Tipy, jak prodloužit životnost tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Tepelné čerpadlo, bez ohledu na systém, rozhodně není bezúdržbový zdroj tepla s životností v řádech desítek let. Abyste maximalizovaly dobu, po kterou vám čerpadlo bude sloužit, musíte se o něj, stejně jako o jiné vybavení domácnosti, náležitě starat. Níže vám povíme, jak pomoci k dlouhověkosti tepelnému čerpadlu se systémem vzduch/vzduch.

Venkovní jednotka

Tím, jak je vystavována výkyvům počasí, je venkovní jednotka tepelného čerpadla více zranitelná. Pravidelně kontrolujte, jestli má rozmrazená voda prostor k odtoku (pokud ne, tak jej vytvořte) a nedochází tak k situaci, kdy na tepelném čerpadlu dochází k tvorbě ledu. Venkovní jednotku také pravidelně zbavujte nečistot (listí, bahno apod.) V případě, že je nečistot příliš a zasahují i do útrob venkovní jednotky, neváhejte požádat o údržbu ze strany profesionálního technika.

Za zvážení jistě stojí i zhotovení přístřešku, pod kterým by byla venkovní jednotka tepelného čerpadla umístěna tak, aby na ni nepršelo a nepadal sníh.

Vnitřní jednotka

V porovnání s tou venkovní je vnitřní jednotka „ohrožována“ podstatně méně, i ona si však zaslouží pravidelnou péči. Ta se skládá především z čištění filtrů, v nichž se usazují prach, mastnota a další nečistoty. V případě, že si na vyčištění filtrů vnitřní jednotky nevěříte, požádejte o asistenci profesionálního technika.

Pravidelná údržba jako podmínka záruky

Pravidelná údržba obou jednotek tepleného čerpadla vlastními silami či ze strany profesionála (ten má oproti vám tu výhodu, že dokáže posoudit funkčnost jednotlivých částí tepelného čerpadla) může být podmínkou trvání záruky ze strany výrobce. Nepodceňujte tedy vlivy, které na vaše tepelné čerpadlo působí, a průběžně kontrolujte technický stav obou jednotek. V případě jakýchkoliv pochybností přivolejte na místo technika společnosti, která Vám tepelné čerpadlo instalovala či prodala.

Připraveno ve spolupráci s www.cerpadla-ivt.cz

Napsat komentář