Vybíráme nábytek pro naši kuchyni

Dostatek úložného prostoru a hlavně sledování nových trendů v ukládání, to jsou hlavní požadavky, které by měla splňovat vaše nová kuchyňská linka.

Nové regálové programy
Moderní doby upouští od vnitřních polic a nahrazují je výsuvnými a otočnými kontejnery. Ty nejen že jsou přehledné, ale využijí dokonale prostor uvnitř hlubokých spodních skříněk. Pokud toužíte po přehlednějším uskladnění potravin, tak si můžete pořídit spíž na kolečkách. Jde vlastně o výsuvný regál. Nejdůležitější je jeho zpracování. Každá věc by měla mít své místo, od vysokých lahví až po dózy s nezbytnými surovinami na vaření. Kolečka pak spižírně poskytují obrovskou výhodu. Všechny věci jsou snadno dostupné a přehledně umístěné. Okamžitě víme, co chybí a co tedy dokoupit. Výsuvný regál má poměrně velký objem a přitom v kuchyni nezabírá mnoho prostoru. Výsuvné regály všech typů si můžete snadno objednat přes kuchyňská studia. Také drátěné programy sloužící k zavěšení kuchyňských nástrojů jsou velmi praktické a zároveň dekorativní. Tyto předměty denní potřeby tak máme nejen na očích, ale i po ruce.

Nepodceňujte osvětlení
Bez dostatečného množství světla by vaření nebylo možné. Většinou se setkáme s minimálně jedním oknem, které je zdrojem světla v kuchyni přes den. I přesto jsou i takové kuchyně, které okna postrádají, a tím více jsou závislé na umělém osvětlení. Důležité je centrální osvětlení, které by nemělo překážet v prostoru. Hodí se bodová světla zabudovaná v podhledech. Známá jsou světla pevná a polohovatelná, která lze směrově nastavit. Podle odborníků je ideální zkombinovat oba typy, čímž vznikne přímé i nepřímé osvětlení. Kromě bodových světel je možné nainstalovat do kuchyně i přisazené stropní svítidlo. Na řadu přichází osvětlení kuchyňské linky, tedy kuchyňské desky a varného centra. K osvícení pracovní desky se nejlépe hodí zářivky zabudované pod horní skříňky. Doplňkově se využívají různé světelné rampy. Varné centrum zpravidla osvětluje zabudované světlo v digestoři

Nejčastější chyby
Největší chyby při zařizování bytů se z hlediska designu dělají právě v kuchyních, protože se zde musí vyřešit spousta problémů včetně technických. Zapomíná se na sladění kuchyně s celou koncepcí bytu, vzhledem a charakterem podlah, oken a dalších důležitých prvků. Oblíbené bílé kuchyně vypadají v kombinaci s klasickými dřevinami v obývacím pokoji jako bílé ponožky u tmavého pánského obleku, rušivě působí i bílá elektronika, digestoře, lednice či mikrovlnky. Použití stejných dřevin, například módního buku, může zase vypadat fádně. Řešením bývá výrazné použití skla a kovu, případně omezení skříňkového nábytku v obytné části. Z hlediska designu je důležité také sladit linku barevně s interiérem kuchyně, případně s ostatními místnostmi, zvláště je-li kuchyň spojená s obývákem. Svou medvědí službu zde mohou sehrát různé rekonstrukce, kdy se pomocí výměny dvířek pokouší majitel změnit tvář kuchyňské linky. Odborníci přitom doporučují vyměnit rovnou celé skříňky, protože dvířka jsou na skříňce vždy to nejdražší. Korpus linky totiž může po několika letech dosloužit a dokupovat korpus ke dvířkům je mnohem nákladnější, než nákup celého nového dílu.

Kam se sporákem
Kromě dispozičního řešení určuje kvalitu kuchyně i její vybavení. Dispozice kuchyně úzce souvisí s umístěním sporáku, trouby, myčky, chladničky nebo digestoře. Při zařizování kuchyně tedy předem zvážíme, co všechno chceme do této místnosti umístit. Volit můžeme ze tří typů kuchyňských spotřebičů – samostatně stojících, vestavných a podstavných, které umísťujeme pod pracovní desku. Z mnoha důvodů dnes dáváme přednost vestavným spotřebičům. Nejenom že tím uspoříme místo, ale zároveň spotřebiče snadno udržujeme a navíc se zakrytou čelní plochou vypadají mnohem lépe zejména v bytech, kde je kuchyň propojena s dalšími obytnými místnostmi. Zároveň však musíme počítat s vyšší cenou vestavěných spotřebičů, a to v průměru o deset procent. Cena souvisí s náročnější výrobou.

Stůl na konec
Součástí kuchyně nebo obývacího pokoje má být velký jídelní stůl. Obecně lze říci, že není vhodné používat příliš různorodý materiál, než jaký máme v kuchyni či obýváků. Odborníci doporučují s koupí jídelního stolu počkat až na konec. Nejlépe je se pak telefonicky objednat do kuchyňského studia, aby se vám pak v klidu mohli věnovat s výběrem stolu pomoci. Je dobré pak sebou vzít půdorys místnosti a pokud možno i vzorek podlahy.

Text: Zdeňka Václavíková
Foto: Fagor, Whirpool, Ariston-Indesit, Kohler, archiv autora

 

Napsat komentář