V souladu s prostředím i duší

Vhodný obraz kultivuje téměř každý interiér, dodává mu šmrnc, podílí se na obohacování ducha člověka, který prostor obývá. Nemusí jít vždycky o originály věhlasných autorů, svou roli dobře sehrají i reprodukce, fotografie či plakáty.

Jak si ovšem obraz vybrat, aby byl s obytným prostorem skutečně v souladu? Zvláště v případě, že nejsme znalci, budeme zřejmě k vlastnímu úsudku v tomto ohledu poněkud nedůvěřiví. Jak ale tvrdí akademický malíř Jaroslav Klát, něčím pěkným se touží obklopit každý člověk, výběr obrazu vychází z osobních pocitů, a proto se musí líbit především svému majiteli. Bez ohledu na to, je-li jeho autorem právě některý z renomovaných umělců nebo třeba začátečník. Ovšem neuškodí, když si s odborníkem ujasníme, jak umělecké dílo s konkrétním interiérem sladit.

Kdo a proč si vlastně obraz pořizuje?
Způsobů, jak se k člověku umělecké dílo, nejen obraz, může dostat, je hned několik. Může jít o cílenou sběratelskou aktivitu zaměřenou například na určité autory, období či styly, nebo o uvědomělou investici s předpokládaným budoucím ziskem či s očekávaným efektem zvýšení společenské prestiže. Majitelem obrazu je možné se stát také prostřednictvím daru, přičemž dárcem může být i sám autor, velmi často je však důvodem k vlastnictví uměleckého díla emoce, prostá radost ze zážitku, z duchovního působení artefaktu. A tu nemusí nutně pociťovat pouze znalec umění, ale i naprostý laik. Abychom však nezůstávali jen u originálů, pro někoho mohou být dostupnější reprodukce, pěkným uměleckým efektem může byt nebo dům doplnit i plakát nebo fotografie… 

Mnozí z laiků se bojí, že se prohřeší, pokud by obraz hledali a vybírali nikoliv podle věhlasnosti jeho autora, ale zkrátka „jenom“ podle toho, jak se bude snášet s vybavením pokoje, na jehož stěně by měl viset. 

Rozhodně je to jeden z možných postupů, vybírat dílo podle barevnosti a pochopitelně i velikosti zařízeného prostoru, který máme k dispozici. Ovšem jsou i lidé, kteří postupují naopak, a obraz, který se jim líbí nebo k němu mají dokonce nějaký vztah, považují za základ, za dominantu, jíž – ve výjimečných případech – teprve přizpůsobují velikost a tvar místnosti a její vybavení, počínaje barvou stěn, přes nábytek a podlahovou krytinu až ke svítidlům. Mimochodem, právě osvětlení je velmi důležité pro to, aby obraz – a v podstatě jakýkoliv artefakt – mohl v interiéru náležitě vyniknout.

Lze nějak obecně vyjádřit poměry, v jakých by měl obraz vzhledem například k velikosti prostoru být? A kam se jaký typ obrazu hodí?

Spatra se na toto téma vyjadřovat není úplně jednoduché, ovšem určitě lze říci, že na malou stěnu se úplně nehodí nadměrně velké plátno, které k tomu, aby dobře sehrálo svou dominantní roli, potřebuje určitý odstup, například velkého obývacího prostoru, obytné haly nebo adekvátního firemního prostředí, a naopak: malý obrázek bude na příliš velké ploše vypadat s největší pravděpodobností příliš titěrně. Z toho také lze určitým způsobem odvodit, že v menších a užších prostorách (například chodba) se lépe uplatní drobnější grafiky, kresby či reprodukce s nenápadnými rámy. Náměty, styl a techniku zpracování obrazu asi ponecháme osobním preferencím investora, ale například do intimní zóny, jako je třeba ložnice, bych určitě doporučoval spíše studenější barvy a lyričtější, například i milostnou tématiku.     

Kde je nejlepší obraz kupovat?
Vzhledem k tomu, že jinak obraz vypadá v galerii, a jinak v prostoru, do něhož je určen, by bylo ideální mít možnost si nejdříve ověřit, jak bude dílo v daném interiéru působit. Je to snadné například pro toho, kdo umělce, jehož práci si vybral, zná natolik, že si od něho obraz může půjčit. Osobně bych doporučoval i návštěvu autora v jeho ateliéru, protože jde o prostředí běžnému interiéru mnohem bližší než galerie nebo výstavní sál, kde jsou podmínky prezentace obrazu obvykle odlišné od prostředí soukromého bytu nebo kancelářských prostor. Pozorovatel může mít od díla příliš velký odstup, mohou ho rušit i ostatní vystavená díla… Obraz je po domluvě s autorem možné i nechat si namalovat na zakázku, ovšem pochopitelně v duchu odpovídajímu jeho obvyklému stylu. Rád bych připomněl, že u nás také existují půjčovny uměleckých děl, díky nimž si lze soužití s obrazem i vyzkoušet. Toho, kdo má strach z velké investice, možná uklidní fakt, že umělecká díla lze koupit i na splátky.

Text: Alena Müllerová,
Foto: Archiv Jaroslava Kláta

Akademický malíř Jaroslav Klát, * 27. 4. 1962 v Karlových Varech, je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, v letech 1978-79 byl soukromým žákem akad. malíře Miloše Maliny. Má za sebou stipendijní pobyt v Paříži, pro jeho tvorbu měly význam i zahraniční cesty na Antily (St.-Martin), pobyt v USA a v severní Africe. Od začátku devadesátých let učí na soukromé škole uměleckého designu v Praze, je odborným lektorem Asociace starožitníků ČR, v současnosti spolupracuje s VOŠ umění a reklamy Orange Faktory. 

 

Napsat komentář