Střecha dělá dům

Povětrnostní vlivy dávají střechám zabrat. Proto jsou vyvíjeny další a další technologie pro odolnější materiály s nejrůznějšími příměsemi i speciálními povrchovými úpravami.
Procesem zdokonalování prochází i staletími osvědčené materiály, ke kterým patří např. betonová krytina. Vyrábí se hospodárnými postupy z přírodních materiálů, což se výrazně promítá i v ceně výrobku.

Betonová krytina
Tradiční pálené krytině vyrostl v posledních letech silný konkurent v podobě betonové tašky. Materiál a barva ovšem nejsou jedinými aspekty rozhodujícími o výběru vhodné krytiny. Kámen byl již od pradávna důležitým a pevným stavebním prvkem, který vydrží několik desetiletí. Je odolný vůči povětrnostním vlivům, které neovlivní jeho optickou atraktivitu. První automatická linka na výrobu střešních tašek byla uvedena do provozu v Anglii v polovině 30. let 20. století. Při první výrobě betonových tašek se poprvé pozitivně projevila nízká energetická náročnost výroby, protože beton může na vzduchu ztvrdnout “sám od sebe”.

Výhodná cena
Betonová střešní krytina je velmi oblíbená zejména pro svou cenovou dostupnost. Na trhu se většinou prodávají čtyři základní barevné odstíny – cihlová, višňová nebo červenohnědá, tmavohnědá a černá. Betonová taška je většinou opatřena dvojitým (v poslední době pětivrstvým) akrylátovým nástřikem. Narozdíl od pálených tašek ale časem vlivem počasí může dojít ke změně barvy střešní krytiny. Zajímavé je, že betonovou taškou je například i bobrovka, jejíž hmotnost je nižší (2,5 kg), ale na 1 m2 jej jich potřeba asi 35.

Odolá větru i dešti
Soudobá betonová krytina vykazuje především velkou pevnost a odolnost proti mechanickému poškození včetně krupobití, stálost tvaru, mrazuvzdornost, takže je vhodná do všech klimatických oblastí. Také cena je poměrně příznivá, 250-350 Kč/m2, bobrovky cca 500 Kč/m2. Hlavní nevýhodou je pak zmiňovaná barevná nestálost a v některých případech vysoká hmotnost prvků. Standardní betonová taška má rozměry 420×330 mm, hmotnost jedné tašky je cca 4,5 kg a na 1 m2 je třeba 10 kusů tašek.

Velikost určí sklon střechy
Existují ale i tašky velkoformátové s rozměry 480×365 mm, kterých je třeba jen průměrně 7,5 kusu na metr čtvereční. To je také jedna z hlavních výhod oproti pálené střešní krytině, větší stavební kusy snižují pracnost při pokládce a šetří čas. Tašky se ukládají volně na latě, přičemž za bezpečný sklon střechy se u velkoformátových tašek považuje již 12 stupňů, u klasických tašek pak minimálně 16, lépe 20 stupňů.

Ta taška mě přežije
Životnost tašek je odhadována asi na 100 let, přičemž výrobci poskytují záruku 15, ale častěji až 30 let. Mezi nejoblíbenější patří taška alpská se symetrickým středním obloukem, moravská taška s asymetrickou vlnou nebo masivnější taška římská. Kromě toho lze také pořídit v betonovém provedení bobrovku (v tomto profilu je ovšem betonová krytina nejtěžší ze střešních krytin vůbec).

Hladký povrch pro čisté linie
Žhavou novinkou na našem trhu je betonová taška s rovným hladkým povrchem. Její uvedení na trh přivítali hlavně projektanti, neboť se musí často podřizovat územnímu regulativu a navrhovat šikmé střechy a klasické “vlnkované” střešní tašky nekorespondují s jednoduchým vzhledem moderních staveb. Naproti tomu zmiňovaná novinka svojí hladkou linií jen podtrhuje prvky moderní architektury a bude určitě zajímavé sledovat, jak se na trhu prosadí a zda zláká stavebníky od tradičních tvarů střešních tašek.

Doplňky
Obdobně jako u systému pálených tašek je možno dokoupit zvláštní tašky pro řešení úžlabí, okrajů, hřebene a dalších detailů. Výrobci a prodejci jak pálených, tak betonových tašek navíc poskytují podklady pro projektování, kde stavebník nalezne přesné návody na rozvržení latí, stanovení potřebných doplňkových opatření, propočet jednotlivých prvků střešního systému. Realizace střešního pláště by však měla být úkolem pro odbornou realizační firmu, berme tedy tento údaj čistě jako informační. Čáru přes rozpočet (lépe řečeno přes projekt) nám může udělat nízká únosnost krovu či celé stavební konstrukce a v neposlední řadě také stavební úřad.

Na sklonu a těsnosti záleží
Ať už se rozhodneme pro střechu z pálených nebo betonových tašek, je nutné vybírat jednotlivé prvky střešní krytiny z jednoho stavebního systému, protože jedině tak může vzniknout kvalitní a komplexní zastřešení objektu. Výběr jednotlivých typů střešních tašek určuje podklad, na který jsou tašky kladeny, hovoříme o těsném a vodotěsném podstřeší. Čím je střešní konstrukce těsnější, tím menší je nutný minimální sklon střechy pro umístění střešních tašek. Určitá opatření ale platí i v opačném případě. U zvlášť velkých sklonů střechy, okolo 60 stupňů a více, se například betonové tašky připevňují příchytkami a vruty. Takové konstrukční detaily jsou ale spíše prací projektanta a později pro realizační firmu, na stavebníkovi je hlavně výběr materiálu a barvy.

Text: Zdeněk Lodyha

 

Napsat komentář