Stavíme bazén

Na stavbu bazénu si vždy vybíráme zavedenou firmu od které si necháme předložit již uskutečněné projekty. Při předložení kalkulace našeho bazénu by firma neměla opomenout zahrnutí důležitých a finančně náročných prvků jako je například filtrační zařízení. Při stavbě bazénu klademe důraz na kvalitní materiály, ale i bezpečnost nejen pro naše děti.

Na projektu záleží
V projektu musí materiál stěn vynikat vysokým tepelným odporem, aby nedocházelo k úniku tepla akumulovaného ve vodě do okolní zeminy. Vnitřní povrch je pak vybroušen a vyštěrkován speciální hmotou. Poté jsou stěny a dno bazénu potaženy podkladní geotextilií, která vyrovnává drobné nerovnosti dna a stěn. Finální viditelný povrch bazénu je tvořen folií. Ta může být težká nebo lehká. Težká je vytvořena dvěma na sebe svařenými pásy, mezi kterými je zalisována polyesterová textilní vložka. Tím vzniká 1,5 mm silný, textilní vložkou zesílený pás mimořádné pevnosti a velké rozměrové stálosti. Připravená bazénová vana (jak nově postavená tak i starý betonový bazén) se celoplošně vylepí speciální netkanou geotextilií, který tvoří mechanickou a biologickou separaci vnitřní foliové vložky. Ta se přivaří ke kotevním prvkům, fixovaným v určitých místech nádrže způsobem daným typem, tvarem a materiálem nádrže. Na schody se používají protiskluzové nášlapy NGP v kontrastním zbarvení. V případě lehké folie, je bazén postaven ze speciálních polystyrénových tvárnic a po horním obvodu je plastový zámek pro uchycení folie. Ta je charakterizovaná svou pružností, barevnou stálostí a protibakteriální vrstvou s UV stabilizátorem. Dosahuje přitom tlouštky 0,75 – 0,85 mm.

Filtrace bez potíží
Čistota vody záleží nejen na každodenní mechanické a chemické ochraně, prvořadý je výběr kvalitní filtrace. Na našem trhu se vyskytuje několik technologií a filtračních metod. Mezi lidmi přežívá mýtus, že čím více je v bazénu filtračních otvorů, tím je zajištěna efektivnější cirkulace vody. Právě rozvody uvnitř i vně bazénové konstrukce jsou však nejčastějším zdrojem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Skimery, trysky, výpust, světlo, protiproud, to vše jsou otvory v bazénovém skeletu, které mohou být zdrojem nemalých úniku vody. Z tohoto hlediska se jako ideální jeví použití bezpotrubní filtrační jednotky, které mohou být například ukryty v mobilních přístupových schudcích nebo románském schodišti. Filtrační jednotky se vyrábí v širokém sortimentu podle výkonu a vybavení. Jednotka je vždy vybavena světlem a může být doplněna o protiproud, vířivku a samozřejmě i o různé formy ohřevu. Jejich další výhodou je možnost uschování celého zařízení během zimní odstávky bazénu.

Důležité zabezpečení
Možností, jak zabezpečit bazén je poměrně hodně. Asi nejjednodušší variantou je bezpečnostní zábradlí. Nemusí se nandavat a sundávat, není nijak závratně drahé a na svém místě může zůstat i v zimě. Má ale jeden zásadní problém – dá se poměrně snadno překonat. O něco složitejší, ale také výrazně účinnejší, jsou krycí plachty či rolety. Krycí plachty navíc patří do základního vybavení snad každého bazénu, takže ji má každý k dispozici. V obou případech je však nutné ochranný prvek aktivovat, tedy zakrýt bazén. Jistě, je to práce navíc, ale vyplatí se. Minimálně v okamžiku, kdy někdo náhodně do bazénu spadne. Dalším možným rešením, jak bazén zabezpečit,  je jeho zastrešení. To je přínosné i prodloužením doby, po kterou je možné venkovní bazén využívat. Není ale zadarmo a je na každém, zda se rozhodne tuto investici realizovat. Poměrně drahou formou ochrany je takzvaný Aquasenzor. Na rozdíl od výše uvedených mechanických ochranných prostředků jde o moderní elektronický detektor pádu, který je propojen se sirénou.

text: Jirí Kropylák
foto: DESJOYAUX 

 

Napsat komentář