Vybíráme si správný kotel – 2. díl

Kotel je srdcem vytápění a ohřevu teplé vody v každém rodinném domě. Proto současně se stavbou nového domu řešíme i jakým kotlem dům vybavíme. Nabídka na trhu je veliká, ale jaké vlastnosti by měl mít náš ideální kotel?

V minulém díle jsme se vám snažili vysvětlit, jak důležité je na samém počátku pořizování kotle rozhování – zda budete chtít v první řadě chránit čistý vzduch ve svém okolí anebo budete více přihlížet k cenám topného materiálu. Nabídka kotlů je dnes obrovská, nabídka topného materiálu se neustále rozrůstá a tím jeho cena také pomalu i klesá.

Kombinovaný kotel
Tento universální kotel umožňuje spalování dřeva na principu generátorového zplynování v kombinaci s hořákem na pelety, zemní plyn nebo extra topný olej (nafta). Vše podle toho, jaký hořák do kotle zabudujeme. V případě potřeby je možnost koupit kotel bez hořáku, s tím, že si jej vyberete později nebo jej použijete z minulého kotle.

Ideální na zahrádku
To je velmi příjemná vlastnost kotle. Každý si to umíme představit, máme zahrádku a občas je zapotřebí spálit i takové “palivo”, které automat holt nesežere. No a tady je velmi užitečné, když kotel umí chodit i v ručním režimu. Takže si vesele přikládáme jako do normálního kotle. Až nás to přestane bavit, přepneme na automat a opět máme maximální pohodlí.

Automat poslouží
Kotle moderní doby mají velké vymoženosti. Jednou z nich je takzvaná automatická regulace kotle. Ta je velmi důležitá, ideální je takzvaná ekvitermní regulace, která dokáže komunikovat s termostatickými ventily na radiátorech. Regulace pak řídí kotel na základě porovnání venkovní teploty a teploty jednotlivých místností, takže nedochází k přetápění objektu a vy šetříte. Je obvykle levnější si takovou regulaci koupit přímo od výrobce kotle, než ji dokupovat později.

Inteligentní kotel
Další libůstkou je samozápal kotle. Ten se používá jen u pelet nebo obilí a opět vám šetří peníze. V hořáku totiž hoří jen pokud je požadavek na vytápění. Po té kotel vyhasne a když je třeba, tak se sám opět zapálí. Nejlepší je zapalování pomocí horkého vzduchu, které je ve srovnání se zapalováním žhavící elektrodou méně náročné na elektrickou energii. Chcete-li si užívat luxusu, opatříte si kotel se zásobníkem a automatickým podavačem paliva. Zde platí jednoduchá zásada, čím větší zásobník, tím lepší.

Rozhoduje i zásobník
Čím nižší výhřevnost, tím větší objem paliva spotřebujete, takže pro pelety spíše zásobník větší, pro uhlí zásobník menší. U kotlů s výkonem okolo 25 kW je dobrý standard obsahu zásobníku okolo 250 metrů krychlových. Takový zásobník umožňuje v přechodových obdobích jako jaro a podzim chodit ke kotli jednou týdně. Absolutní vrchol je kotel s automatickým výběrem popele. Ten shromažďuje nádoba, do které šnek vynáší popel z kotle. Tato služba se ale nachází ve standardu kotlů v pořizovací ceně okolo 100 tisíc korun.

Účinný pomocník
Automatické kotle mají účinnost od 80 do 95 procent. Obecně platí, že čím více je kotel specializovaný na dané palivo, tím lepší účinnosti se dosahuje. Nejlepší účinnosti dosahují kotle na pelety, kde většina výrobků má účinnost přes 90 procent. Nevýhodou automatů je, že v těchto kotlích si ručně nepřiložíte a dřevo ze zahrádky musíte nacpat do krbu. Ale i tak mají tyto kotle velkou přednost. Mají automatické zapalování a jsou schopny spalovat jak fosilní paliva, tak i budoucí levné palivo – pelety. Bohužel tomu odpovídá i cena, která je pro rodinný dům obvykle nad 100 tisíc korun bez DPH. To nás vede k otázce, kolik tepla je potřeba na vytopení jednoho domu. Obvykle se přepočítává potřeba tepelné energie na 70 Watt/m2. Toto se přirozeně mění v závislosti na izolaci a výšce místností v domě mezi 50 až 100 W/m2. To znamená, že dům s vytápěnou podlahovou plochou 170 metrů čtverečních s dobrou tepelnou izolací a normální výškou stropu potřebuje topný výkon 11,9 kW energie.

Aby vydržel
Kotel je investice na dlouhá léta a délka záruky obvykle vypovídá, jak moc si je výrobce jistý, že kotel něco vydrží. Na Internetu, na webech výrobců a prodejců kotlů se ale tento parametr moc neuvádí. Většina kotlů má záruku jen 2 roky. Výjimky tvoří dvojice výrobců, která jediná poskytuje v České republice záruku na kotle ve výši 5-10 let. Zásadní vliv na životnost kotle má materiál, ze kterého je výměník kotle vyroben a samozřejmě způsob provozování kotle. Základní topenářskou zásadou je, že v topné soustavě musí existovat termostatický trojcestný nebo čtyřcestný ventil, který má zajišťovat teplotu vratné vody do výměníku kotle minimálně 60 °C, aby v něm nedocházelo ke kondenzaci vody, tvorbě dehtů a kyselin a tím k nízkoteplotní korozi. Podle materiálu výměníku rozdělujeme kotle na litinové a ocelové. Pokud budete udržovat teplotu vratné kotlové vody na 65 stupních Celsia, pak vám ocelový výměník vydrží 15 a více let. V opačném případě vám shnije i do 4 let. Pokud chcete mít jistotu nezbývá než doporučit dražší litinový výměník, zde je záruka dlouhé životnosti. Automatických kotlů s litinovým výměníkem je ale na trhu jako šafránu.

Text: Vladimír Iliev z internových zdrojů
Foto: Rioni, Ekoefekt  

 

Napsat komentář