Vybíráme správnou dlažbu

Dlažba tvoří neodmyslitelnou součást vašeho bydlení. Nejen na chodník, okolí bazénu nebo příjezdovou cestu k vaší garáži tak tvoří dlažba, ale i okrasnou procházku po vaší zahradě. Proto je důležité vybrat správný materiál, který bude nejen hezký a levný, ale i praktický a trvanlivý. Vybraný materiál by měl splňovat základní funkce jako je mrazuvzdornost, protiskluzovost a otěruvzdornost.

Volte kámen, pokud můžete
V posledních letech stává velkým hitem zámková dlažba. Její oblíbenost je z velké míry zapříčiněná zejména příznivou cenou a snadnou pokládkou, ale na druhou stranu se pak pokládá i tam, kam se z architektonického hlediska naprosto nehodí. Jako příchod bychom uvedli třeba domy s podezdívkami z přírodního kamene (tady použijte raději přírodní nesymetrický materiál, který bude ladit s podezdívkou vašeho domu).

Zámkovka nepatří všude
Stejné je to např. u horských staveb, roubenek apod., kde geometricky přesná a uměle vypadající zámková dlažba bude vypadat velmi kýčovitě. Široká barevná škála vápenců, pískovců, břidlic a křemenců vyniká tam, kde se přiznává hodnota, síla a pravdivost přírodního materiálu, kde obdivujeme jeho odolnost, trvanlivost a prodyšnost. Při úpravách exteriérů je zajímavou volbou použití kamenného materiálu, který vyniká širokými možnostmi výběru barvy, dává vyniknout struktuře kamene, je mimořádně pevný a tím umožňuje zpracování i do zvlášť tenkých ploch.

Štípaná klasika
Kamenné dlaždice a desky lze použít na zápraží, terasy, venkovní schody, dlažby, ale také na cesty, na vydláždění zahradních odpočívadel a zákoutí, do okolí bazénů. Pro příjezdové cesty a parkovací nebo odstavné plochy jsou vhodné tyto desky svou hrubou strukturou. Kamenné dlaždice se dají také použít na různé sokly a jiné svislé obklady.

Břidlice
Břidlice můžeme použít také pro tvorbu mozaiky, kdy nepoužijeme pravidelné desky, ale desky s nerovnými nebo oštípanými hranami, které vznikají pomocí ručních řezaček nebo mačet, a právě svou nepravidelností dávají vyniknout přírodnímu původu materiálu. Tyto nepravidelné tvary různých velikostí potom skládáme do velkých ploch, podobně jako dětské puzzle. Barevná se škála u břidlic počítá na mnoho barevných odstínů, od chladivě stříbrné až po sytě červenou.

Nenáročnost a dlouhá životnost
Kamenné desky jsou většinou čtvercového nebo obdélníkového formátu (se stranami od velikosti 30 cm – 60 cm) a o síle cca 10 – 20 mm podle druhu kamene a velikosti formátu. Tento materiál má velkou pevnost i stabilitu, má prakticky neomezenou životnost při absolutně nenáročné péči. Samozřejmě, že nejoblíbenější je tento materiál pro svůj přírodní povrch, je ovšem možné povrchy desek brousit i leštit, což se týká spíše využití kamene v interiéru. 

Dlažba, která zvoní
Návratem do starých časů jsou tradiční klinkery (neboli zvonivky), což jsou cihly, které se vypalují za vysokých teplot a jsou určeny pro venkovní použití (kromě dlažby se z nich zhotovují podezdívky fasád). Lze je pokládat s různou vazbou, snadno se udržují a mají velkou životnost. V žádném případě je však nenahrazujte obyčejnými pálenými červenými cihlami. Jejich cena je sice nižší, ale dél než rok či dva nevydrží.

Dlažba s patinou
Vlivem mrazu, tepla a vlhka nejdříve popraskají a potom se rozpadnou. Tomuto módnímu trendu jsou přizpůsobeny rovněž keramické dlažby Cotto (z italštiny „pálený“) příbuzné s cihlami. Jedná se o dlažbu s „patinou“, evokující dojem podlahy z pálených cihel poznamenané věkem a historií. Dlažba je nabízena ve formátu 30 x 30 cm, doplněná o dva typy podlahové bordury, schodové lišty a sokly. S pomocí těchto doplňků vyřešíte například i venkovní schody a zaoblené přechody.

Síla je v kombinaci
Velmi efektní a stylová záležitost je kombinace několika materiálů. Pamatujte však, že méně bývá více a hranice mezi vkusnou kombinací a nevkusem je velice tenká. Proto si nejprve zkuste vše nanečisto, než dlažbu položíte natrvalo do terénu.

Dřevo a kámen
Dobře lze kombinovat dřevo a oblázky, přírodní placáky, dále pak dřevo a zvonivky či žulové kostky a přírodní kámen. V případě, že stále váháte, navštivte zahradního architekty nebo hledejte inspiraci ve svém okolí. Malé dlažební prvky, např. cihly, kostky nebo skládaná betonová dlažba, jsou vhodné i pro vytvoření složitějších a různorodých tvarů v zahradě. Cena je v tomto případě vyšší, než u klasických materiálů ( křemenové kostičky o hraně 5 cm stojí cca 450 Kč za metr čtvereční, bez DPH). Vyšší cenu zaplatíte i v případě, že se obrátíte na specializovanou firmu. Dobře položená dlažba a zakončená dlažba z malých dlažebních prvků je však velmi působivá a zajímavá již sama o sobě. 

Text: Zdeněk Lodyha

 

Napsat komentář