Světlovody – denní světlo pro váš domov

Pokud se rozhodnete pořídit si do svého domova světlovod, jedním z důležitých parametrů ovlivňujících jeho účinnost je průměr.

Průměr vyhrává
Čím větší bude, tím větší plochu místnosti naplní světlem. Při výběru světlovodu je také velice důležité zvážit, jaký systém přenosu paprsků využijete. Celý světelný prvek musí být vyvážený. Nebude-li na střeše diamantová kopule s vybroušenými drážkami, ztrácí systém až 30 procent účinnosti, když se nepoužije hladké potrubí s odrazivostí neuvěřitelných 98 procent, bude účinnost systému kolem zhruba třetinová. S návrhem nejvhodnějšího typu světlovodu se obraťte na dovozce nebo specialisty na světlovody, kteří přesně vědí, kolik světla je nutné přivést, a jaký světlovod to dokáže splnit.

Čtverce do kanceláří
V nabídce jsou také světlovody čtvercové, které krásně zapadají do stropních kazet (šablon) a dokonale se sladí s interiérem. Ty se nejčastěji používají u kancelářských prostor. Například světlovod firmy Velux se skládá ze čtvercového rám o rozměru 48 x 48 cm, který je umístěn na střeše a zasklen tvrzeným sklem o tloušťce 4 mm. Firma jej považuje za dostatečný pro osvětlení místnosti o rozloze do 10 metrů čtverečních. Jiné typy mohou mít tvar kruhu nebo polokoule. V rodinných domcích stačí délka tubusu kolikrát jen metr, nebo i půl, aby se světlo dostalo kam má. Jiná situace nastane, když se přístavbou změní světelné podmínky uvnitř budovy, kudy zpravidla vede schodiště. Svítit na něm celý den by bylo dost nehospodárné a při výpadku elektrického proudu by nastala katastrofa.

Světlovod pod lupou
Hygienické normy stanovují, že ve vnitřních prostorech s trvalým pobytem osob je nutné v maximální míře využívat denního osvětlení. Nábytek, i koberce i ostatní vybavení vypadají úplně jinak v měkkém přirozeném osvitu shora, než zkreslené umělým studeným a ostrým světlem žárovky, výbojky či zářivky. A taky je to vedle bočního světla něco nového. Zajímavý prvek v interiéru vytvoří například mléčné sklo pod vyústěním tubusu. Mezi neoddiskutovatelné požadavky na dobrý světlovod patří například dobrá vodotěsnost, tepelná nepropustnost a kryt odolný proti UV záření. Samozřejmostí při instalaci světlovodu by mělo být i vzduchotěsné uzavření celého systému tak, aby nehrozilo riziko kondenzace vodních par na vnitřní straně zasklení.

Není bez záruky
Montáž světlovodu není náročná. Dokonce se při ní nevyžaduje ani stavební povolení, jako je tomu u běžných střešních oken. Přesto je lepší ji svěřit odborníkům ze specializovaných firem. Samotná montáž se skládá z práce na střešním plášti a z instalace vnitřních částí světlovodu. Aby se světlovod využil při nedostatku slunečních paprsků (za šera nebo v noci), tak lze zabudovat do spodní části systému světelný zdroj (žárovku). Potom stiskem vypínače změníte světlovod na běžné interiérové svítidlo. Pokud se začnete shánět po firmě, která světlovod montuje, nezapomeňte se poptat i na délku záruční doby. Některé společnosti nabízejí až 25 let.

Text: Kamil Hrubý
Foto: archiv autora

 

Napsat komentář