Unikátní betonové tvárnice BUILD IN vstoupily na trh

Betonové výrobky, které nabízí firma BUILDING SP, spol. s.r.o. jsou vyráběny špičkovou  technologií na vibrolise od finské společnosti MecMetal Oy. V současné chvíli se pod  značkou BUILD IN ® vyrábí 9 produktů ve třech  kategoriích: zdicí tvárnice, příčkovky a ztracené  bednění. Něco o firemní filosofii a historii  společnosti nám prozradil její jednatel Martin  Slanina.

Kdy byla společnost založena? Jaké byly její začátky a jak se postupně rozvíjela?  Společnost BUILDING SP byla založena mým otcem Ing. Emilem Slaninou v roce 1991. Firma se zabývala standardní stavební činností a měla jen několik zaměstnanců. Prvním posunem  vpřed se stalo otevření výhradního těžebního ložiska  „pískovna Doubrava“ v roce 1993. Již v roce 1996 jsme spustili  první výrobu betonových výrobku na španělské poloautomatické  lince Poyatos. Tehdy se už počet našich zaměstnanců  pohyboval kolem šedesáti a společnost se dále rozvíjela. Zlomovým  obdobím byly roky 1999 až 2000. Spustili jsme výrobní  závod suchých maltových směsí (maltárny); otevřeli stanici  technické“ kontroly osobních vozidel a koupili výrobní areál  v Městci Králové. V roce 2003 jsme spustili třetí výrobní linku. V historii společnosti pak došlo k největšímu investičnímu rozhodnutí,  a to nákupu plně automatizované unikátní linky z Finska  v nákladu přes 60 milionů korun.

Jaké je spektrum činnosti firmy?
Kromě výrobny  betonových tvárnic je součástí firmy i betonárna a pískovna.

Jste tedy soběstační, pokud se  týká zdrojů vstupních surovin?
Ano, pískovna Doubrava je stále zdrojem hlavní suroviny pro  výrobu suchých maltových směsí a betonových prefabrikátů. Betonárnu od letošního roku již neprovozujeme. Dále máme  stále v činnosti stanici technické kontroly pro osobní vozidla,  stavební údržbu pro jednoho pražského investora, malý vozový  park a pronajímáme tři restaurační a jeden ubytovací provoz.  Na stavebním trhu je bezpočet zdicích systémů. Klient při výběru zvažuje  především tepelně-izolační vlastnosti  a cenu.

Jak reagujete na požadavky trhu?  Máte vlastní vývojové středisko? 
Vlastní vývojové středisko bychom si opravdu nemohli dovolit. Pochopitelně disponujeme laboratoří a na výrobních záležitostech pracuje odborně zdatný technolog a externí  pracovníci specializovaných firem. Nesnažíme se  klienty přesvědčovat, že betonová tvárnice má uspokojivé  tepelně-izolační vlastnosti, to určitě ne. Naše výrobky proto  doporučujeme na stavbu základů či podezdívek domu, výstavbu  plotu či opěrných zdí, na stavbu garáží či skeletu bazénu. 

Jakým způsobem lze nízké tepelné vlastnosti ovlivnit? 
K dosažení vyšších hodnot tepelného odporu je nutné budovu  zateplit, použít např. venkovní kontaktní zateplovací systém s pěnovým polystyrenem nebo minerální deskou. Rozhlédnemeli se však po stavbách, vidíme, že se zateplují i stavby  z pálených cihel, u kterých jsou tepelné vlastnosti podstatně příznivější. Zateplená budova z betonových prefabrikátů pak v zimě skýtá teplo, v létě naopak příjemně chladno.  

V říjnu loňského roku jste investovali  nemalé finanční prostředky do plně  automatizované linky na výrobu zdicích  prvků. Jak jste spokojeni s provozem?  
Jsme opravdu nadšeni. On to byl takový narozeninový dárek  k deseti letům produkce betonových výrobků. Výstavba areálu  a celého technologického celku nám vzala hodně sil. Ty se nám  však vrací při pohledu na fungující linku. Všichni se zatím hodně  učíme, ale výroba již běží, zboží se prodává a vzniklé problémy  se řeší kontinuálně. Myslím, že se nám splnil sen. I spolupracovníci  ve firmě jsou na tuto linku hrdí.  

Konkurence, obzvláště ta zahraniční, je  velmi silná. Máte nějakou strategii, jak v ní  obstát?  
V komoditě betonových prefabrikátů nejde tolik o zahraniční  konkurenty. Souhlasím však, že trh je přesycen. To byl  také důvod, proč jsme se specializovali na zdicí sortiment.  Konkurence nabízí vše, od dlažby přes květináč až po tvárnice.  Svým rozsahem umí uspokojit většinu zákazníků. My již  v tuto chvíli máme skladem přes sto tisíc kusů tvárnic a jsme  připraveni ihned vykrýt jakoukoliv zakázku. To konkurence  se sortimentem témeř stovek produktů nemůže nabídnout.  V suchých maltových směsích jsme naopak jediný český subjekt,  i proto jako jediní můžeme používat značku „Český výrobek“.  

Co nového připravujete?  
V posledních týdnech jsme zahájili spolupráci s firmou Eko  Komíny s.ro., kdy pro ně vyrábíme některé z jejich komponentů.  Předpokládám další rozvoj tohoto kontraktu. Dále se nyní  aktivně připravujeme na účast na mezinárodním stavebním  veletrhu FOR ARCH v Praze – Letňanech (18.-22.9.2007).   

BUILDING SP, spol. s r.o.  – CZ-28802
Nymburk;
Dopravní 2098   
Bezplatná infolinka 800 880 850   
T: +420 325 51906
E: sekretariat@building.cz 
M: +420 724 900900
http://www.tvarnice.cz    
 

Napsat komentář