Stěhujeme kancelář

Skoro každý z nás se někdy stává „stěhovákem“. Tato funkce nás postihne, když chceme uskutečnit nějakou změnu v našem domě či kanceláři, přemístit nábytek nebo se nějakého kusu nábytku zbavit. Stěhování není lehká věc, kterou bychom zvládli úplně sami. 

Zapojujeme proto do stěhování celou rodinu nebo spolupracovníky ve fi rmě, někdy žádáme o pomoc sousedy a mnohdy i všechny své známé. Úkol se vždy podaří splnit, ale málokdy se to obejde bez zranění, skřípnutého prstu nebo nějakého škrábnutí nábytku.

To chce systém
Pokud stěhujete vlastními silami, pak si musíte dát poměrně dlouhou časovou rezervu. Na pořízení balícího materiálu potřebujete jeden až dva dny, asi stejnou dobu na zajištění vozidla a někoho, kdo vám pomůže. Dále musíte vytvořit seznam věcí, které budete stěhovat a každé přiřadit adekvátní přepravní obal nebo krabici. Také je dobré tyto přepravky označit, abyste věděli ve kterých jsou křehké předměty. Dále musíte rozebrat veškerý nábytek, vyhnout se tak nepříjemnostem spojeným s nošením objemných kusů po schodišti. Dveře, kliky, všechno se může utrhnout. Když máte vše rozmontované, lépe ochráníte váš nábytek před poničením. Při rozebrání, například skříní, byste si měli ukládat veškeré kování spolu s úchytnými šroubky do sáčku, který si na to vyhradíte. Ten pak přilepte na vnitřní stranu skříně. V době manipulace s nábytkem také zajistěte lepící páskou dvířka a šuplíky proti pohybu a ve voze všechny stěhované věci přivažte.

Trocha humoru
Stěhuje se postarší pár. Stěhováci nosí knihy, skříně, rukopisy, spoustu těžkých a zaprášených věcí. Nakonec vejdou do posledního pokoje ve kterém stojí nádherné bílé piáno. Vedoucí stěhováků se ptá unaveně: „Piáno taky?“ „Samozřejmě!“ odpoví pan domácí. Stěhovák se rozmrzí a pronese: „To jste se nemohl naučit na housle?“

Stěhování jako dílo
Pokud si sjednáváte na stěhování firmu, měli byste vědět, že dnes se tato činnost řídí určitými pravidly a jako zákazník jste i také „pán“ a ne naopak. Předně by s vámi před začátkem stěhování měla servisní firma uzavřít smlouvu. V té musí být uvedeno, že stěhovací firma nese plnou zodpovědnost za stěhovaný majetek a pro případnou škodu je pojištěna. Na stěhovací služby je možné sepsat smlouvu o dílo. V případě, že se jedná o náročnější stěhování, nabízí profesionální firmy takzvanou odbornou prohlídku věcí. K zákazníkovi přijede manažer stěhovací firmy. Zdarma mu sestaví plán, doporučí konkrétní přepravní boxy na daný typ nábytku, počítačů či dokumentů a umožní mu vytvořit si přesnou představu o průběhu stěhování i výši výdajů.

text: Zdeněk Lodyha
foto: archiv  

 

Napsat komentář