Vaření pod širým nebem

Také jste se už nemohli dočkat, až budete moci zvětšit svůj obytný prostor o zahradu? Ti, kdo tráví teplé dny nejraději venku, si určitě už všimli trendu, který jim v tomto ohledu vychází velmi vstříc. I u českých domů se začaly objevovat komfortní venkovní kuchyně.

Odpočinek na svých zahradách chceme mít co nejkomfortnější, a to i z pohledu přípravy a konzumace jídla. Díky fenoménu, který k nám přišel ze zahraničí, si můžeme dopřát opravdu plnohodnotně vybavené kulinářské zázemí, jehož dobrodiní je otevřené nejen pro nejširší rodinu, ale také pro přátele a hosty. Venkovní kuchyně totiž mnohonásobně umocňuje radost jak ze samotného vaření pokrmů, tak z příjemné pohostinné atmosféry.

Pod střechou i širým nebem

Nejde už jen o pouhé grilování na terase. Venkovní kuchyně se neobejde bez mnoha dalších zařízení, například krbu, udírny, sporáku či pece, své místo v ní ale mají i další spotřebiče, jako například chladnička nebo vinotéka. Nejde samozřejmě jen o varnou, ale také o přípravnou, mycí a ukládací zónu, takže nezbytné jsou adekvátní rozvody elektřiny a vody, stejně jako návaznost na domovní odpadový systém. Z pohledu velikosti dispozice máme mnohdy na zahradě volnější ruce, než v interiéru. Volba tak může padnout nejen na lineární členění prostoru, k dispozici je i oblíbený půdorys do „elka“, „účka“ či s osvědčeným ostrůvkem. Místo je tu samozřejmě i pro velkorysé stolování, komfort pochopitelně zvyšuje zastřešení.

Kámen, dřevo, beton

Výsledná podoba venkovní kuchyně je adekvátní tomu, jaké byly při jejím budování použity materiály. K velmi oblíbeným patří realizace z přírodního či umělého kamene v kombinaci se dřevem, výsledkem je pak rustikální styl, který sluší zejména venkovským domům a chalupám. Další možností jsou velmi minimalisticky působící kuchyně postavené zejména s pomocí betonu, které svým švihem osvěží zahradu či terasu u moderních obytných objektů. Vedle už zmíněných materiálů jsou často používané také cihlové či keramické prvky v odpovídající povrchové úpravě. Není snad ani nutné zdůrazňovat, že veškeré použité materiály musí mít parametry odpovídající odolnosti vůči vlivům počasí.


Redakce: -ll-

Napsat komentář