Turecké rty neboli tulipány

Říjen bývá ve znamení posledních sklizní, přípravy záhonu na příští sezónu a hlavně výsadeb ovocných i okrasných dřevin, některých jarních cibulovin a také trvalek. Také je třeba zahrádku i další její vybavení a dále nářadí připravit postupně na zimu.

Uvolněné květináče a truhlíky vydrhneme a uložíme. Na okrasných záhonech místy kvetou ješte listopadky a podzimní hvězdnice. Do prvních mrazíků zdobí svými úbory také jiřinky. Můžeme se radovat z některých vřesů, vřesovců a také okrasných trav, zvláště ozdobnic (Miscanthus), které kvetou později a jejich laty ponecháváme na zahradě až do jara.
Na chráněných místech ještě mohou dokvétat některé balkónové květiny, zvláště otužilejší muškáty. Záhony, které v tomto měsíci uvolníme a nebudeme již osévat, je třeba zrýt. Půdu necháváme v takzvané hrubé hroudě, tedy neuhrabanou. To umožní promrzání půdy, vytváření drobtovité struktury půdy a dobré přijímání zimních srážek.

Původ
Říjen je měsícem výsadby tulipánů. Ty pocházejí z Asie, odkud se rozšírily do jižní Evropy. První „tulipy“ (turecké rty) dostal vídeňský dvorní zahradník od velvyslance rakouského císaře v Turecku. Velké množství tulipánů roste v Malé Asii, Afghánistánu, Iráku, Iránu i Sýrii, kde ve volné přírodě dokážou růst i na extrémních stanovištích s krutými zimami a horkými suchými léty. Ani šlechtěné odrůdy nejsou příliš náročné. Jsou mrazuvzdorné, dobře se jim daří i na otevřeném slunném stanovišti, na půdu nemají zvláštní nároky, potřebují však, aby byla dostatečně propustná.

Rozmnožování
Množí se dceřinnými cibulemi, semeny pouze pri šlechtění. Tulipány vysazujeme na slunné stanoviště do nakypřené, lehčí půdy obohacené kompostem, vždy růstovým vrcholem cibule vzhůru. Rostliny potřebují propustný substrát s vysokým obsahem písčitých částic, aby se v něm nezadržovala voda a cibule nehnily. Ten, kdo má zahradu na sušších lehkých půdách, má vystaráno. Majitelé zahrad na těžkých jílovitých půdách sice tulipány pěstovat mohou, ale na dno jamky, do které cibuli vkládají, je nutné vysypat drenážní materiál (štěrk, střepy hliněného květníku popřípadě hrubší písek). Připravujete-li větší plochu, vykopejte z ní zeminu do hloubky asi 30 cm. Na dno výkopu rozprostřete deseticentimetrovou vrstvu štěrku a teprve na něj písčitou zeminu, do které vysázíte cibule.
Myslete na hyacinty
Kromě tulipánů vysazujeme v říjnu také hyacinty a drobné cibulnaté květiny jako například lilie. Hloubka výsadby závisí na velikosti cibulí. Osvědčené zahradnické pravidlo říká, že vysazujeme 2 – 3krát hlouběji než je výška nebo respektive délka cibule. Mělkým vysazením cibulovinu špatně chráníme před teplotními výkyvy a bráníme příjmu živin, příliš hluboká výsadba naopak způsobuje špatné květení. Obecně platí, že cibulovinám svědčí výsadba do skupin. U tulipánů a hyacintů dáváme po třech až pěti cibulích ve sponech, podle velikosti asi 10 – 12 centimetrů od sebe. Asi dva týdny před výsadbou aplikujeme pomalu rozpustná hnojiva, zvláště draselná a fosforečná, dusíkatá jen v malé míře, plná hnojiva aplikujeme až na jaře. Pokud cibule vyjímáme ze země, není vhodné je vysazovat každý rok na stejné místo. Jeden až dva roky pěstujeme nepříbuzné rostliny, čímž zamezíme šíření nemocí tulipánů.

Připravujeme jarní kompozice
Tulipány dorůstají podle odrůdy od 7 do 75 cm. Mohou být jednoduché ranné, plné ranné, triumf tulipány, Darwin hybridy, jednoduché pozdní, liliokveté, třepenité, viridiflora hybridy, pivoňkovité, papouškovité, vícekvěté, exotické a botanické. Vysoké tulipány se uplatní v jarním spektru trvalkových záhonů. Nezapomeňte je promíchat s ranými trvalkami – koniklecem, orlíčkem, huseníkem, srdcovkou. Osvědčená je kombinace s dvouletkami (maceška, sedmikráska, pomněnka, chejr). Velmi působivé jsou směsi tulipánu s ostatními cibulovinami. Krásně vypadají s narcisy a hyacinty, které mohou společně tvořit pestré koberce na záhonech i volně v trávníku, bílým tulipánům sluší modré modřence a ladonky. Můžete míchat paletu „tón v tónu“, anebo naopak rozsvítit zahradu živými kontrasty.

Text: Libor Malík
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář