. Většina z nás si hned pomyslí, že je řeč o normálním PVC. Svým způsobem máte pravdu. Ale jen z části. Už dávno se nejedná o PVC, jak ho známe z dětství. Doba jde kupředu, technologie také.

Když mluvíme o vinylové podlaze, pak je řeč o heterogenní nebo homogenní podlahové krytině z měkčeného nebo tvrzeného PVC.

Čtěte také: Jaké jsou typy a vlastnosti vinylové podlahy?

Měkčené PVC

Jednoduše řečeno – prostě lino. Sice to není správný název, ale většina z nás tak měkčenému PVC prostě říká. Prodává se v rolích o šíři 2, 3, 4, nebo 5 metrů a návinu 20 m. Může mít motiv dřeva, kamene, kovu i dlažby.

Kvalitní linoleum se může pochlubit dlouhou životností, antistatickými a elektrostatickými vlastnostmi. Je odolné vůči oděru, snadno se instaluje i udržuje. Dělí se na:

  • Zátěžové – pro komerční prostory
  • Bytové – vhodné do bytu

Dnešní metrážové PVC je zdravotně nezávadné, ekologické, recyklovatelné a nezatěžuje tolik ani lidský organismus, ani životní prostředí.

Když se pro měkčené PVC rozhodnete, můžete volit mezi variantou s filcem, nebo s pěnovou spodní vrstvou.

Tvrzené PVC

Oproti měkčenému PVC v rolích je tvrdé a neohebné, snese i vyšší zátěž. Odolává poškrábání, snadno se udržuje a je dostupné v mnoha designech. Hodí se do kuchyně, předsíně i obývacího pokoje. Snadno ho doplníte o koberec.

Jde o heterogenní podlahovinu z PVC, která se skládá z několika vrstev (nosná vrstva, podklad, stabilizační mřížka, dekorativní vrstva a nášlapná vrstva). K dispozici je ve tvaru dílců (vinylové lamely nebo čtverce).

Nejoblíbenější jsou lamely se systémem click. Jsou praktické, odolné proti opotřebení, snadno se pokládají i udržují, navíc pěkně vypadají. Jejich povrch je opatřen speciální povrchovou úpravou.

Napsat komentář