Výběr kotle – ekologické spalování

Při výběru kotle bere většina z nás důraz nejprve na cenu, pak na cenu topiva. Ekologický aspekt se začíná mezi českými spotřebiteli a výrobci teprve objevovat. Čím ale přibývá výrobců i spotřebitelů – ekologů, tím více klesá cena těchto paliv. S trochou smělosti se dá předpovědět, že budoucnost bude patřit především alternativním zdrojům.

Abychom se mohli vůbec zaměrit na „správný“ pohled na ekologické vytápění, jen nejdůletžitější se zaměřit nejprve na dokonalou izolaci vašeho domova – ať už se jedná o byt či dům.

Izolační paradox
Pokud dům výrazně zaizolujete a snížíte tak požadavek na výkon topné soustavy, dostanete se do určitého paradoxu. Při výběru kotle na tuhá paliva, tedy zplynovacího kotle na dřevo nebo na uhlí a dřevo, pak jejich provozování na nižší výkon škodí jejich životnosti. U kotlů na pelety je to teoreticky jedno, protože tyto kotle mají většinou nastavitelný výkon. Podle zkušebny musejí pracovat v rozmezí 30 – 100% jmenovitého výkonu, takže nastavit výkon na nižší parametr není žádný problém.

Správné kombinace
Existuje ale další řešení ve formě akumulačních nádrží do topné soustavy. Kromě vyřešení provozu při jejich používání klesne spotřeba paliva o 30 procent, nemusí se topit každý den, stačí obden, v přechodném období jednou za dva dny. Velkým hitem se tak stává kotel na dřevo s akumulačními nádržemi, přičemž je možné ještě do akumulační nádrže přidat elektrické patrony. Dům pak topí nárazově kotlem na dřevo a když je to výhodnější, tak elektrikou na noční proud, která je daleko levnější než zemní plyn. Kombinace zdrojů je velmi výhodná a elektřina bude vždy, lidská společnost stojí na elektřině. Ale elektřina bude do budoucna tím nejdražším čím budeme moci topit.

Pelety jako budoucnost
Přestože kotle na peletky patří k těm dražším, je to nepochybně budoucnost ve vytápění rodinných domů. Jelikož výroba pelet má ekologický aspekt, lze očekávat brzy dotace na nákup těchto kotlů. Bohužel cena pelet je výrazně ovlivňována poptávkou v západní Evropě, která žene jejich cenu vzhůru. V současnosti je třeba rozlišovat kvalitu pelet. Kvalitní peletky, takzvané bílé pelety, jsou z měkkého dřeva bez kůry. To jsou peletky, které koupíte bez problémů v Čechách, Rakousku nebo Německu. Na západě od našich hranic dokonce tankují takové peletky do cisteren a pak vám je přivezou domů k uskladnění v suchých tancích.

Rozhoduje i kvalita peletek
Pak existují i tmavé peletky, tedy s kůrou nebo z tvrdého dřeva, nebo peletky vyrobené z různých odpadů jako jsou obiloviny nebo sláma. Jejich nevýhodou je, že mohou vytvářet škvarky v kotlích a spalování ztrácí komfort. Máte-li kvalitní pelety, jednou za 14 dní nebo za měsíc vyberete popel, vyčistíte kotel. Vše podle toho, jak je velký zásobník doplňující palivo. Nekvalitní pelety vytvářejí v kotli spečenec, který se postupně mění ve škvarek. Pak je třeba nejen vybírat popel, ale i vyčistit spalovací komoru. Přitom cena tmavých peletek je stejná jako bílých. V Čechách je nyní více jak patnáct výrobců, kteří prodávají peletky v cenách od 2500 do 3800 korun za tunu, tedy od 2,5 – 3,8 korun za kilogram. Levnější jsou pelety jen z odpadu, kdy cena jednoho kilogramu je 1,50 Kč.

Spalovači obilí
Vypěstovat energii prostřednictvím obilí může být často rychlejší, snazší i levnější, než některé jiné eticky přijatelné způsoby. Peletky z obilného šrotu jsou další silnou ekologickou alternativou. Velký objem a proměnlivé vlastnosti odpadů od třídiček a čističek zrnin neumožňují jejich využití k přímému spalování. Přesto však existuje řešení v podobě lisování těchto odpadů do podoby topných briket různého průměru. Platí přitom, že čím je průměr takového paliva nižší, tím více energie je třeba k jeho převedení do kompaktní podoby. Lisování do malých granulí s průměrem 6 až 10 mm je energeticky velmi náročné, což ubírá na energetické efektivitě celého postupu a přidává na ceně. Pro použití v automatických kotlech lze však využít i granulí (pelet) s průměrem 20 – 30 mm a pro občasné ruční přikládání v topeništích na celá polena lze využít i briket s průměrem 50 – 80 mm, jejichž lisování je energeticky nejefektivnější. Existují i lisy na brikety čtvercových nebo obdélníkových profilů, ale ve všech případech platí, že čím mají výlisky menší plochu svého průřezu, tím vyšší je spotřeba energie na jejich výrobu.

Jak se pálí zrno
K spalování obilí je potřeba speciální hořák. Keramika v hlavě hořáku totiž musí snášet teplotu do 1800 °C aniž by se tavila, praskala nebo oxidovala. Všechna semena, oves, ječmen, pšenice a další mají přirozenou ochranu proti teplu, proto je třeba spalovat obilí při vyšších teplotách, než jaké jsou třeba při spalování dřeva. Teplota v hořáku na obilí tak běžně dosahuje 1200 stupňů Celsia. Při rovnoměrném teple vydrží keramika bez problémů mnoho let aniž by praskala. Předpokládá se 10 až 20 let. Keramika hořáku je tepelně izolována následkem čehož jsou teplotní změny velmi pozvolné. To zaručuje vysokou trvanlivost a funkčnost hořáku. Nejhorší prostředí pro keramiku jsou prudké teplotní změny – rychlé ochlazení či zahřívání.

Text: Vladimír Iliev z internových zdrojů
Foto: Rioni, Ekoefekt  

 

Napsat komentář