Vybíráme správné schodiště

Spojovací prvek mezi jednotlivými podlažími bytu, kanceláře či domu tvoří schody. Každé prostředí má svá specifika a ta se musí zohlednit i při výběru schodů. Jak vybrat správné schodiště? Na co se při výběru zaměřit a co neopomenout? Jaký materiál je zrovna trendy? Pár otázek, na které vám nyní nabízíme odpovědi.

Před vlastním nákupem se rozhodně vyplatí v klidu si rozmyslet jakou funkci bude schodiště plnit a zda povede do málo či často používané místnosti. Hlavní schodiště domu či bytu rozhodně nemůže být v nejmenší možné šířce 60 cm, ale řádně široké. Tak, aby se dvě či více osob bez problému vzájemně vyhnulo či nenastal problém při stěhování nábytku. Naopak do místností typu ložnic či půdních prostor, ve kterých je nižší frekvence používání, může rozměrově malé schodiště působit příjemně útulným dojmem. S prostorem souvisí i tvar schodiště. Pro centrální schodiště je výhodnější volit přímé či lomené tvary. Naopak tam, kde potřebujeme šetřit místem, je možné využít schodiště točitého.

Finance
„Další otázkou, kterou musíme řešit, je velikost prostoru, který chceme schodišti věnovat. Novostavby v tomto směru dávají více šancí a většinou nechají naplno vyniknout kráse zvoleného schodiště. V rekonstrukcích se obvykle potýkáme s nutností kompromisu,“ uvádí k problematice Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P, českého výrobce schodů a pokračuje: „ V neposlední řadě velkou roli hrají finance. Schody se dají pořídit v nižší cenové hladině již za 30 000 korun českých. Komplexní nabídka všech možných variant schodišť nabízí finanční rozmezí pohybující se od 60 000 do 200 000 korun českých. Cena je vždy dána typem vybraného schodiště a především materiálovým složením vlastních schodů a detaily, které schodiště dotváří do jednoho celku.

Tradiční dřevo
Rozdíly mezi schodišti z materiálového pohledu jsou jednoznačné. Obecně lze schody rozdělit podle materiálu a tvaru. Z pohledu použitého materiálu jsou v nabídce na trhu schody dřevěné, kovové, betonové či kombinované. Tradiční celodřevěné schodiště dýchá přírodní atmosférou a každý, kdo jej zvolí, rozhodně s tímto původním materiálem neprohloupí. Specifický vrzající zvuk starých schodů snad zažil každý z nás. Toto je jedna z mála výtek, které k funkčnosti těchto schodů směřují.

Trendy kov
Kovová schodiště se vyrábí buď z oceli povrchově upravované, a nebo nerez materiálu. Ten se řadí dnes trendově k velice žádaným, ovšem při jeho použití je vždy třeba hlouběji sáhnout do kapsy. Kovová schodiště jsou velice pevná a odolná, ale mnohdy do interiéru přináší průmyslový vzhled.

Odborníci radí kombinovat
Velice častou volbou jsou kombinovaná schodiště, která eliminují negativní vlastnosti jednotlivých materiálů a tím se stávají daleko užitkovějšími. Kombinuje se nejen dřevo a kov, ale i dřevo či kov se sklem. Další variantou, která je typická pro betonové schodiště, je jeho obklad, ať už dřevem či keramickou dlažbou. Z tvarové nabídky lze volit mezi schodištěm přímým, točitým anebo lomeným do tvaru “L“ či “U“.

text: Zdeněk Lodyha
foto: J.A.P. spol. s.r.o., SWN Moravia 

Napsat komentář