Věšák je král

Nedílnou součástí každé kanceláře nebo interiéru je i věšák, který ctí zásady moderního designu. Jedná se o interiérový doplněk, který podtrhuje originalitu a zvláštnost kanceláře nebo místnosti.

Vstupní prostor do bytu nebo kanceláře se v naších očích stává zónou, kde bychom si jistě rádi odložili kabáty, bundy, saka, klobouk, deštník.  Od věšáku očekáváme, že by měl zde být pěkně bytelný a měl by unést i věci případné návštěvy.  Pořídíme si proto věšák buď stojací nebo nástěnný. Volba je zřejmá dle velikosti vstupní zóny. Pamatujte taky na to, aby věšák byl hlavně funkční a ne jen na to, aby se vám líbil.

Klasika na stěnu
Pro malé kanceláře a jejich vstupní zóny se hodí spíš nástěnné věšáky, ať už tyčové s háčky nebo dřevěné s úchyty. U těchto věšáků bývá někdy i zrcadlo a polička na odkládání čepic, klobouků apod. Můžeme si také vybrat celou předsíňovou stěnu, pokud na ni máme vhodný prostor. Protože na podzim a v zimě často prší a sněží, povrch věšákové stěny by měl být přizpůsoben častému kontaktu s mokrým povrchem. Umělé hmoty, kov a sklo jsou pro tyto účely odpovídající, u dřevěných materiálů bychom měli dbát na dostatečnou povrchovou úpravu, nejlépe lakovanou. Určitou inspirací zde může být kovaná věšáková stěna s dřevěnými doplňky. Stěna má odkládací polici, 6 háčků na kabáty, odkládací stolek se zásuvkou, stojan na 2 deštníky s odkapávačem, 4 háčky na klíče, odkládací prostor. Je vhodné, když je doplněna zrcadlem ve výši očí, případně malým odkládacím prostorem například na kartáč na šaty. V blízkosti zrcadla by mělo být umístěno alespoň malé světlo s vypínačem nezávislým na celkovém osvětlení předsíně. Kromě tradičních věšáků na šaty by měla být součástí i polička na klobouky, šály nebo rukavice. Moderní věšáková sestava dnes může obsahovat věšák, zrcadlo a skříňky v jednom, dokonalém designovém zpracování. Pokud preferujete jednoduchost, k dostání jsou i praktické věšáky sestávající pouze ze dvou ramen, které se ukotvují ke stropu a podlaze.

Neseme ve stoje
Stojací věšáky jsou většinou obyčejně dřevěné nebo kovové a nebo v kombinaci kovu a dřeva. Design volíme podle celkového vzhledu předsíně, např. moderní, rustikální nebo klasiku. Stojací věšák by měl mít patřičně širokou stojnou plochu, aby se vám po zatížení nezřítil. Taky byste si měli dát pozor na věšáky s kulatým zakončením, abyste přes ně přetáhli poutka obleků. Věšák si můžete opatřit i s ohrádkou pro deštníky. Například kovový věšák na oděvy je velmi vhodný jak do bytu, tak do kanceláře. Jeho design je velice jednoduchý, a tak zapadne snadno do stylově různých interiérů. Prostorově je velice nenáročný a je opatřen praktickým odkapávačem na deštníky. Těžká kruhová podnož zajišťuje jeho stabilitu. Estetickým základem celého díla je umístění vhodného věšáku, na který zavěsíme aktuálně nošené oblečení.  Nejhorší variantou poslušného věšáku je v dobré víře zakoupený rotopéd. Ten může stát na čestném místě, ale pokud si moc nezajezdí, může se z něj stát věšák.

Němý sluha
Kromě celých věšákových sestav se v několika posledních letech staly oblíbenými osobní multifunkční věšáky, které jsme si zvykli nazývat „němým sluhou“. Jeho rozpažená ramena jsou opracována tak, aby nevytlačila stopy ani na hedvábném saku. Poskytují místo pro zavěšení košile, sukně i dlouhých kalhot, poličku na hodinky či klíče od auta. Takový věšák bývá součástí dětských pokojů, koupelen, pánského kabinetu a s úspěchem se také němý sluha usadil v ložnici. Výhodou tohoto nábytkového solitéru jsou zaoblená rameny, která do oděvů nevymačkají ani stopu. Vedle místa na zavěšení košil, kalhot a sak poskytují i prostor na klíče či hodinky, navíc oblečení i pěkně provětrá.

Text: Martin Kubát, foto: archiv autora

Napsat komentář