Toaletní papír zatím vyhrává boj o koupelny

Koupelny jsou vybaveny zařízeními, jako jsou vany rozmanitých tvarů a rozměrů, masážní sprchové kouty, dokonce i televizory. Přesto jeden tradiční prvek, bez kterého by se například v 18. století mnoho lidí těžko obešlo, často chybí – bidet.

Něco o historii
První psané záznamy o použití bidetu pochází z počátku 18. století z Itálie, i když nejvíce se toto zařízení prosadilo později ve Francii. S rozvojem vodovodního potrubí a kanalizace se bidety postupně přesunuly z ložnic do koupelen. Obvyklé byly především u vyšší francouzské vrstvy a stala se z nich běžná součást paláců.

V dalších desetiletích vývoj stagnoval a až v 80. letech minulého století přišel z Japonska elektronický bidet s různými doplňujícími funkcemi a programy. Je zajímavé, že v Asii se pro intimní hygienu vždy používala voda a toaletní papír se nikdy neprosadil. Náš západní svět je kvůli této skutečnosti někdy i předmětem vtipů.

Bidet není jen polička na noviny

Hlavní, ale ani zdaleka ne jedinou, funkcí bidetu je hygiena intimních částí těla. V podstatě tudíž nahrazuje toaletní papír. Ten má nicméně oproti bidetu jednu výhodu – rychlost. Ne každý má dnes čas přesedávat v koupelně na další kus koupelnového nábytku. Běžné byty nemají rozměry francouzských paláců a v koupelně často není prostoru nazbyt.

V čem je tedy bidet lepší a proč bychom měli přemýšlet o jeho pořízení? Jde právě o zmíněnou hygienu. Žádný jiný prostředek nezajistí tak dokonalou očistu všech potřebných partií. Navíc stejně dobře poslouží i k rychlému omytí nohou nebo psích tlapek.

Toaletní papír nepadá z nebe
Jestli si stále nejste jisti, zda je pro vás bidet to pravé, možná vás přesvědčí ekologický pohled. Spotřeba toaletního papíru je obrovská, na jednoho člověka připadne přibližně 100 roliček ročně. Toto množství papíru se musí z něčeho vyrobit. Právě na výrobě má svůj významný podíl pochopitelně dřevo, ale také voda. Proč tedy neušetřit stromy a nepoužít pouze vodu?

Pokud vás tedy bidet zaujal, ale vaše koupelna neposkytuje mnoho místa nazbyt, je možné pořídit i bidetová sedátka, která mohou být vyhřívaná, poskytnout masážní funkce a mnoho dalšího. Užívejte si jako pařížská šlechta!

Napsat komentář