Správný výběr keramiky pro naše bezpečí

Správný výběr keramiky nám může ušetřit nejen peněženku, ale i zdraví. Správně zvolená dlažba nebo obklad nám ušetří spoustu starostí.

Poručíme mrazu, dešti
Druhou skupinu tvoří mrazuvzdorná keramika, kterou je možné podle její hodnoty ještě rozdělit na výrobky s nasákavostí mezi 0,5-3 % a výrobky s nasákavostí nižší než 0,5 %. Mrazuvzdorné výrobky jsou vhodné do interiérů i exteriérů. Jejich správné použití je však nutné vidět ještě v dalších souvislostech, zejména spolu s protiskluzností a otěruvzdorností u glazovaného zboží. Mrazuvzdorná keramika s nasákavostí 0,5-3 % nachází uplatnění zejména jako samostatná dlažba v obytném interiéru, nebo velmi často tvoří ucelené koupelnové a kuchyňské sety s obkládačkami.

Protiskluzové
Při vhodném spojení s dostatečnou protiskluzností a otěruvzdorností ji můžete použít i v exteriéru například v zádveří či ve vstupu do domu nebo jako fasádní obklad. Špičku z hlediska odolnosti proti mrazu tvoří keramické dlažby s nasákavostí do 0,5 % a méně. Platí pro ně stejná šíře použití jako pro výrobky s nasákavostí 0,5-3 %. Tyto výrobky jsou velmi často spojeny s nejvyššími stupni otěruvzdornosti a se zvýšenou protiskluzností, takže je můžeme použít bez kompromisů do exteriéru i interiéru na místa silně namáhaná chůzí nejen v privátním bydlení, ale i ve veřejných prostorách. Typické použití dlažeb s extrémně nízkou nasákavostí jsou místa jako třeba vstupy do domů, venkovní terasy a balkony, a samozřejmě obytný interiér komplexně. Při správném provedení pokládky jsou vlastnosti těchto výrobků zárukou dlouhotrvající kvality.

Mrazuvzdorné
V katalozích osvědčených značek naleznete mrazuvzdorné výrobky označené symbolem sněhové vločky. Ve vzorkovnách keramiky nikdy neprohloupíte nákupem českých sérií značek RAKO, kde je mrazuvzdornost garantována u všech keramických dlažeb.

Abychom neuklouzli
Zejména při výběru dlažeb se nám vyplatí mít povědomí o hledisku protiskuznosti vybírané keramiky. Dlažby glazované speciálními protiskluznými glazurami a reliéfy nám zajistí větší bezpečí v prostorách, kde hrozí zvýšené nebezpečí uklouznutí. Na místech, kde se převážně chodí bosou nohou – sprchy, sauny, bazény a jejich okolí – bychom měli sáhnout po keramice se speciálními protiskluznými glazurami nebo v kombinaci s protiskluznými reliéfy.

Písmena napoví
Tyto výrobky jsou označovány písmeny A, B, C přičemž A udává základní zvýšenou protiskluznost a C nejvyšší dosažitelnou protiskluznost pro bezpečnou chůzi bosou nohou. Na místech, kde chodíme převážně obutí, jako jsou například vstupy do domů, schody, terasy a balkony je vhodné kombinovat různé typy reliéfů spolu s vhodnými protiskluznými glazurami. Protiskluznost na místech s chůzí v obuvi se člení do skupin R9 až R13, přičemž hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost a R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu. Pro použití do bytu stačí vybrat dlažbu z kategorie R9 nebo R10, jejíž piktogram boty na šikmé ploše naleznete v katalozích velkých osvědčených firem, pro použití do sprch a podobných prostor, kde se velmi často chodí bosou nohou, vyberte dlažbu s protiskluzností A nebo B.

Dlaždice 100krát jinak
Podle technologie výroby můžeme používané materiály rozdělit na řezné dlaždice, slinuté dlaždice, slinuté glazované dlaždice, glazované dlaždice a taženou cihlovou dlažbu. Nejvíce rozšířeným sortimentem jsou glazované dlaždice, které nabízí největší počet výrobců. Na trhu lze koupit jak tzv. jednovýpalové, tak dvouvýpalové, v nejrůznějších kvalitách a provedeních, stačí si jen vybrat. Typický výrobek pro interiéry jsou pórovité obkladačky. Po stránce rozměrů jsou stálicemi velikosti 15 x 15, 20 x 20, 20 x 25, 25 x 33, 25 x 45 nebo 30 x 60 cm. Povrch obkladaček je obvykle glazurován, což je důležité pro jejich následnou odolnost vůči chemikáliím obsaženým v čistících prostředcích. Glazura může být lesklá, matná, zdobená dekoračními barvami nebo jednobarevná. Moderní technologie dokáží zvládnout i složitou povrchovou úpravu. Koupelnu díky tomu mohou zdobit obklady imitující kámen, mozaiku nebo třeba kapky deště.

Text: Vladimír Iliev
Foto: RAKO

 

 

Napsat komentář