Teleworking aneb záludnosti práce z domova

Splněný sen o pracovním místě ve vlastním bytě s sebou často nepřináší očekávanou flexibilitu a klid při práci. Teleworkeři, tedy lidé, jejichž pracovní místo je doma, ale přesto pracují často pod velkým tlakem, vyplývá z nedávno zveřejněné univerzitní studie.

Domácí pracovníci na sebe kladou sami příliš velké nároky spojené se strachem, aby nezklamali důvěru svého šéfa. Proto také často pracují déle než lidé, kteří každý den chodí do kanceláře. Během výzkumu bylo dotázáno 277 lidí ze 70 firem, kteří mají své hlavní pracovní místo doma. Okolo 32 procent dotázaných byli muži, 68 procent ženy. Mužům bylo v průměru 43 let, ženám 36. Ženy také většinou využily pro přechod na práci z domova mateřskou dovolenou.

Pracující z domova
Ženy, které si práci z domova vybraly, měly v zásadě dvojí motivaci. Šlo o ženy s úspešnou kariérou, které se vedomě rozhodly pro tuto práci, v souvislosti s rozhodnutím založit rodinu a pečovat o malé děti. Ty pak vykonávaly především duševní činnosti za relativně výhodných pracovních podmínek. Manuální práci si zvolily převážne ženy, které nemohou pracovat standardně na plný pracovní úvazek a prací z domova se snaží rešit potřebu přivýdelku.

Práce doma – spotřeby energie
Šlo o ženy na mateřské dovolené, dlouhodobě nezaměstnané ženy, ženy v invalidním a starobním důchodu, ženy, které pečovaly o osobou blízkou či o cizinky bez náležitého pracovního povolení. Zadavateli práce byly ve většině případů zahraniční firmy, které působí v ČR nebo čeští podnikatelé, kterí zprostředkovávají zakázky pro zahraniční partnery nebo hotové výrobky exportují. Zdá se, že mnozí z nich využívají situace, kdy se při neformálním pracovním vztahu vyhýbají jakékoli odpovědnosti za osoby, které pro ně pracují, ať už jde o výdělky pod hranicí minimální mzdy, nedostatečnou refundaci nákladu spojených s prací z domova (elektřina, náklady na odvoz materiálu a dovoz hotových výrobků), zdravotní rizika, stabilita výdělku.

První úskalí – nedůvěra
Ten kdo se v poledne jede projet na kole, zajde si zaplavat nebo nakoupit, se velmi rychle dostane do podezření, že ve skutečnosti vlastně nemusí pracovat. Proto se lidé pracující z domova necítí natolik volní, aby si svůj pracovní čas uspořádali tak flexibilně, jak by si práli. To ovšem ale odporuje samotnému smyslu teleworkingu. I volný cas trávený s rodinou ci přáteli stejne začíná až večer kolem 18. hodiny, kdy končí obvyklý pracovní den. A během dne je zase ruší děti nebo neustálé telefonáty, očekávaný klid na práci tedy ve skutečnosti není.

Text: Petr Kubát z mat.
Jobpilot.cz Foto: archiv autora  

 

Napsat komentář