Vybíráme čerpadlo nebo vodárnu pro náš dům

Výběr vodárny ovlivňuje několik parametrů. Záleží na hloubce a průměru studny, stáří, průřezu a materiálu rozvodů vody v domě, dále na výšce domu, počtu obyvatel v domě, případně zda bude voda používaná k zalévání zahrady, nebo napouštění bazénu.

Je nutné se zamyslet nad tím, kolik spotřebičů vody budete používat současně. Podle údajů z naší tabulky lze vypočítat max. spotřebu. K výsledku doporučujeme přidat rezervu alespoň 20 až 25% jak uvidíte v našem modelovém výpočtu. Nyní máme spočítaný objemový výkon čerpadla, to znamená kolik litrů za minutu, nebo metrů krychlových vody za hodinu čerpadlo podá.

Co je důležité
Velice důležitým údajem čerpadla je výtlak (h). To znamená výšku, do jaké je schopné čerpadlo vodu vytlačit. Správný tlak vody na výtoku z vodovodní baterie, (ve všech patrech domu) by měl být v rozmezí 1,5 baru až 6 barů. Při výpočtu potřebného výtlaku je nutno počítat se ztrátami tlaku v rozvodech domu. Ty jsou dány součtem ztrát v potrubí, (včetně sacího potrubí čerpadla), včetně ztrát způsobených hradítky, zpětnými ventily, čisticím zařízením (filtry), vodoměry, ohyby potrubí, apod. Ztráty tlaku v potrubí, které jsou zapříčiněny třením vody o povrch potrubí, mohou být vyčísleny jako 0,5 m na jedno podlaží v nových budovách a cca 1 m na podlaží ve starších budovách.

Záleží na systému
Poté, co jsme vybrali výkon čerpadla, se musíme rozhodnout jaký zvolíme systém řízení čerpadla. Jsou v podstatě na výběr dvě řešení. Klasickou cestou je tak zvaný „dárlink“. Tento systém používá tlakový spínač, který má nastaven rozdíl mezi spínacím a rozpínacím tlakem obvykle jeden 1bar, používá velkou zásobní nádrž ve které se akumuluje tlak vody. Výhodou tohoto systému jsou nižší pořizovací náklady. Jeho nevýhodou jsou však nepříjemné výkyvy tlaku vody a tedy kolísání průtoku vody. Pokud v domě používáte na ohřev vody bojler a budete umývat nádobí, nebo se například sprchovat, bude při změnách tlaku docházet ke změně poměru teplé a studené vody, tedy teploty vody na výtoku. Výkyvy tlaku zapříčiňuje tlakový spínač čerpadla.

Chytrý frekvenční měnič
Druhou možností řízení čerpadla je moderní systém s frekvenčním měničem. Tento systém je o něco nákladnější na pořízení, jeho výhodou jsou menší nároky na prostor, protože se používá mnohem menší zásobní nádrž oproti prvnímu systému a díky plynulé regulaci rozběhu čerpadla nedochází k nepříjemným výkyvům tlaku. Tento způsob regulace zajišťuje, že čerpadlo je v ideální křivce výkonu a tím pádem má čerpadlo maximální účinnost a nízkou spotřebu. Úspora nákladů za elektrický proud se pohybuje okolo 20 až 25 procent.

Naše společnost je distributorem vodáren a čerpadel CALPEDA. Vodárny i čerpadla zasíláme přímo na Vaši adresu.

Detaily o čerpadlech naleznete na www.calpeda.cz.

V případě potřeby Vám rádi vodárnu, nebo čerpadlo zdarma navrhne náš odborník: Druh zařízení Průtok l/min m3/h Dřez 10 0,6 Umyvadlo 10 0,6 Vana pro koupel / hydromasáž 18 1,08 Sprcha 12 0,72 Kazetové WC 7 0,42 Průtokové WC 90 5,4 Bidet 6 0,36 Pračka 12 0,72 Kuchyňský dřez 12 0,72 Myčka na nádobí 8 0,48 Kohoutek 1/2” 20 1,2 Kohoutek 3/4” 25 1,5 Předpokládejme, že máte vrt hloubky 26m a jako tříčlenná rodina obýváte bytový jednopatrový dům s malou zahradou 300m2.

Vaše spotřebiče jsou:
1x kohoutek pro zalévání, 1x sprchový kout, 1x myčka nádobí, 2x umyvadlo, 1x pračka a 2x WC. Spotřeba vody vaší domácnosti ve špičce dělá asi 2,5 m3. 50 metrů potrubí 3,75 m Jeden zpětný venti 0,5 m Sedm kolen 0,27 m Dva kohouty 0,1 m Výsledná tlak. ztráta v rozvodech 4,62 m Čerpadlo ve vrtu v hloubce 25 m Nejvýš položený kohoutek 10 m Požadovaný tlak 40m (4 bary, 10m nad zemí) Dohromady tedy potřebujeme vodárnu o výtlaku alespoň h=75m (7,5 barů), a průtokem min 2,5 m3

Vhodný typ vodárny:
CALPEDA 4SD 8/13
Návrh jednoduché vodárny
Maximální spotřeba

EuroClean s.r.o
Sokolovská 42
186 00 Praha 8 Tel: 224 811 921
Mob: 603 484 416
Radovan@calpeda.cz 

text: Radovan Čihák, EuroClean,
foto: EuroClean

Napsat komentář