Tipy, jak si vzít půjčku a neskončit v exekuci

Máte obavy z půjček, a to hlavně proto, že kolem sebe slýcháte stále více případů, které jsou spojeny s tím, že lidé kvůli půjčkám skončili v exekuci? Pokud peníze potřebujete a chcete tento závazek zvládnout, potom se držte několika našich konkrétních tipů. Jedině tak bude vaše půjčka dobrým sluhou a nikoliv zlým pánem.

Pozor na pochybné nabídky

Ty jsou to nejhorší, co dnes můžete zvolit. I když se stát snaží regulovat půjčkový trh udělováním licencí, stále lze narazit na řadu pochybných společností, u kterých je velké riziko toho, že vám nabídnou takovou půjčku, která pro vás bude velmi nevýhodná. Půjde o vyloženě pochybnou nabídku, kterou lze identifikovat celkem snadno. Jako třeba:

  • Absence kontaktních údajů
  • Absence vlastních kanceláří
  • Absence obchodních podmínek a náhledu smlouvy

Kde můžete na takové pochybné nabídky narazit? Obvykle je to v segmentech, které jsou určené problémovým klientům. Příkladem jsou půjčky v insolvenci nebo exekuci. Ty sice existují i ve spojení s férovými poskytovateli, ale narazit lze i na ty nepoctivé. Těm se doporučujeme vyhnout – třeba tak, že si zjistíte jejich reference a hodnocení.

Nastavte si správnou výši splátky

Další krok, jak si vzít půjčku a neskončit v exekuci je spojený se správnou výší splátky. Jak na to v tomto případě? Je dobré pamatovat na fakt, že čím rychleji bude vaše půjčka splacena, tím pochopitelně lépe, jelikož díky tomu přeplatíte menší sumu, než u splácení dlouhodobého. Pozor ale na to, aby výše splátky byla ve vašich silách a abyste ji bez problémů zvládli. I toto patří mezi jasné rady, jak se neutopit v dluzích. Výše splátky by měla být taková, abyste danou sumu ve svém osobním nebo rodinném rozpočtu bez problémů našli a aby vaše fungování nijak neohrozila. Pokud je splátka vysoká, dříve nebo později začnete mít problémy s jejím zasíláním, což vede k tomu, že se začne roztáčet dluhová spirála, která exekucí skutečně jednou skončit může.

Výhodnost je základem

Dále volte půjčku i podle toho, aby pro vás byla výhodná. I tím si zajistíte, že riziko exekuce bude celkem malé. Podle čeho výhodnost poznat? Správné je sledovat jednu klíčovou sazbu, kterou je RPSN. Jde o roční procentuelní sazbu nákladů, která zahrnuje vše, co může půjčku zdražovat. Příkladem je:

  • Úroková sazba
  • Různé poplatky
  • Jakékoliv další platby

Čím je hodnot RPSN nižší, tím výhodnější půjčka je. Navíc pamatujte i na to, že tato sazba se musí jak ve smlouvě, tak i v reklamních nabídkách ze zákona objevit. To vám pomůže s výběrem. A co když hledáte tip na jednu z nejzajímavějších možností? Hitem je dnes půjčka bez příjmu, který dokáže být spojena s nulovým RPSN. A to díky tomu, že u řady poskytovatelů je k dispozici první půjčka zdarma. Pozor však na její včasné splacení, jinak vám mohou být doúčtovány nemalé poplatky a další sankce. A zde už se opět objevuje riziko, že do dluhů velmi rychle spadnete.

Nepůjčujte si zbytečně

Jak neskončit v exekuci? Také díky tomu, že si nebudete půjčovat zbytečně. Jak taková zbytečná půjčka může vypadat? Je spojena s tím, že si vezmete peníze na věci, jako je třeba dovolená, nebo vánoční dárky. Nic z toho nutně nepotřebujete a tak je jasné, že nemá význam zbytečně riskovat a tak se i zbytečně zadlužovat. Když už půjčku, tak na něco důležitého – třeba v souvislosti s bydlením.

Dále je jasným znakem zbytečné půjčky i to, že si berete více peněz, než potřebujete. Je sice lákadlem kývnout na vyšší nabídku, ale vždy pamatujte na fakt, že úroky platíte ze sumy, kterou si půjčíte. Peníze, které vám jsou k ničemu, znamenají zase jenom to, že výrazně přeplatíte. A s tím může souviset riziko nezvládnutí dluhů a pád do spárů exekutorů.

Napsat komentář