Stavíte? Rekonstruujete? Myslete na kvalitní okna!

Rozhodli jste se postavit nebo zrekonstruovat dům? Pak možná řešíte i nová okna. Která jsou nejlepší? Jaký vybrat materiál? Nenechte se zlákat pěknými sliby a nízkou cenu. Poradíme vám, na co si dát při výběru oken opravdu dobrý pozor.

Kvalitní okna jsou důležitá pro pohodlné a úsporné bydlení. Kdo by chtěl, aby mu večer při sledování televize táhlo na záda? A co teprve ty doplatky za vytápění? Pořiďte si opravdu kvalitní okna a máte vystaráno.

Konkurence je vysoká, a tak se výrobci snaží spotřebiteli nabídnout co nejnižší cenu. Bohužel se tak někdy děje na úkor kvality materiálu, vlastností oken a někdy i poskytovaných služeb.

Jak poznat kvalitní okno?

Záleží na jeho vlastnostech. Někdo vám možná bude tvrdit, že ty se odvíjí od materiálu, z něhož je okno vyrobeno, ale není to pravda. Z hlediska vlastností není výběr materiálu nijak zásadní. Každá okna mají své výhody i nevýhody. Ale funkční a izolační vlastnosti jsou srovnatelné.

Podle čeho vybírat okna?

Nejčastější volbou jsou plastová okna. Velkým plusem je jejich moderní vzhled, snadná údržba a optimální poměr cena / výkon.

  1. Sežeňte si reference na dodavatele oken. Mají s ním vaši známí nějakou zkušenost?
  2. Chtějte znát nejen dodavatele, ale i výrobce. V ideálním případě je dodavatel i výrobcem. To oceníte ve chvíli, kdy budete mít s okny potíže a nedokážete je sami vyřešit.
  3. Výztuha musí být silná, mít správný tvar a délku. Jen tak budou okna dlouho plnit svou funkci a nebudou se kroutit. To je častý problém levných oken v tmavém dekoru. Vlivem slunečního záření se zahřeji na 70° C nebo více a začnou se kroutit. Problém je, že do okna nevidíte, je tedy třeba dodavateli skutečně důvěřovat.

„Problém se zkroucením se může projevit zejména u velkých oken s tmavým dekorem umístěných na jih, kde se vlivem slunečního záření povrch více zahřívá. Proto je nutné, aby plastová okna měla kvalitní kovovou výztuhu a byla správně zafixovaná v ostění,“ vysvětluje R. Kubálek ze společnosti VEKRA.

  • Chtějte profil třídy A s tloušťkou pohledových stěn alespoň 2,8 mm (3 mm +/0,2 mm), které mají větší plochu svařeného materiálu. Díky tomu vykazují vyšší pevnost svařovaných spojů.
  • Sázkou na jistotu jsou plastová okna z prvomateriálu bez příměsi recyklovaného plastu ze starých oken.
  • Za správnou funkčnost oken a jejich odolnost proti vypáčení odpovídá kování. Dnes již okna bývají osazena celoobvodovým kováním. To tvoří soustava čepů, táhel, otvíracích nůžek a dalších kovových částí, které umožňují ovládání okna jednou kličkou. Čím víc najdete po obvodu uzamykacích a uzavíracích bodů, tím líp okna seřídíte.
  • Pozor na těsnění. Lepší je ručně vkládané, protože je pružné po celém svém obvodu. Okna s ručně vkládaným těsněním budou zejména v rozích těsnit lépe než ta se svařovaným těsněním. Snadnější je i výměna starého těsnění za nové.

Nezapomeňte ani na montáž

Kvalita okna závisí i na ní. Špatná montáž znehodnotí i to nejkvalitnější okno. Důležité je hlavně správné ošetření připojovací spáry. Vždy je dobré pořídit si okna od dodavatele, který ručí i za odbornou montáž. Navíc, pokud si necháte okna namontovat dodavatelem, můžete získat i prodlouženou záruku.

Napsat komentář