Vybíráme infrasaunu

Lidský organizmus infračeračervené teplo ke svému životu potřebuje. Závislý je na něm nervový i endokrinní systém. Jinak můžeme trpět ztrátou energie či větší potřebou spánku. Infrasauny tuto přirozenou potřebu organizmu naplňují. Paprsky pronikají hluboko pod povrch kůže, až do hloubky 3-4 cm, čímž nastartují řadu zdraví prospěšných procesů, jako je posílení krevního oběhu, látkové výměny, odbourání tukových buněk, cholesterolu či těžkých kovů.

Praktický design
Infrakabinu si můžete obvykle vybrat ze severského smrku (lavice olše nebo lípa) nebo z cedrového dřeva (lavice cedr nebo olše). Cedrové dřevo voní i po 10letech, na druhou stranu je dražší než severský smrk. Pokud si děláte starosti s barevným tónováním, vyberte si opláštění laminem. Je sice paradoxně dražší než dřevo, zato můžete mít jakýkoli odstín, který bude ladit s ostatním interiérem. Infrasaunu nemusíte speciálně stavět, ani pro ni mít zvláštní místnost – nejmenší kabinka vystačí i s místem o málo větším než jeden metr čtvereční. Zařízení se dá zapojit do obyčejné zásuvky s běžným napětím 220 V a spotřebuje stejné množství energie jako lepší varná konvice (takže jedno saunování v ní vyjde na pouhou pětikorunu). Nemusí se dopředu rozehřívat, dokonce v ní můžete zůstat oblečení – paprsky oděvem proniknou a k pocení dochází jako v sauně.

Trouba na spalování tuků
Podle výzkumu spotřebuje člověk 0,568 kcal k tomu, aby vyprodukoval 1 g potu.Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 g potu, čímž spotřebuje 300 kcal. To je ekvivalent běhu na 3,5 až 5 kilometrů. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody je lehce nahraditelný pitným režimem, spálené kalorie už do organizmu dodány nebudou. Infračervený tepelný systém spaluje 600 a více kalorií za 30 minut. Kalorická ztráta u osoby vážící kolem 75 kilogramů při 30minutové zátěži přitom činí u maratonského běhu 393 kcal. Plaváním nebo joggingem spálíte při této váze 300 kcal a třicetiminutová partička tenisu vaše tělo obere jen o 265 kcal. Teplo pronikající do našeho těla v průběhu saunování přijímají krevní cévy uložené v tukové tkáni, tím se rozšiřují a lépe se prokrvují. Tukové kyseliny hromadící se v tukových buňkách jsou tímto procesem vyloučeny lymfatickým systémem z těla ven.

Saunujte levně
Infračervené sauny jsou jednodušší a úspornější než sauny tradiční. Zatímco předehřátí tradiční sauny trvá 30-90 min., předehřátí infrasauny při běžné pokojové teplotě trvá asi 15 min. Přepočteme-li spotřebu na náklady za elektrickou energii a uvážíme-li délku jednoho saunování, je patrný obrovský rozdíl mezi oběma saunami. Při cyklu 15 min. zahřátí kabiny a 30 min. saunování jsou provozní náklady přibližně 3 Kč a u klasické sauny je to přibližně desetkrát tolik. Shrnuto, náklady na provoz klasické sauny jsou 30 – 40 Kč při stejném cyklu provozu. Dalšími propastnými rozdíly ve prospěch infrasauny jsou potom nároky na prostor, údržbu a pořizovací náklady. Při pořízení infrasauny nejsou potřeba žádné další výdaje. Není třeba budovat ochlazovnu nebo bazénky. Pro ochlazení organizmu stačí pouze klasická sprcha. Nároky na prostor jsou minimální. Infrasaunu je možné umístit i do obývacího pokoje a díky možnosti prosklení celé stěny sauny, je možné být stále v kontaktu s okolím. Životnost infrasauny je díky minimálním změnám vlhkosti, provozní teplotě zpravidla do 55 – 60 °C a díky kvalitním infrapanelům, téměř neomezená.

Léčebné účinky
Odborníci uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterii a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčních cyklů. Při infekci organizmu dochází současně ke zmnožení leukocytů odpovědných za likvidaci infekce. Tohoto efektu (zmnožení leukocytů) můžeme dosáhnout i v infrakabině díky možným rozsahům infračerveného sálání. V rámci prevence infekce se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z Michiganské univerzity prokazují stimulaci systému a likvidaci infekce. Hlavně v počátečním stádiu onemocnění, kdy ještě nejsou choroby plně rozvinuty, se doporučuje včasné prohřívání k likvidaci infekce tepelným efektem. Jsou-li již choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanizmů.

Vstupujte bez silikonu
Silikonové implantáty anebo silikonové protézy třeba nosu či uší absorbují infračervené sálání. Přestože silikon taje při 200 °C a nemělo by to mít na jeho funkci žádný vliv, je důležité kontaktovat před používáním infrasauny svého lékaře.

text: Zdeněk Lodyha
foto: archiv autora

 

Napsat komentář