Vybíráme střešní okna

S módním trendem podkrovního bydlení nastala zlatá éra střešních oken. Dnešní trh nabízí nejen různé druhy zvolených materiálů, ale i bezpečnostních prvků. Jestliže se rozhodneme pro střešní okna, měli bychom především zvolit správné místo, aby nám zajistila dostatečný zdroj světla.

Výběr ze tří způsobů otevírání
Střešní okna renomovaných výrobců jsou konstrukčně řešena tak, aby pro každý účel bylo k dispozici okno s odpovídající funkcí. Tam, kde je účelem provětrání nebo prosvětlení a střešní okno není používáno pro pohled ven, jsou k dispozici základní modely s kyvným křídlem. Protože však většinou střešní okno v nástavbách a podkrovních místnostech novostaveb je určeno jako klasický stavební otvor pro pohled ven, kdy obyvatelé chtějí oknem bez omezení a bez úrazu hlavy sledovat okolí (např. vstupní dveře, dvorek apod.) nebo kolem otevřeného okna bez nebezpečí procházet, jsou pro střechy se sklonem v rozsahu od 20° – 65° k dispozici okna s otevíráním výsuvně kyvným nebo výklopným/kyvným. Vzhledem k tomu, že u nástaveb se mnohdy setkáváme se sklonem i vyšším než 65°, pro tyto případy je tu klasické kyvné křídlo.

Dřevěné nebo exkluzivně plastové střešní okno?
Důležitou roli pro výběr materiálu dřevo nebo plast, sehrává relativní vlhkost podkrovního prostoru, v němž jsou střešní okna umístěna. V obytné místnosti s běžnou (doporučenou) relativní vlhkostí okolo 40- 60% je možné použít při dodržení jednoduchých zásad větrání okna dřevěná. U novostaveb je však žádoucí zohlednit zabudovanou vlhkost v prvním období stavby, která může z nosných konstrukcí vycházet až 2 roky.

Plastová se hodí do koupelen
Vystupující vlhkost v interiéru pak může zkondenzovat na dřevěných profilech, jejichž povrchovou úpravu může kondenzát poškodit. Pro místnosti, v nichž vyšší relativní vlhkost překračuje doporučené hodnoty (koupelny, kuchyně, sušárny, bazény, někdy i ložnice apod.), nabízí výrobce skvělé řešení v podobě celoplastových střešních oken. Dřevěná okna musí být tvarově stálá a dostatečně tuhá, proto jsou vyráběna ze smrkových vrstvených eurohranolů (rám pět vrstev, křídlo tři vrstvy) vysušených na 11 – 12 hmot. % vlhkosti.

Odolnost dřeva zajistí lazura
Smrk si oproti borovici uchovává barevnou stálost a lépe vstřebává impregnační prostředky zvyšující jeho odolnost. Základní impregnace je provedena hloubkovým mikromolekulárním napouštědlem s přísadou aditiv, která zabraňují tvorbě plísní a odolávají dřevokaznému hmyzu. Vrchní silnovrstvá lazura o tloušťce 300 μm je prováděna vysokotlakou metodou a vyniká odolností vůči vodě, povětrnosti a UV záření. Firma Langer reaguje na aktuální požadavky českého trhu a nabízí různé odstíny vrchní lazury: hemlock, pinie, bílá, afromorsia, kaštan, teak, ořech a palisandr. Okna opatřená akrylátovou bílou barvou jsou vhodná do koupelen a místností se zvýšeným výskytem vlhkosti.

Jednoduché ovládání, dvě polohy při větrávání
Při úvahách o umístění střešního okna se ne vždy zohledňuje vliv výšky umístění střešního okna na jeho pohodlné ovládání. Za běžnou je považována výška umístění spodní hrany střešního okna od podlahy mezi 90 – 120 cm. Horní hrana okna pro pohodlné ovládání pak 180 – 220 cm. U oken, která se otevírají klikou dole, je důležitá pouze spodní hrana. To znamená, že okna mohou mít, bez omezení funkce, spodní hranu okna od podlahy ve výšce 150 cm či ještě výše.

Když je okno výš
Vzhledem k tomu, že okna umístěná nad běžně doporučovanou výšku spodního rámu nad podlahou jsou už bez dostatečného kontaktu s topným tělesem, které by mělo být umístěno pod každým střešním oknem, je vhodné, vzhledem k možné tvorbě kondenzátu, osazovat i do běžných prostor plastová okna. Většinou platí, že střešní okna vybavená otvíráním dole, mají na klice dvě polohy pro možnost spárového přivětrání, které vytvoří spáru mezi křídlem a rámem při pevném zajištění okna proti samovolnému nebo násilnému otevření.

Text: Zdeněk Lodyha

 

Napsat komentář