Velkoplošné kanceláře – jak si vytvořit vlastní pracovní prostor

V prostorovém uspořádání českých kanceláří má stále své místo již překonaný styl open space nebo chcete-li „všichni v jedné kanceláři“. Velkoplošné kanceláře neboli open space považují někteří lidé za mraveniště beze špetky soukromí.

Jiní se zase rozplývají nad jejich praktičností a účelností. Jisté ale je, že zpracování složitých informací není v prostředí otevřených kanceláří efektivní, vede ke zpomalování práce a častým chybám. V takovém případě slouží skříně i na rozdělení místnosti na menší celky. Přitom skříň je z hlediska organizace práce důležitou složkou vybavení kanceláře, většinou v nich má uživatel kanceláře všechny nejpotřebnější věci, a proto by měly být v dosažitelné vzdálenosti, což mnohdy ve velkoprostorových kancelářích není zvykem. Individuální prostory jsou vytvořeny v klidových, nerušených zónách. Ty jsou pak využívány ke koncentraci, relaxaci, a při rozhovorech vyžadujících jistou míru soukromí.

Hlavní zóny open space
Open space lze pomyslně rozdělit na dvě hlavní části. Základ tvoří prostor pro vlastní práci zaměstnanců (pracovní stůl, počítač, židle a odkládací prostor). Od ostatních částí velkoprostorové kanceláře bývají pracovní místa oddělena barevnými paravány, skleněnou stěnou nebo třeba skříněmi či květinami v truhlících. Forma a způsob rozdělení prostoru přitom musejí respektovat nařízení upravující vzdálenosti jednotlivých prostor. Každý projekt musí odpovídat hygienickým a technickým parametrům českých, potažmo evropských norem. Druhou nepostradatelnou součástí velkoprostorových kanceláří je místo pro jednání. Může být uspořádáno jako tradiční prostor typu konferenční místnosti nebo třeba jako takzvaný klub, tedy neformální prostor pro jednání a týmovou práci zaměstnanců. Klub bývá vybaven menšími stolky, kolem nichž jsou rozmístěna křesla, nechybí připojení pro laptopy nebo počítače. Na co se ale u nás v některých open space kancelářích dosud zapomíná, je prostor pro odpočinek a kreativní práci, a to i přesto, že už dávno bylo dokázáno, že odpočatý člověk podává v práci mnohem lepší výkon.

Mít svojí buňku
Specifickou kapitolou jsou vestavěné skříně. Ty většinou slouží jako úložný prostor pro oděvy či písemnosti nebo mohou skrýt malý kuchyňský kout s umyvadlem, což ocení zejména uživatelé malých kanceláří. Přechod mezi pracovními stoly a skříněmi tvoří drobný nábytek, což mohou být například boxy se šuplíky či odkládací poličky. Důležité jsou i stavebnicové interiérové příčky. Pomocí nich lze vytvořit samostatnou, zvukově izolovanou buňku.

Praktické a reprezentativní
Tyto kanceláře v kanceláři poskytují soukromí a klid při práci či jednání a zároveň možnost být stále součástí kolektivu. Nejedná se však pouze o prvek ryze praktický, ale má i funkci estetickou. Díky svému precizně propracovanému designu se interiérové příčky podílejí na vytváření moderního a reprezentativního vzhledu prostoru. Příčky lze demontovat a přemístit, přispívají tedy ke snížení nákladů spojených s úpravou interiéru. Příčky mohou být buď pevně ukotveny nebo mohou mít podobu samostatně stojících paravanů.

Barvy jsou velmi důležité
Podcenit nelze ani osvětlení a s ním související barevnost. Barevnost je velmi individuální záležitost a měla by odpovídat poslání firmy nebo vašemu zaměření. Měla by spíše inspirovat a nepůsobit rušivým dojmem. Dnešní technologické možnosti svítidel dovolují vyhnout se nežádoucím účinkům klasických zářivek a led diody nebo optická vlákna mohou rozehrát barevné řešení interiéru podmanivým způsobem. Na osvětlení pracovní plochy se nemá šetřit a vhodně zvolené svítidlo se může stát výrazným doplňkem vašeho interiéru.

Barvy podle postavení
Pro pracovníky top-managementu a obchodníky zůstávají na předních příčkách oblíbenosti decentní barvy – černá, antracitová, melírovaná šedá, eventuálně vínová či jasná červeň sportovních vozů. Stálicí jsou také studené tóny moře – tmavá královská modř, temná lesní zeleň, případně švestková barva evokující výjimečně sváteční atmosféru. V sériích pro nekonvenční a tvořivé profese nalezneme ostré neředěné barvy základní palety, stejně jako jemné pastelové tóny meruňkové, zelenkavé nebo vanilkově žluté.

Je z čeho vybírat
Celosvětový vývoj v designování kancelářského nábytku a podob kanceláří vůbec, je překotný. Objevují se nové tvary, různí se zpracování jednotlivých částí nábytku, v neposlední řadě se mění ceny. Designéři se navzájem trumfují při navrhování originálních řešení administrativních prostor. Kanceláře dostávají nové tváře. Tlak trhu je už takový, že si nikdo nemůže dovolit zůstat pozadu.

Text: Vladimír Iliev
Foto: Vitra

 

 

Napsat komentář