Úroková sazba hypoték padá pod 2,5 %. Další pokles ale odborníci nečekají

Níž a níž. Přesně tím směrem míří v posledních měsících úroky hypoték. Jen v prvním pololetí klesla průměrná úroková sazba o téměř čtvrt procentního bodu ze 3 % na 2,76 %. V červenci navíc některé banky nabídly další slevy a úrok pohybující se okolo 2,2 %. Podle odborníků už se ale nižší ceny čekat nedají.

Průměrné úrokové sazby za červenec sice ještě neznáme, přesto se dá čekat, že neporostou. V létě totiž několik poskytovatelů nabídlo speciální prázdninové akce. A s nimi i zvýhodněné úrokové sazby.

U některých bank se tak úroky propadly i k hranici 2,2 %. A stále častější jsou úrokové sazby pod 2,5 %.

Rozdíly mezi hypotékami rostou

Přesto už v létě začali někteří poskytovatelé také zdražovat. Pro klienty to znamená, že se výrazněji rozevírají nůžky mezi podmínkami jednotlivých hypoték. V současnosti můžete sehnat hypoteční úvěr s úrokem lehce nad 2 % stejně jako půjčku na bydlení s úrokovou sazbou, která se blíží ke 3,5 %.

Proto se čím dál víc vyplatí nespoléhat jen na svou banku a projít si i nabídky konkurence. Například pomocí on-line hypoteční kalkulačky, která vám podle zadaných parametrů najde všechny vhodné nabídky.

Zpravidla se tak dostanete k mnohem výhodnějším podmínkám, než jaké dostanete u své stávající banky.

Za propadem stojí dění ve světě

Důvodů, proč úroková sazba od začátku roku klesá, je podle odborníků víc. Svou roli hraje například klesající cena peněz na mezibankovním trhu. Poskytovatelé díky tomu mají nižší náklady se zajištěním hypoték a můžou si dovolit zlevňovat.

Velký vliv má také situace ve světě. Zejména nejistota, která panuje okolo brexitu nebo obchodních válek. Právě kvůli ní klesají úrokové sazby na mezibankovním trhu, což se poté projevuje i na ceně hypoték s víceletou fixací.

Právě další vývoj v těchto oblastech bude podle odborníků ovlivňovat úrokovou sazbu i nadále. Zatímco napětí v mezinárodních vztazích může ceny hypoték snížit, zklidnění situace ji naopak pravděpodobně potáhne nahoru.

Úroky tlačí dolů i konkurenční boj

Analytici ovšem předpokládají, že nejpravděpodobnější je stagnace. Anebo dokonce mírný růst ceny hypotečních úvěrů. Podle nich už totiž poskytovatelé současné možnosti využili a prostor k dalšímu výraznému poklesu aktuálně na trhu není.

Zároveň je ale potřeba upozornit, že banky v Česku o klienty stále tvrdě bojují. Kvůli nižšímu zájmu o hypotéky nabízejí různé akční nabídky, které úrokovou sazbu tlačí stále níž.

A právě tyto nabídky hrály také důležitou roli v znovunastartování zájmu o hypotéky. Díky nim začalo v květnu a červnu nových hypoték zase přibývat. V obou měsících se dokonce počet nových hypotečních úvěrů pohyboval okolo 7 000, což je nejvíc od loňského listopadu.

Oproti loňsku je rozdíl stále propastný

Zvýšil se také měsíční objem nových hypoték, který v červnu dosáhl téměř 16,5 miliardy korun. V porovnání se stejným měsícem minulého roku je ale propad stále výrazný. Potvrzují to i souhrnná čísla za první letošní pololetí.

Loni si lidé za první půlrok vzali přes 49 000 hypoték a jejich celkový objem přesáhl 100 miliard korun. Letos to za stejné období bylo o 13 000 hypoték méně. A objem půjčených peněz klesl zhruba o 17 miliard korun.

Cena nemovitostí přitom vytrvale roste a lidé na jejich nákup potřebují stále víc peněz. V červnu dokonce průměrná částka, kterou žadatelé pomocí hypotéky získali, poprvé v historii překonala 2 300 000 korun.

Analytici čekají propad až o 20 %

To všechno nasvědčuje tomu, že letos i přes mírné oživení čeká český hypoteční trh velký propad. Jen za první půlrok klesl objem hypoték ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 21 %. A i když jarní zlevňování hypotečních úvěrů přineslo mírné oživení, odborníci zůstávají opatrní.

Mimo jiné kvůli tomu, že zatímco v květnu meziroční propad zpomalil, v červnu opět nabral vyšší tempo.

Loňský podzim navíc přinesl výraznou poptávku po nových hypotékách. Důvodem byla chystaná opatření České národní banky, která podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů zpřísnila. Je proto téměř jisté, že se letos podobný růst poptávky opakovat nebude.

Někteří odborníci proto čekají, že na konci letošního roku bude celkový objem nových hypoték o 15 % až 20 % nižší než loni.

Napsat komentář