Teplo a vzduch v koupelně

Koupelna se stala místností relaxace a odpočinku. Doby, kdy byla koupelna jen tmavým vhlkým místem s pračkou jsou naštěstí dávno pryč. Moderní koupelna je plná čerstvého vzduchu, příjemných barev a vkusných doplňků. K dosažení té správné pohody k očistě našeho těla patří zejména správné vytápění a způsob větrání. Možností existuje hned několik – stačí si vybrat…

Jde však o odborné práce, které musí provádět rovněž zkušení pracovníci. Pokud k nim nepatříte, svěřte tyto práce odborné firmě. V každém případě kontrolujte průběh prací, které budete platit. Koupelna je místností, v níž má být nejvyšší teplota vzduchu. Teplotu, na kterou budete koupelnu vytápět, si můžete zvolit sami. Projektanti a normy doporučují rozmezí od 23 do 25°C. Záleží ale na vás, jakou teplotu v koupelně chcete mít. Při vyšší teplotě vzduchu počítejte s tím, že se zvýší náklady na provoz. Nicméně vytopení není trvale obývaná místnost a její vytopení 1 až 2krát týdně na vyšší teplotu je, vzhledem ke komfortu koupání, finančně únosné.

Počítáme ztráty
Otopné těleso musí mít takový výkon, aby pokrylo tepelné ztráty. Vzhledem k tomu, že koupelna bývá často situována uprostřed domu nebo má jen jednu venkovní stěnu, nebývají tepelné ztráty vysoké. Velikost tepelné ztráty závisí hlavně na velikosti koupelny a na kvalitě tepelné izolace. Dá se spočítat složitě a přesně podle normy nebo poměrně jednoduše. Tepelná ztráta se vypočítá vynásobením objemu místnosti a součinitele. Předpokládejme, že koupelna má rozměry 3,8 m x 3,2 m a výšku 2,6 m. Je umístěna v obvodové místnosti tepelně dobře izolovaného domu. Tepelná ztráta koupelny = 3,8 m x 3,2 m x 2,6 m x 50 W/m3 = 31,616 m3 x 50 W/m3 = 1 580 W. Tepelná ztráta koupelny je přibližně 1 580 W Koupelna musí být vybavena otopným tělesem nebo topidlem o tomto (případně vyšším) tepelném výkonu. Pokud by byl dům špatně tepelně zaizolován, použili byste pro výpočet tepelné ztráty koeficient s hodnotou 80 W/m3. Tímto zkráceným způsobem si můžete poměrně jednoduše spočítat tepelnou ztrátu. Přesnou hodnotu vypočítávají projektanti ústředního vytápění. Rozdíl mezi výsledky při výpočtu tepelné ztráty přesným a zjednodušeným způsobem většinou není příliš velký. U koupelen bez okna se umisťují otopná tělesa do vhodných míst, kde nepřekážejí provozu a nepůsobí neesteticky. I otopné těleso by mělo ladit se zbytkem zařizovacích předmětů koupelny.

Radiátor nebo žebřík
V rodinném domě máte vždy více možností vytápění koupelny než v bytech panelových domů. Je tomu tak hlavně díky větší ploše koupelny. Nejčastěji se k vytápění koupelen používají článková otopná tělesa, které jistě znáte pod názvem radiátory. Topidla desková více nazýváme pojmem konektory. Otopné těleso umístěte pod okno, aby byl chladný vzduch, vnikající do koupelny netěsností oken, okamžitě ohříván. Do velké koupelny umístěte dvě otopná tělesa. Radiátory se vyrábějí z ocelového plechu, šedé litiny a hliníku. V koupelně můžete použít otopná tělesa ze všech uvedených materiálů. Můžete rovněž použít dvě různá otopná tělesa — pod okno radiátor a uprostřed koupelny trubkové otopné těleso. Takovým říkáme koupelnové žebříky. V posledních letech se využívají stále více koupelnové žebříky v nejrůznějším provedení. Jejich konstrukci tvoří řady trubek, které plní dva účely. Předávají teplo do místnosti a můžete na nich sušit ručníky nebo vlhké prádlo. Výšku, šířku, počet trubek pod sebou, tvar a barvu koupelnového žebříku si můžete vybrat podle toho, co se vám nejvíce líbí a co se do vaší koupelny hodí. Často jsou trubková otopná tělesa řešena v kombinaci se zrcadlem nebo odkládacími plochami apod. Žebříky můžete napojit na potrubí ústředního vytápění nebo mají elektrický ohřev a připojují se na napětí 230 V Tepelný výkon koupelnových žebříků napojených na teplovodní vytápěcí soustavu se pohybuje v rozmezí 300-1 000 W. Elektrické koupelnové žebříky mají tepelný výkon ještě vyšší. Okamžitý tepelný výkon můžete regulovat podle potřeby.

Praktické rady
1) Otopné těleso umístěte pokud možno pod okno nebo v jeho blízkosti.
2) Vytápění elektrickou energií není závislé na dodávce tepla z topení. Můžete ho využít i v letním období, kdy se venku ochladí, ale v bytě se ještě netopí.
3) Pro vytápění nově budovaných koupelen je vhodné podlahové vytápění. Nezabere Vám užitečný prostor koupelny a příjemně vyhřeje podlahu.
4) Vzniku plísní v koupelně zabráníte výměnou vzduchu ihned po koupání. Otevřete dveře koupelny a zapněte ventilátor pro odsávání vzduchu.
5) Pro vyšší komfort odsávání vzduchu z koupelny volte ventilátor s několika výkonovými stupni.

Text: Zdeněk Lodyha
Foto: Villeroy Boch 

 

Napsat komentář