Vybíráme GPS navigaci

Vývoj elektroniky uhání mílovými kroky a oblast navigace, která v automobilech letos slaví desáté narozeniny, udělala od dob své premiéry v Oldsmobilu ohromný pokrok. A jestliže ještě před lety znamenala navigace luxus pouze pro určitou skupinu movitějších zákazníků, dnes si GPS může dovolit doslova každý. Nepotřebuje k tomu rozhodně pětimístnou částku a GPS využijete v jakémkoliv autě.

Řidič, který se pro GPS rozhodne, má na dnešním trhu navigace ohromný výběr: od pevných navigací, přes přenosné GPS navigace až k využití mobilních telefonů. Přitom zdaleka není nutné objednat většinou dražší navigaci z oficiálních ceníků jednotlivých modelů. Vybrat si můžete sami ve specializovaných obchodech a na internetu. Navigace nejen pomáhá orientaci řidiče a nahrazuje tak klasický autoatlas, ale přispívá i k vyšší bezpečnosti jízdy. Čím přesně? Dobrá GPS navigace usnadňuje řízení v neznámém prostředí, včas upozorňuje na změny směru nebo na správné zařazení do jízdního pruhu.

Je libo s mapou
Přestože má každý z produktů jednotlivých výrobců GPS navigačních systémů svá specifika, jejich princip je podobný. Obvykle se GPS navigace dělí na základní dvě kategorie, GPS mapové a nemapové. Mapové modely v sobě mají předehranou mapu a na displeji je možné sledovat pozici přijímače vzhledem k okolním objektům, především silnicím a sídlům. Některé modely dokáží nahrávat i další, podrobnější mapy do speciální paměti až do podrobnosti jednotlivých ulic.

S GPS na houby i na moře
Modely nemapové sice většinou základní mapu také zobrazují, ale nebývají v ní předem připravená orientační a podrobná data. Dále je možné GPS přístroje dělit na ruční, vhodné zejména pro cestování a turistiku, námořní, jež jsou použitelné i k rybářským účelům, aplikační, například pro sledování pohybu objektů nebo řízení přesného času v počítačových sítích, a letecké pro použití ve vzdušné dopravě. U ručních přístrojů je ještě možné vybírat mezi jednoúčelovými zařízeními, PC a PDA navigací a navigačními aplikacemi pro mobilní telefony. Ne vždy je mapa tou nejpotřebnější věcí u GPS-ky, rozhodně ale usnadňuje práci s přijímačem a nabízí více možností využití.

Kvalita v kapse
Modely mapové jsou na trhu za ceny vyšší, než modely nemapové. Mapové modely, jako např. eTrex Legend, GPS MAP 60CSx nebo Nüvi 350, jsou cenově mezi 7 200 až 20 000 Kč s DPH, nemapové modely, jako „starý známý „ eTrex, GEKO, jsou mezi 4 tisíci až 5 000 Kč. Nejlevnější jednoúčelové přístroje v ceně hodně pod 10 000,- Kč s DPH se již dnes od drahých s cenou nad 40 000,- Kč většinou prakticky neliší přesností (podle podmínek chyba do 25 m a méně), ani rychlostí určení polohy, protože již všechny dokáží sledovat současně až 12 družic. Odlišují se velikostí integrované paměti a s tím souvisejícím použitým softwarovým vybavením včetně elektronických map. Liší se i velikostí a kvalitou displeje. Drahá zařízení jsou v podstatě jednoúčelové počítače s integrovaným přijímačem signálu GPS a někdy s různými periferiemi a přídavnými funkcemi.

Text: Zdeněk Lodyha
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář