Velké rostliny zpříjemní vaši kancelář

Velké rostliny udávají tón a jsou nezbytným dopňkem kvalitního interiéru. Kdo nepoznal pocit klidu, pokoje a jistoty v přírodě mezi stromy? Velké rostliny patří k duchu naší uspěchané doby. Přeplněné diáře nás neustále honí od jedné schůzky ke druhé, jednání střídá jednání, vše probíhá v neustálém stresu. Jenom velké rostliny zůstávají na svém místě.

Zelené uvolnění
Není proto překvapením, že velké živoucí rostliny v interiéru prokazatelně uklidňují a mají pozitivní vliv na pracovní klima. Snížení stresové hladiny výrazně zvyšuje pracovní produktivitu. Samotný pohled na rostliny v nás vyvolává pozitivní emoce, pocit uvolnění a zdraví. Můžeme tedy říci, že v kanceláři s rostlinami vytváříme „zdravá“ pracovní místa.

Symbióza
Kromě produkce kyslíku zvyšují rostliny odparem vody vzdušnou vlhkost v suchých prostorech našich kanceláří. Hydroponicky pěstované rostliny nebo rostliny v plně minerálních zeolitových substrátech filtrují ze vzduchu jedovaté látky, např. formaldehydy. Měli bychom podvědomě cítit, že rostliny nutně patří na pracovište, do interiéru vstupních hal a obchodních center – nejen do našich domovů.

V péči profesionálů
Pěstitelé, kteří produkují velké rostliny pro interiéry se stále přizpůsobují současné poptávce. Kolekce vhodných rostlin z nejrůznějších částí světa se neustále rozšiřuje o druhy, kterým se daří i v podmínkách s nižší světelnou intenzitou nebo méně vhodnými pěstebními podmínkami. Stejně důležitá je i aklimatizace těchto rostlin ve sklenících před výsadbou do interiérů.

Rostliny jako standard
V řade evropských zemích jsou již velké rostliny v podnikových interiérech neodmyslitelné. Každý interiér vyžaduje již při návrhu odpovídající vybavení zelení, které by mělo být vypracováno zahradním architektem. Představu ozelenení, výběru vhodných nádob nám usnadňuje vkládání obrázku skutečných rostlin do digitální fotografie interiéru.

Rostliny s vlastním servisem
Servis, odbornou péči zajistí specializovaná firma. Součástí může být zálivka, musí být hnojení. Ošetřování nadzemních částí rostlin, odstraňování suchých listů nebo zaschlých špiček, zbavování prachu. Zlepšení vzhledu postřikem přípravku pro lesk listu. Rostliny a jejich vzhled je třeba upravovat pravidelným a včasným řezem. Odborný dohled zajistí včasný zásah proti chorobám a škudcům.

Důležitý substrát
Pestebním substrátem už však není půda s podílem organických substancí, která mineralizuje, mění fyzikální vlastnosti a rostliny potřebují přesazení. Moderní pěstební technologie využívají čiste minerálních substrátů (zeolitový substrát Zeostrat®, Seramis®, keramzit Hydroton® pro hydroponii), které zajišťují rostlinám optimální pěstební podmínky. Vysoká nasáklivost zajištuje dokonalé vláhové poměry, absorpční vlastnosti zeolitových minerálu zajištují stabilní přísun živin.

Rostliny bez přesazování
Rostliny díky stálým fyzikálním i chemickým vlastnostem nemusíme po celou dobu jejich životnosti přesazovat. Rostliny v minerálních substrátech snadno a úspešně využijeme v domácích interiérech nebo zimních zahradách. Zejména pak oceníme čistotu a hygienu takových technologií. V prostorách, kde žijí alergici mužeme bez obav hydroponické rostliny použít. Rozdíly a způsob pěstování pokojových rostlin v minerálních substrátech si popíšeme v dalších pokračováních.

Text: Ing. Martin Matouš 

Napsat komentář