Váš mozek bude vděčný

Při práci v kanceláři nás ohrožuje stres. Ne vždy je možné před ním utéci do posilovny nebo na tenisový kurt. Co dělat? Existuje řešení.

„Ještě před chvilkou si vtipkoval a teď je tvá mysl těžká tak, že tvé pohledy padají stále k zemi,“ píše Karel Čapek ve svém fejetonu Melancholia. Asi takto se začíná projevovat i prokletý Syndrom vyhoření, k němuž jsou většinou náchylnější lidé, kteří zapomínají odpočívat. Může to být například kvůli tomu, že si prací řeší své osobní problémy nebo jsou svým založením velcí pedanti. Pokud se k tomu přidají špatné pracovní podmínky a neshody mezi zaměstnanci, pak úplné psychické zhroucení na sebe nedá dlouho čekat.

Hladiny práce mozku
Mozek při své činnosti produkuje slabé elektrické signály, které měříme pomocí EEG přístrojů. Tyto signály mají různou frekvenci, která se udává v hertzích (Hz), v podstatě periodách elektrických impulsů za sekundu. Rozeznáváme tak čtyři hlavní hladiny mozkových impulsů. První je hladina beta (frekvence 14- 40 Hz). Ta se spojuje s běžným vědomím, kdy je pozornost směrována na vnější prostředí. Pokud zažíváte stres nebo úzkost, vystoupí mozkové vlny zhruba nad 25 Hz. Pak následuje hladina alfa (frekvence 8-13 Hz). O tu usiluje většina relaxačních technik. Je to uvolněný a jasný stav mysli, kdy člověk nepřemýšlí o ničem konkrétním. Třetí hladina je theta (frekvence 4-7 Hz). Vyskytuje se ve stavu hluboké relaxace na pokraji spánku. Spojuje se s kreativními nápady a velice živým mentálním sněním. Čtveřici uzavírá hladina delta (frekvence 1-3 Hz), nejpomalejší aktivita mozkových vln, kterou zažíváme výhradně ve spánku beze snů.

Světlo a zvuk jako neuroprogramátor
Anglický lékař Grey Walter zjistil, že mozkové vlny mají tendenci napodobit blikající světlo. Svůj objev nazval “efekt napodobování frekvence”. Na tomto principu je metoda audiovizuální stimulace založena. Vysílanou frekvenci světel (i zvuků) kopírují mozková centra, odkud dále přecházejí na ostatní části mozku. Pokud je mysl pod nadvládou hladiny beta, například kolem 25 Hz, a necháme působit frekvenci 10 Hz, mozek se postupně na tuto nabízenou frekvenci přeladí.

Napodobte světélka
Proto se také klasický audiovizuální stimulační přístroj (nebo též psychowalkman) skládá z přístrojové jednotky, světelných brýlí a sluchátek. Přístroj generuje světelné záblesky a vhodné zvuky, čímž v mozku vyvolává odpovídající změny frekvence zjis zjistitelné na elektroencefalografu EEG. Účinky audiovizuální stimulace jsou ověřené, příjemné a vykazují ve většině případů lepší výsledky než jiné tradiční metody. Speciální uživatelské režimy umožňují příposlech hudby nebo studijního materiálu a manipulaci se stimulačními frekvencemi. Součástí dodávky mnohdy bývá i speciální CD s relaxační nahrávkou. Zvláště pokud má psychowalkman funkce audiostrobe či turbosonix, tedy digitální synchronizaci poslouchané hudby s vizuální stimulací, takzvanou barevnou hudbou.

Na první signální
Stanete-li se majitelem psychowalkmana, pak zjistíte, že jeho působení je razantní. Proto pro zhruba 10 procent uživatelů nemusí být první použití příjemné, může se objevit i bolest hlavy. Tyto projevy mají tendenci během druhého až pátého použití odeznít. Při pravidelném používání 3-4x týdně zvyšuje psychowalkman celkový duševní výkon. Nebo i spánek. Programy této kategorie rovněž urychlují léčbu nesoustředěnosti, hyperaktivity a lehkých mozkových dysfunkcí. Jiné programy zafungují, kdy je potřeba “ospalou” mysl probudit a vyburcovat. Krátký program po ránu spolehlivě předčí účinek ranní kávy.

Dejvův patent
Speciální brýle DAVID PAL obsahují osm modře obarvených bílých led diod, které jsou umístěny před odrazovými sklíčky brýlí za průsvitnou clonou. Tato speciální vizuální stimulace rozptyluje světlo rovnoměrně a umožňuje pravému i levému zornému poli, aby byly individuálně stimulovány. “Tru-Vu Omniscreen Eyesets” osvětlují levá zorná pole očí a popřípadě do pravých zorných polí očí. Tento proces umožňuje stimulovat vizuální centra mozku jinou frekvencí, než při standardním použití klasických brýlí.

text: Zdeněk Lodyha

 

 

Napsat komentář