Umělý kámen v interiéru

Vlastnosti a vzhled umělého kamene, jemuž se také říká kompozitní, otevírají nové možnosti při navrhování nejen interiérů. Díky nim totiž tvůrci mohou realizovat i své nejodvážnější představy. Prostoru tím dodají hravost a originalitu.

Umělý kámen – využití v interiéru 
Kompozitní materiál má téměř neomezené možnosti využití. Dokazují to nejen mladí designéři, kteří pro něj dokáží najít praktická i odvážnější řešení. Právě odvážné futuristické studie odhalují možnosti využití umělého kamene – od obkladů stěn, sanitární techniky, kuchyňské desky, nábytku, svítidel až po krb na biolíh.

Umělý kámen a jeho vznik
Výchozími surovinami k výrobě moderních kompozitů jsou drti přírodního kameniva, minerály, barviva a pojiva v například v podobě akrylátové nebo polyesterové pryskyřice. Výsledný materiál je pak dokonalou napodobeninou kamene, například žuly nebo mramoru, a to nejen co do struktury, ale i z hlediska barevnosti.

Vzhledem ke svým vlastnostem je však přírodninu nejen zastoupit, ale i překonat. Jeho aplikace závisí na způsobu výroby a hlavně na poměru použitých surovin. Těm, které obsahují 90% přírodních složek, dovolují dostupné technologie získat pouze podobu desek, jež se nejčastěji používají k realizaci kuchyňských pracovních desek, obkladů a dlažeb stěn, podlah či k aplikaci na schodišťové stupně a parapety.

Materiály charakteristické menším obsahem přírodnin a větším podílem pojiv jsou schopny tepelné proměny do nejrůznějších tvarů a bezespárové aplikace. Vedle „kamenných“ dekorů jsou homogenní kompozity na trhu také v pastelových variantách, se žilkováním nebo see třpytkami, příměsi skla umožňujíc produkovat i materiály průsvitné. Strukturu i barvu lze nechat na zakázku přizpůsobit konkrétním podmínkách aplikace, předpokládané funkčnosti i charakteru interiéru.

Foto: Corrian, Hi Macs

Napsat komentář