Vybíráme střešní okna

Bydlení v podkroví neznamená jen romantické chvíle, nekonečné výhledy do koruny stromů či oblohy plné hvězd. Interiér pod střechou potřebuje také dostatečný přísun denního světla a čerstvého vzduchu po celý den.

Cestou k takovému komfortu jsou vhodná střešní okna a adekvátní doplňky. Kromě technických parametrů by měly splňovat vysoké nároky na spolehlivost, funkčnost, požadavky na komfortní ovládání a jednoduchou údržbu. Jejich vzhled musí korespondovat s celou obytnou stavbou, a samozřejmě i s trendy moderního designu.

Počet a typ

Držte se zásady, že prosklená plocha má odpovídat alespoň deseti procentům podlahové plochy místnosti. Ideální je osadit střešní okna tak, aby jejich spodní okraj byl maximálně 120 centimetrů od podlahy. Velmi efektní je kombinace střešního okna s oknem doplňkovým, umístěným hned pod ním, nebo sdružování střešních oken do sestav. Typ oken závisí na tom, co od nich očekáváte. Chcete-li využít prostor pod nimi, vsaďte na kyvná střešní okna, která se dají ovládat pomocí ergonomického madla v horní části křídla. Umožňují pohodlné a snadné otevírání, a zároveň dovolují umístit nábytek přímo pod okno. Kyvná střešní okna se doporučuje osazovat do výšky 90 – 110 cm. Pro milovníky panoramatických výhledů jsou tu výklopně-kyvné produkty, jež lze otevírat směrem ven, takže poskytují volný a ničím nerušený výhled. Výklopně-kyvné okno lze jednoduše ovládat při osazení do výšky 120 cm.

Materiálové provedení

Dřevo jako osvědčený přírodní materiál je vhodný všude tam, kde přírodní vzhled střešního okna dokresluje atmosféru interiéru. Do prostor s vyššími nároky na údržbu (například koupelny či kuchyně) je však vhodnější bezúdržbový plastový povrch. Optimálním produktem jsou pak okna kombinující plast a dřevo spojující kladné vlastnosti obou materiálů. Jsou vyrobena z unikátního profilu tvořeného dřevěným jádrem zalitým do vrstvy polyuretanu. Jejich velkou předností je vysoká pevnost a tvarová stálost okenního profilu daná právě dřevěným jádrem. Díky němu se rám a křídlo produktu nedeformují vlivem teplotních výkyvů, jež jsou na střeše běžné. Povrchová úprava z polyuretanu zaručuje vysokou odolnost vůči vlhkosti a ušpinění. Dojde-li ke znečištění rámu, stačí ho otřít vlhkým hadrem. Nespornou výhodou a elegantním estetickým prvkem je rovněž bezešvý jednolitý povrch, který neruší žádné spáry. Hladká plocha zamezuje usazování špíny ve spárách, a navíc velmi dobře vypadá. Okno je na povrchu opatřeno vrstvou bílého laku s UV filtrem, díky němuž si i při působení slunečního záření zachovává původní odstín. Lze je použít v podstatě kamkoliv, kde bílá barva doplňuje celkový vzhled interiéru.

Způsob ovládání

Střešní okna lze samozřejmě obsluhovat manuálně, ale mnohem komfortnější (u hůře dostupných instalací nezbytná) je manipulace prostřednictvím dálkového ovládání. V tom případě jsou nejlepší volbou elektricky nebo solárně řízené produkty. Pomocí programovatelného dálkového ovladače lze manipulovat i s více okny najednou včetně vnitřních i vnějších zastiňovacích doplňků.

  • Dřevěné jádro z lepeného profilu se vyznačuje vysokou pevností materiálu, tuhostí profilu a nízkou teplotní délkovou roztažností. Působením výkyvů teplot na střeše se tedy profil nedeformuje, nemění svou délku a tvar.
  • Polyuretanová vrstva obaluje dřevěné jádro spojitou vrstvou o síle 3-5 mm. Vytváří bezúdržbový jednolitý povrch bez spojů vhodný do náročných podmínek. V případě poškrábání ho lze snadno opravit (opravnou sadou ZOZ 102). Při osazování zastiňovacích doplňků se vzniklý otvor utěsní samotným instalačním vrutem, nedojde tedy k narušení vlastností okna.

Text: Alena Millerová

Napsat komentář